Tootearenduse toetamisega tuleb ettevõtjaid kohelda võrdselt
Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium plaanib hakata toetama tööstusettevõtjaid uute toodete arendamisel. Seda tingimusel, et toetus tuleb tagastada, kui projekti lõpparuande põhjal selgub, et projekti tulemuseks on toimiv lahendus. Toetust ei pea tagastama juhul, kui projektiga ei looda uut toimivat toodet. Koja hinnangul on tegemist ettevõtjate jaoks ebavõrdse kohtlemisega ning võib moonutada ausat ettevõtluskeskkonda.
Koda mõistab, et toetuse eesmärgiks on maandada tootearendusega seotud riske, kuid toetuse tagasiküsimine ainult õnnestumise korral ei ole mõistlik ning võib anda oodatule vastupidise tulemuse. Kui ettevõtja on suutnud luua uue toote, millel on suur ekspordipotentsiaal, loob ettevõtja sellega lisandväärtust, mis võib edasi kanduda uute töökohtade loomisse, kõrgematesse palkadesse ning tuua riigile täiendavat maksutulu. Samas ebaõnnestumise puhul lisandväärtust ei looda ning ainult kogemuste hankimist sellise toetusmeetmega ei ole otstarbekas toetada.
Toetuse tingimuste järgi tuleb projekt lõpetada kahe aastaga. Seda aega on võimalik pikendada põhjendatud juhul kuue kuu võrra. Lisaks hinnatakse projekti edukust ka ettevõtja käibekasvuga. Koja hinnangul on selline periood liiga lühike, sest selle aja jooksul on võimalik ettevõtte tegevust manipuleerida ning hakata toetust ebaausalt ära kasutama.
Nimelt võib toetuse abil ettevõtjal valmida küll tehnoloogiliselt toimiv lahendus, kuid teatud põhjustel, näiteks turu hetkeseisust seonduvalt või ettevõtjapoolsest manipuleerimisest, võib uus toode osutuda esialgu ebapopulaarseks. Viimane tähendaks eelnõu järgi, et tegemist on mittetoimiva lahendusega ning projekti eest saadud toetust ei pea tagastama. Peale projekti lõppu võib toetuse abil arendatud toode aga muutuda edukaks ning ettevõtja käive suureneb uue toote abil märgatavalt. Samas, kui ettevõtja arendab toetuse abil tehnoloogiliselt toimiva lahenduse ning see kajastub koheselt ka müügikäibes, peab ettevõtja toetuse tagastama. Et tagada võrdne kohtlemine, peaks toetuse tingimused olema samad nii projekti õnnestumise kui ka ebaõnnestumise korral.
Koda rõhutas ministeeriumile, et toetada võiks ka uute toodete paralleelset arendamist. See suurendab tõenäosust, et luuakse tehnoloogiliselt toimiv lahendus või lahendused. Nii on tagatud ka suurem võimalus Eesti ettevõtjate rahvusvahelise konkurentsi tõstmiseks.
Arvamusega saad lähemalt tutvuda siin: