Töökohapõhine õpe loob tulevikuspetsialiste
Kaubanduskoda ja Tallinna Ülikool osalevad partneritena Euroopa Ülikoolide Elukestva Õppe Assotsiatsiooni poolt juhitavas projektis „ApprEnt: Refining HE Apprenticeships with Enterprises in Europe“. Projekti eesmärk on arendada töökohapõhist õpet kõrghariduse tasemel ning tugevdada koostöövõrgustikke ettevõtete ja kõrgkoolide vahel.
Töökohapõhine õpe annab ettevõtjatele võimaluse edastada õppijatele praktilisi teadmisi ja oskusi nii, et kooli lõpetanud spetsialist on koheselt valmis täitma võimalikke töökohti, omades praktilisi oskusi. Selline õpe säästab aega ja raha tööandjale, kuid muudab ka just kooli lõpetanud spetsialisti konkurentsivõimelisemaks.
Oluline on kõrgkooli ja ettevõtte tugev koostöö
Projekti raames käsitletakse kõrghariduses töökohapõhise õppena programme, millel on täidetud kas kõik või vähemalt neli alljärgnevatest tunnusest.
- Õppimine vaheldub töökohal õppimise ja haridus- või koolitusorganisatsioonis õppimisena.
- Programmil on olemas tugev juhendamise element – õppimist juhendatakse nii töökohal kui koolis. Mõlema osapoole esindajad vastutavad selle käigus, et õppija saaks vajalikud juhiseid ja tuge. Oluline on töökohal õppimise võimalus väljaõppinud kogenud spetsialistiga.
- Programm on osa formaalsest õppest ja/või täienduskoolitusest (mitteformaalsest õppest).
- Programmi eduka lõpetamise korral saavad selle läbinud õppijad kvalifikatsiooni või osalise kvalifikatsiooni ja saavad ametliku tunnistuse.
- Praktikavõimalused on lepingupõhised ja on sõlmitud tööandja ja õppija vahel, kuid mõnikord võivad tugineda ka lepingule, mis on sõlmitud kõrghariduse organisatsiooniga.
- Praktikavõimalused põhinevad lepingulistel suhetel töötaja ja kõrgharidusinstitutsiooniga ja need suhted on tasustatud palgana, päevarahana või muul viisil, mis on tööga seotud.
Paljud ettevõtted Eestis juba teevad koostööd ülikoolidega mõjutamaks erinevate õppekavade arengut ning viiakse läbi ka suuremahulisi praktikaprogramme. Töökohapõhist õpet ehk õpipoisiõpet hakati Eestis kõrghariduse tasemel piloteerima alles alates 2017/2018 õppeaastal. Sellise õppevormi puhul moodustab töökohal õppimine vähemalt pool õppekava mahust, mis võimaldab väga praktilist ja tööandja vajadusele vastavat väljaõpet.
Euroopas on pikaajalised kogemused õppe läbiviimisel
Erinevates Euroopa riikides on töökohapõhine õpe pikaajaliste traditsioonidega ning ettevõtted näevad selles suurt kasu. Selleks, et saaksime Eestis kõrghariduse tasemel töökohapõhise õppe arendamisel õppida teiste riikide kogemusest, kogutakse projekti raames kokku head praktikad,mille raames kaardistatakse erinevate süsteemide võimalikud kitsaskohad ja tugevused. Saadud teadmised loovad ettevõtetele ja kõrgkoolidele paremad eeldused koostöös töökohapõhist õpet rakendada ja arendada ning seeläbi kohaneda kiiresti muutuvate tööturu vajadustega..
Juhendajate roll on esmatähtis
Selleks, et töökohapõhine õpe oleks edukas ning omandatavad teadmised oleksid kõrgel tasemel, mängivad suurt rolli töökohapoolsed juhendajad, kelle käe all toimub suur osa praktilisest õppest. Juhendajate heade pedagoogiliste oskuste tagamiseks asutakse projekti raames välja töötama Eesti oludesse sobivat mentorite koolitusprogrammi, mis on abiks ettevõttele, kui otsustatakse hakata viima läbi töökohapõhist õpet koostöös haridusasutusega.
Kui Sinu ettevõte on huvitatud kõrghariduse tasemel toimuvast töökohapõhisest õppest või soovid kaasa rääkida mentorite koolituse teemal, siis kirjuta aadressil: liisi.hansen[at]koda.ee
Rohkem infot projekti kohta leiad siit.