Tervise Arengu Instituut kutsub tööandjaid alkoholivaba puhkusega liituma
Kutsume kõiki ettevõtteid, organisatsioone, asutusi, kollektiive ja ühendusi liituma Tervise Arengu Instituudi (TAI) eestvedamisel septembris toimuva aktsiooniga „Septembris ei joo“.
TAI eestvedamisel toimub ka sel aastal septembris juba traditsiooniks saanud aktsioon „Septembris ei joo“, mille raames kutsume kõiki eestimaalasi üles kuuks ajaks alkoholist puhkust võtma. Kõik ettevõtted ja organisatsioonid on samuti oodatud oma töötajatele eeskuju näitama ja aktsiooniga liituma. Hooli oma töötajatest ja toeta nende püüdlusi veeta septembrikuu alkoholivabalt!
Kuidas alkohol ja tööelu seotud on?
Alkohol koormab nii füüsilist kui ka vaimset tervist ning mõjutab seetõttu inimese enesetunnet ja heaolu väga tugevalt. Ehkki enamikes ettevõtetes peetakse normiks, et purjus peaga tööle ei tulda ning tööajal alkoholi ei tarvitata, mõjutab töövõimet ka töövälisel ajal tarbitud alkohol. Liigne alkoholitarvitamine võib põhjustada õnnetusi, sagedasi puudumisi, hilinemisi ja ka haiguseid, mis tähendab töölt eemalviibimist ja ülesannete kuhjumist või suuremat koormust teistele töötajatele. Samuti võib alkoholi tarvitamine viia puuduliku töösoorituseni või täitmata jäänud tööülesanneteni, mistõttu langeb nii töö kvaliteet kui väheneb ka töötaja eduelamus. Seetõttu on väga oluline töökaaslaseid tervislike valikute tegemisel toetada.
Tööandjana on sinu kohustus märgata, kui alkohol hakkab inimese toimetulekut töökohal mõjutama. Ka siis, kui töötaja liialdab alkoholiga vaid vabal ajal, ei tohiks sellest mööda vaadata. Pigem on oluline probleemi tähele panna ja leida võimalusi töötajatele toeks olla. Näiteks on väga hea praktika pakkuda oma töötajatele tööstressist taastumiseks ja lõõgastumiseks tervislikke alternatiive – olgu selleks siis sporditoetus, alkoholivabad ühisüritused või töövälised tervislikku eluviisi toetavad ettevõtmised. Nutikad lahendused tervislike eluviiside juurutamisel ei ole üldjuhul ka väga kulukad – kõige olulisem on tahe ettevõttes mõtteviisi muuta.
Ole eeskujuks!
Alkoholikultuuri kujundamises on oma roll kõigil. Tööandjale on alkoholivaba septembri algatuse toetamine hea võimalus näidata eeskuju ja poolehoidu tervislike eluviiside edendamisele. Kuna suure osa päevast veedame tööl, siis on sellel keskkonnal väga suur roll hoiakute, normide ja väärtuste kujundamisel. Kui töökohal on tervislikud valikud toetatud, on töötajatel lihtsam alkoholivaba elustiili poole püüelda.
Puhkus alkoholist on ka lihtsam ja põnevam, kui seda teha töökaaslastega koos. Kolleegi või juhi esitatud väljakutse alkoholivaba kuuga ühineda ja ennast proovile panna võib olla oluliseks tõukeks tervislikuma eluviisi suunas. Ühiselt on hea üksteisele lisamotivatsiooni jagada ja koos midagi põnevat ette võtta, mis aitaks alkoholist eemale hoida. Tööandjana saad sellist mõtteviisi toetada ja suunata töötajate ellusuhtumist.
Isegi ainult üks alkoholivaba kuu aitab märkimisväärselt parandada enesetunnet ja elukvaliteeti. Ent „Septembris ei joo“ aktsioon ei pea olema vaid ühe kuu pikkune eksperiment. Alkoholivaba perioodi on alati võimalik pikendada või võtta selliseid väljakutseid ettevõttesiseselt ette mistahes muul ajal!
Kampaaniat „Septembris ei joo" rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest programmi „Kainem ja tervem Eesti" raames.
Kuidas saab tööandja alkoholivaba kultuuri loomisele kaasa aidata?
Täiskasvanud veedavad töökohal ühe kolmandiku oma ööpäevast, mistõttu on tööandjad ja töökaaslased ka inimeste valikute mõjutajateks. Tervislikumad valikud tööl ja vabal ajal viivad ühest küljest tervemale ja tõhusamale tööelule, aga mitte ainult. Septembrit alkoholivabalt veetes võidavad nii töötajad kui ka tööandjad.
Praktilisi näpunäiteid, mida tööandja teha saab:
- Toetage „Septembris ei joo“ aktsiooni, jagades kampaania materjale puhkenurkades, kogunemistel, ringkirjades või muudes sobivates kanalites. Materjalid saate alla laadida siit. Igapäevased nõuanded leiate veebilehelt https://septembriseijoo.alkoinfo.ee/ ja FB lehelt https://www.facebook.com/septembriseijoo/
- Ole juhina eeskujuks – osale ise „Septembris ei joo“ aktsioonis ning räägi sellest oma töökaaslastega. Jagage „Septembris ei joo“ positiivseid kogemusi omavahel.
- Tunnustage ja motiveerige aktsioonis osalejaid.
- Parimad kingitused töötajatele, koostööpartneritele, klientidele on alkoholivabad.
- Septembrikuu tähtpäevi tähistage alkoholita, pakkudes üritustel alkoholivabasid alternatiive (vesi, puuviljad, mahlajoogid). Võib-olla korraldada koos mõni mokteilipidu, kus tutvuda põnevate alkovabade kokteilide retseptidega, et leida värskeid ideid ka kodusteks pidudeks?
- Kutsuge inimesi arutelule, miks on kasulik pidada kainet septembrit. Näiteks oleks hea mõte ka riputada üles tahvel, kuhu inimesed saavad oma mõtted kirjutada.
- Vaadake koos töötajatega üle töökeskkond. Väikesed asjad, mis panevad inimesi end töökohal paremini tundma, on väga olulised.
- Hoolitsege, et tööajal oleks taastumiseks piisavalt puhkepause ja lõõgastavat tegevust puhkepauside ajal.
- Jälgige, et alkohol ei oleks töökohal kättesaadav, vaadake üle ka ettevõtte toitlustuskoha sortiment.
- Pakkuge juhtidele, töötajate usaldusisikutele koolitust, et nad oskaksid abivajajaid märgata, suunata ja toetada. Märgake neid, kes võivad vajada abi. Infot selle kohta, kust abi saab, leiab lehelt alkoinfo.ee.
- Tundke siirast huvi nende inimeste käekäigu vastu.
Julget pealehakkamist!
Lisainfo: septembriseijoo.alkoinfo.ee