Töötushüvitiste süsteem muutub paindlikumaks
Riigikogus võeti vastu tööturuteenuste ja -toetuste seaduse (TTTS) ning töötuskindlustuse seaduse (TKindlS) muudatused, et suurendada töötushüvitiste süsteemis paindlikkust ja pakkuda töötule töötuse korral suuremat sotsiaalset kaitset.
Ajutise töötamise võimaldamine tööampsudena registreeritud töötuse ajal
Peamiseks aruteluküsimuseks nii turuosalistel kui riigikogu sotsiaalkomisjonil oli tööampsudega (ajutine töötamine töötuna arveloleku ajal) seonduv, sest tegemist on uudse lahendusega Eestis. Kehtiva õiguse kohaselt ei tohi töötuna arveloleku ajal töötada, edaspidi lubatakse ühes kuus töötada kaheksal päeval ning seda 12 kalendrikuul 24-kuulise ajavahemiku jooksul. Ühes kalendrikuus on töötuna arveloleku ajal lubatud teenida kuni 40 protsenti eelmise aasta töötasu alammäärast (2020. aastal 216 eurot). Töötule säilivad ajutise töötamise ajal töötu staatus ning töötushüvitised.
Töölepingu alusel töötavate inimeste puhul saab lühiajaliselt töötamist (tööaega) kontrollida tööinspektsioon. Lühiajaline töötamine tuleb igal juhul registreerida töötamise registris. Kuna töötamise registrisse tunde ei märgita, siis väga täpset arvestust pidada ei saa. Eelnõus on ette nähtud järelhindamise kohustus. Hindamine peaks välja tooma võimalikud kitsaskohad, et vajadusel lühiajalise töötamise tingimusi vastavalt muuta.
Muudetakse töötushüvitiste suurust
Tõusevad ka töötasu hüvitised: esimesel sajal töötuse päeval hakkab töötuskindlustushüvitis olema senise 50 protsendi asemel 60 protsenti eelnevast sissetulekust ning töötutoetus hakkab olema 35 protsendi asemel 50 protsenti eelmise aasta töötasu alammäärast. Seega tõuseb töötustoetus käesoleva aasta augustis 189 eurolt 270 euroni. Need muudatused jõustuvad 01.01.2021.
Hüvitise korduvtaotlemine
Eelnõuga muudetakse töötuskindlustushüvitise saamise tingimusi sel juhul, kui isik on töötu, töötab seejärel lühikest aega ning jääb uuesti töötuks. Teisisõnu, peale hooajatöö lõppemist taas töötuks jäädes jätkub hüvitise maksmine, kui eelmisest hüvitise maksmise perioodist on jäänud kasutamata päevi ning tööle asumisest ei ole möödunud rohkem kui 12 kuud.
Muudatused jõustuvad 2020. aasta 1. septembril.
Täpsemalt saab lugeda SIIT