Tööõigust tuleb muuta paindlikumaks
Sotsiaalministeerium on hakanud välja töötama uut heaolu arengukava aastateks 2023-2030. Kaubanduskoda tegi ministeeriumile ettepaneku tõsta uues arengukavas fookusess tööõiguse paindlikumaks muutmine.
Kuigi OECD hinnangul on Eesti tööõigus üks maailma paindlikumaid, peab kaubanduskoda siiski hädavajalikuks muuta Eesti tööõigust lähiajal paindlikumaks. Tänane tööõigus on liiga jäik ning ei võimalda pooltel sobivaid kokkuleppeid sõlmida. Näiteks ei ole töölepingu pooltel lubatud täna kokku leppida muutuva töökoormusega tööajas ning ka tähtajalise töölepingu sõlmimine on võimalik vaid väga erandlikel juhtudel. Seetõttu palusime ministeeriumil uues arengukavas keskenduda muu hulgas tööõiguse paindlikumaks muutmisele.
Lisaks andsime ministeeriumile teada, et üheks olulisemaks Eesti majandusarengut pärssivaks teguriks on jätkuvalt kvalifitseeritud tööjõupuudus. Seetõttu peame oluliseks, et uues arengukavas oleks olulisel kohal elukestev õpe, sh ümber- ja täiendõpe.
Kaubanduskoda tõi sotsiaalministeeriumile saadetud pöördumises ka välja, et ühe olulise prioriteedina tuleb Eestil leida jätkusuutlik lahendus, kuidas tagada järjest kasvavate sotsiaalkulude rahastamine olukorras, kus Eesti elanikkond vananeb ja väheneb.
Sotsiaalministeeriumi eestvedamisel valmiv heaolu arengukava 2023-2030 hakkab katma kuute valdkonda: tööhõive, pikk ja kvaliteetne tööelu, laste ja perede heaolu suurendamine, sotsiaalse ebavõrdsuse ja vaesuse vähenemine, sooline võrdsus ja suurem sotsiaalne kaasatus ning vähemusgruppidesse kuuluvate inimeste võrdse kohtlemise edendamine.
Ministeerium plaanib uue arengukava esimese versiooni valmis saada selle aasta oktoobris. Arengukava jõustub 1. jaanuaril 2023. Arengukava koostamise ettepanekuga saab lähemalt tutvuda siin.