Teavituskiri toitlustus-, teenindus- ja meelelahutusteenust osutavatele ettevõtetele
Terviseamet tuletab toitlustus-, teenindus- ja meelelahutusteenust osutavatele ettevõtetele meelde, et vastavalt kehtivale Vabariigi Valitsuse korraldusele nr 305 „COVID-19 haiguse leviku tõkestamiseks vajalikud meetmed ja piirangud“ on teenuse korraldajatel ja/või osutajatel kohustus kontrollida COVID tõendeid. Täpsemalt öeldes tuleb kontrollitud avalikus ruumis kõigil inimestel alates 18. eluaastast esitada COVID tõend vaktsineerituse, läbipõdemise või varasemalt tehtud negatiivse testi tulemuse kohta. Juhul kui teenuse korraldajal ja/või osutajal tekib põhjendatud kahtlus tõendi kehtivuse osas, tuleb tõendi paikapidavuse hindamiseks küsida inimeselt isikut tõendavat dokumenti.
Vaatamata asjaolule, et COVID tõendi küsimine on edukalt käima läinud ning ettevõtjad on uue olukorraga kiirelt harjumas, on siiski mitmeid juhtumeid, kus tõendit vaatamata kohustusele ei küsita. Tulenevalt eelpool toodust ning ühiskonna lahtihoidmise ja teenuste ning toodete pakkumise säilimise eesmärgist tõhustavad Terviseamet ning Politsei- ja Piirivalveamet koostöös järelevalvet COVID tõendite kontrollimise üle. Töönädalatel 37 ja 38 kontrollitakse pisteliselt üle Eesti toitlustus-, teenindus- ja meelelahutusteenust osutavates ettevõtetes COVID tõendite küsimise kohustuse täitmist.
Siinkohal juhib Terviseamet tähelepanu asjaolule, et kohustuse mittetäitjate osas on järelevalveasutustel õigus alustada riiklik järelevalvemenetlus ja/või väärteomenetlus. COVID tõendi üheks peamiseks eesmärgiks on hoida nakatumisnäitajate tõusule vaatamata ühiskonda ja majandust avatuna ning vähendada nakatumise tõenäosust. Kui viiruse leviku tõkestamise meedet nõuetekohaselt ei täideta, rakendatakse riikliku järelevalvemenetluse raames korrakaitseseaduses sätestatud haldussunnivahendeid. Sunniraha maksimaalne suurus on 9600 eurot. Sunniraha, mille eesmärk on kohustada korralduses kehtestatud nõudeid, meetmeid ja piiranguid järgima ning tõkestada viiruse levikut, võib määrata korduvalt. Väärteomenetluse raames määratakse juriidilisest isikust nakkushaiguse epideemilise leviku tõkestamise nõuete rikkujale kuni 13 000 euro suurune rahatrahv.