Toomas Lumani kõne Ärihooaja avamisel 29.08.2020
Austatud Kaubanduskoja liikmed, sõbrad ja toetajad!
Tere tulemast traditsioonilisele Kaubanduskoja Ärihooaja avamisele! Selles formaadis on rõõm kohtuda tänavu juba 23. korda, kuigi kaubanduskoda ise tähistab algaval hooajal juba 95. tegevusaastat.
95 aastat on pikk aeg. Selle perioodi sisse mahub erinevaid majandussündmuseid, kiireid kasvuaastaid ning ka mitmeid majanduskriise. Majanduslangused on alati toonud kaasa ettevõtete pankrotistumisi ning kasvatanud töötust. Kahtlusteta on sellised negatiivsed sündmused traagilised igaühe jaoks, kes otse või pereliikmete kaudu nendest sündmustest puudutatud saab. Ükski ettevõtja ei investeeri ega tööta selle nimel, et näha, kuidas ta ühel hetkel kõik kaotab. Isegi teades, et ettevõtlus on seotud riskiga ja ebaõnnestumistega, ei planeeri pankrotistumist päriselt ju keegi.
Kui aga tänast olukorda nii Eestis kui maailmamajanduses vaadata, siis paraku tuleb valmis olla nii töötuse kasvuks kui ka pankrottideks. Vastupidine oleks lihtsalt enese petmine, kuigi ettevõtja, kes on juba loomu poolest pigem optimist, enamasti loodab ja püüab ikka negatiivseid stsenaariume vältida. Ja küllap on tänagi meie seas hulgaliselt ettevõtjaid, kes elanud üle mitmeid majanduskriise, püsivad jätkuvalt reipalt sadulas ja saavad ka sel korral hakkama. Kui midagi majandusteooriast tänases olukorras meenutada, siis kindlasti teadmist, et majanduslangusele on alati järgnenud ka kasv. Küllap ka seekord, ning arvestades sealjuures meie ettevõtjate dünaamilisust võime loota, et kasv taastub kohe kui välisnõudlus seda võimaldab. Meeles tuleb siiski pidada, et ekspordi edule laotakse vundament ikka kodus – ettevõtte protsesse, tooteid ja teenuseid arendades ning laiemalt ettevõtete konkurentsivõimet edendades. Just viimast on oluline silmas pidada ka meie poliitikutel, sest halvim, mida kriisist ülesaamiseks teha saaks, oleks oma otsustega ettevõtteid rahvusvaheliselt halvemasse konkurentsipositsiooni asetades. Me oleme ja jääme riigiks, mille majandusedu oluliseks nurgakiviks on igakülgne avatus ja piiriülene aktiivne kaubandus kõikjal, kus väärtused ja tingimused seda lubavad. Meie inimeste heaolu saab kasvada vaid juhul, kui laseme oma ettevõtjail vabalt tegutseda, ei piira ülemäära ettevõtlusvabadust, ega lõhu ettevõtlusmotivatsiooni maksukoormuse või bürokraatia kasvuga. Ka üha kasvav soov majanduses genereeritud lisandväärtust maksude kaudu n.ö. innovaatiliselt ümber jagada, või suurendada riigi osatähtsust majanduses, on ohuks meie pikaajalisele edule. Ettevõtjatena peaksime seisma jätkuvalt selle eest, et riigi sekkumine oleks minimaalne, väga hästi läbi mõeldud ja suunatud ning maksutulu kuluks eelkõige ikka kvaliteetsete avalike teenuste pakkumiseks – haridus, tervishoid ja julgeolek peavad jääma prioriteetideks.
Head kohalviibijad! Mul on täna eriliselt hea meel, et oleme saanud harukordse võimaluse viia seekordne ärihooaja avamise üritus läbi siin, Tapa sõjaväelinnakus. Ilma kaitstud riigita ei saa toimida ettevõtlus ning vastupidi. Hea meel on näha, et aasta-aastalt on paranenud kaitseväe ja ettevõtjate vaheline mõistmine ja koostöö. Eesti kaitsetööstus areneb kiiresti ja seda sageli tänu heale koostööle kaitseväega. Meie kaitseväelaste professionaalne tegevus maailmas aitab samuti luua Eestist positiivset kuvandit, mis lihtsustab meie eksportööride tegevust. Üha kasvav ettevõtjatest aktiivsete reservväelaste hulk aitab samuti kaasa kaitseväe arengule ning vastastikusele koostööle.
Soovin tänada nii Kaitseministeeriumi kui ka Kaitseväe juhtkonda abi eest tänase ürituse korraldamisel ning eriti tänast võõrustajat, 1. jalaväebrigaadi ülemat, kolonel Vahur Karust. Aitäh!
Toomas Luman, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse esimees
Foto: Erlend Štaub