Töötajate vaimne tervis on praegu olulisem kui kunagi varem
2020. aasta esimesel poolel suutis rahvusvaheline finantsettevõte Admiral Markets püstitada 19 tegutsemisaasta kasumi- ja käiberekordi. Kuidas see vaatamata eriolukorrale õnnestus ja mida kevadisest kriisiajast õppetundidena kaasa võtsime?
Admiral Markets on Eesti ettevõte ning hoolimata sellest, et meie kontorid on 19 riigis üle maailma ning suhtleme klientidega 135 riigis, on meie peakontor Tallinnas. See on väärtus ja võimalus. Ent meie äri põhineb peamiselt ekspordil, mistõttu tegeleme kliendiportfelli kasvatamiseks pidevalt kohaoleku tugevdamisega uutel turgudel. Ühe strateegilise fookuse oleme suunanud Aasiasse, kus avasime esinduse Malaisias, et oleks kohalik pidepunkt, mis toetaks laienemisplaane sealses piirkonnas. Samas on meie senine edukaim eksporditurg Saksamaa.
Ehkki oleme suunanud suurt tähelepanu Euroopast väljapoole, andis esimene poolaasta õppetunni, et tegelikult ei tasu Euroopa turge alahinnata. Vaatamata eriolukorrast põhjustatud globaalsele majanduslikule ebastabiilsusele, mõne sektori seiskumisele ja tööpuudusele, tegime suurima kasvu n-ö vanas Euroopas. Prantsusmaa, Itaalia ja Hispaania näitasid klientide varade kasvus suurepäraseid tulemusi. Järelikult – Euroopas äri jätkub.
Tervis ei ole ainult füüsiline heaolu
Kodukontor on tulnud, et jääda. Kevadel kerkis küsimus inimeste vaimsest tervisest päevakorda teravamalt kui varem. Pehmed väärtused on uus norm, et lisaks füüsilisele tervisele oleks tagatud ka vaimne tervis. Nädalate, isegi kuude viisi koduseinte vahel olek ei ole kerge ühegi inimese jaoks. Kui lisada võrrandisse muutujana veel eri rollid töötaja, lapsevanema ja pereliikmena, on olukord pingeline.
Kuidas olla töötajate jaoks olemas, kui see füüsiliselt võimalik ei ole, muutus kevadel küsimuseks, mida juhina endale sageli esitasin. Kui varem kuulusid töötajate motivatsioonipaketti ühisüritused, sportimisvõimalused ja keeleõppe toetamine, siis nüüd peab iseenesestmõistetav olema ka nende vaimse tervise eest hoolimine ja hoolt kandmine, vajaduse korral nõustamine ja teraapiavõimalused. See ei peaks tunduma häbiasi, mida varjata, kui inimene tunneb, et vajab nõustamist. Vastupidi, tervist ei peaks ammu enam käsitlema üksnes füüsilise heaoluna, vaid ka vaimsena. Palun märka juhina oma inimesi!
Tootekeskne teenus on minevik
IT- ja strateegilised investeeringud sellesse on jätkuvalt olulised, ja nagu Tallinn ei saa kunagi valmis, ei lõppe töö ka IT-valdkonnas. Admiral Markets ei ole enam ainult finantsettevõte, vaid fintech. Meie äri toimub veebimaailmas. Kahjuks olime kevadel tunnistajaks sellele, kuidas pandeemia välkkiire arengu tõttu sisuliselt päevadega lõppenud traditsiooniline kaubandus pidi kiirelt kasutusele võtma alternatiivid ja kolima e-kanalitesse. Edukad olid need, kes suutsid operatiivselt tegutseda ja veebis kohalolekuga end ümber positsioneerida.
Igal aastal oleme meiegi teinud suuremahulisi investeeringuid, et olla digitaalselt arenenud. Vahetult enne eriolukorda tõime turule uue kauplemisrakenduse, mis võimaldab meie klientidele varasemast veelgi personaalsemat kauplemiskogemust. Tootekesksed lahendused on asendunud kliendikeskse disainiga. Digitaalne küpsus ei ole ainult moodne sõnade kombinatsioon, vaid stabiilse juhtimise, pikaajalise visiooni ja digitaalse interaktsiooni ühistoimimine, mis töötab ettevõtte ja nende klientide kasuks.
Mõtle globaalselt, tegutse lokaalselt
Personaalsus on oluline ja tähtis on olla kliendi jaoks olemas tema emakeeles. Inglise keel on rahvusvaheline läänemaailma ärikeel. Tõelise edu toob siiski kliendiga tema keeles suhtlemine, arvestades ka kohaliku kultuuriruumi eripärasid. Kuigi see võib kõlada põhikooli tarkusena, siis lokaalne kohalolu avab mistahes globaalsele ärile uued kasvuvõimalused. Tähtis on kaasata rahvusvahelisse tiimi inimesi, kes tunnevad eksporditurgu ning loovad lisaks oma valdkonna kompetentsile väärtust teadmistega kohaliku riigi kommete, äri tegemise traditsioonide ja kontaktide võrgustiku kohta. Mulle on see jäänud eriliselt silma Araabia Ühendemiraatides, teistes Lähis-Ida riikides ja Jaapanis. Arvestades sealset ajalugu, tavasid ja rahvusvahelise äri toimimise põhimõtteid, on edu saavutamise eeldus kohaliku eksperdi kaasamine.
Jätkusuutlikkuseta enam ei saa
Me ei tohi unustada riikidevahelise koostöö olulisust, eriti just teemade puhul, mille positiivne lõpptulemus sõltub koos mõtlemise ja koos tegutsemisest edukusest. Juuni alguses tegid Maailma Majandusfoorumi virtuaalsel kohtumisel osalenud ärimaailma esindajad, valitsusametnikud ja aktivistid ettepaneku globaalse majanduse lähtestamiseks. Selle keskse idee kohaselt on vaja uusi kaugeleulatuvaid programme, mis lähtuksid inimestest ja keskkonnast nende ümber. Praegune pandeemiast tulenev olukord on selline, mis annab muutuseks suurepärase lähtepositsiooni. Ka keskkonnasäästlikum tegutsemine, ühiskonnale tagasi andmine ja oma inimeste eest hoolitsemine on praegu tähtsam kui kunagi varem.
Artikkel ilmus kaubanduskoja ajakirja Teataja 5/2020 numbris rubriigis "Tervis".
Autor: Sergei Bogatenkov, Admiral Marketsi tegevjuht