Tourism in Balance projektikohtumine Krakowis
Oktoobri alguses toimus Krakówis kolmepäevane Tourism in Balance (TIB) projekti partnerkohtumine, mille fookuses oli koostöö ja parimate praktikate jagamine kestliku turismi edendamiseks. Arutleti, kuidas Euroopa linnad saavad kasvava turismisurve all jätkusuutlikult areneda ning säilitada tasakaalu kohaliku elu ja külastajate vajaduste vahel.
Esimene kohtumispäev, 1. oktoober, algas ekskursiooniga Krakówi vanalinnas, kus tutvustati linna jõupingutusi turismi mõju tasakaalustamisel kohalike elanike heaolu ja elukeskkonna hoidmisel. Ekskursioonile järgnesid ettekanded ja arutelud jätkusuutliku turismi edendamisest ning linnakeskkonna arendamise parimatest praktikatest.
- Natalia Kulec-Greń esitles Krakówi kestliku turismi strateegiat 2021–2028, mille eesmärk on kaitsta linna rikkalikku kultuuripärandit ning samal ajal edendada vastutustundlikke turismipraktikaid.
- Robert Pawlusiński, Michał Janaś ja Jacek Jordan käsitlesid mitmeid olulisi teemasid, sealhulgas lühiajaliste üüripindade reguleerimist Krakowis, „Respect Krakow“ algatust ning linna ööelu paremat majandamist. Nad rõhutasid vajadust leida tasakaal turismi nõudluse ja kohalike elanike vajaduste vahel, et tagada elukvaliteet ja linna jätkusuutlik areng.
- Anouschka Trauschke viis läbi praktilise töötoa, kus osalejad arutlesid turistide käitumise mõjutamise ja turismitoodete arendamise teemadel. Töötoa keskseks küsimuseks oli, kuidas suunata külastajaid vähem tuntud piirkondadesse, et tasakaalustada turismikoormust ja pakkuda mitmekesisemaid ning unikaalsemaid elamusi.
Päev lõppes ringkäiguga kolmes põnevas ja muutuste teel olevas linnaosas – Kazimierz, Zabłocie ja Wesoła. Osalejatele anti ülevaade Krakówi uuenduslikest linna arendamise projektidest, mis demonstreerivad, kuidas ajalugu ja kaasaegne linnaplaneerimine saavad koos eksisteerida, toetades linna jätkusuutlikku kasvu.
2. oktoobril jätkus programm ettekannetega, mis käsitlesid turismi mõju ja kestlikke algatusi:
- Krzysztof Paradowski tutvustas Kraków Network algatust, mille eesmärk on meelitada linna ärisündmusi ja suurendada nende arvu. Ta rõhutas ärireisimise olulist rolli Krakówi majanduses.
- Małgorzata Przygórska-Skowron Krakówi Konverentsibüroost rääkis Krakówi Network-i rollist sünergia loomisel turismi, kohalike elanike ja külastajate vahel.
- Hele Lõhmus Tallinna Strateegiakeskusest jagas praktilisi soovitusi kestlike turismipraktikate elluviimiseks, tuginedes Eesti kogemustele.
- Rene van Schie tegi ülevaate Amsterdami andmepõhisest majutuse registreerimissüsteemist.
- Dorian Lungu ja Oana Coanta tutvustasid gastronoomilisi algatusi Rumeeniast, rõhutades toidukultuuri tähtsust külastajate kogemuse rikastamisel.
Päev lõppes jalutuskäiguga, mille käigus Krakówi linnavalitsuse esindajad tutvustasid uusi turismitooteid ja kaasava eelarve projekte. Need algatused demonstreerisid, kuidas kohalikud projektid saavad rikastada turismimaastikku ja pakkuda külastajatele mitmekesiseid elamusi.
3. oktoobri hommik algas Mercure Kraków Stare Miasto hotellis, kus ettekande käigus tutvustati Green Key sertifikaadi omandamise teekonda ja hotellis läbi viidud kestlikke tegevusi.
Kohtumise viimane päev jätkus aruelude ja tulevikuplaanide koostamisega. Jagati mõtteid eelmistel päevadel kuuldu osas ja kaardistati projekti järgmisi samme. Esitleti temaatiliste online-koolituste ja kohtumiste ideed, et keskenduda erinevatele säästva turismi aspektidele ja kaasata laiemalt sidusrühmi.
Krakówi partnerkohtumine oli edukas, pakkudes uusi teadmisi ja strateegiaid kestliku turismi edendamiseks, millest võidavad nii külastajad kui ka kohalikud kogukonnad. Järgmine füüsiline kohtumine on kavandatud 2025. aasta maikuus Brasovis.