Ülevaade 1. mail jõustuvatest õigusaktidest
Kaubanduskoda koostas ülevaate ettevõtete jaoks kõige olulisematest seadusemuudatustest, mis jõustuvad 1. mail. Kokku jõustub mai esimesel päeval üle 40 õigusakti.
Haigushüvitise maksmine alates 2. haiguspäevast pikeneb kuni 2021. aasta lõpuni
1. mail jõustub töötervishoiu ja tööohutuse seaduse muudatus, mille kohaselt säilib kogu 2021. aasta jooksul põhimõte, et tööandja maksab töötajale haiguspäeva eest hüvitist alates teisest päevast ja haigekassa alates kuuendast päevast. Haiguspäevade varasem hüvitamine võimaldab inimestel juba esimeste haigussümptomite tekkimisel koju jääda, ilma et nad kaotaksid seetõttu oluliselt oma sissetulekutes. Alates 2022. aastast taastub varasem kord, mille kohaselt tuleb tööandjal maksta töötajale haigushüvitist neljanda kuni kaheksanda päeva eest.
Õigusselguse huvides lisandub seadusesse ka täpsustus, et töötajale tuleb hüvitist maksta ka karantiini korral. Sama põhimõte kehtib sisuliselt ka praegu.
Vaata lisaks: Töötervishoiu ja tööohutuse seadus
Kaubandustegevuse seadus kaotab kehtivuse
1. maist ei kehti enam kaubandustegevuse seadus. Osad sealsed sätted on täna kaetud juba teiste seadustega ning osad alles lähevad eriseadustesse üle. Üle lähevad näiteks tubaka ja alkoholi müüki puudutavad sätted (nt müügikoha määratlus). Ühtlasi on teatud kaupade märgistamise nõuded seotud edaspidi tarbijakaitseseadusega. Samas olulisi sisulisi muudatusi see kaasa ei too.
Ära kaob aga näiteks kaupleja kohustus paigutada uksele või aknale info kaupluse lahtiolekuaja kohta. Kaovad ka üldised sätted turu- ja laadakaubanduse kohta, mh kaob müügipileti olemasolu nõue. Samas saab täpsema turu- ja tänavakaubanduse korra edaspidi kehtestada kohalik omavalitsus, sh saab kehtestada ka müügipileti väljastamise kohustus kaubanduse korraldaja poolt.
Vaata lisaks: Kaubandustegevuse seaduse kehtetuks tunnistamise ja sellest tulenevalt teiste seaduste muutmine
Muudatused seoses elektrointensiivsete ja intensiivselt gaasi tarbivate ettevõtjate aktsiisivabastusega
1. maist saavad energia aktsiisivabastuse luba taotlevad ja luba omavad ettevõtjad suurema paindlikkuse valida aktsiisisoodustusele kvalifitseerumise hindamisperioodi pikkust. Kui kehtiv seadus annab võimaluse hinnata elektrointensiivsust ja gaasitarbimise intensiivsust viimase lõppenud majandusaasta andmete alusel (elektrointensiivsuse keskmine tase peab olema vähemalt 20% või gaasitarbimise intensiivsuse tase vähemalt 13%), siis edaspidi saab ettevõtja vabalt valida hindamisperioodi pikkuseks lõppenud üks kuni neli järjestikkust majandusaastat.
Vaata lisaks: Alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seadus
Olulised muudatused majutusettevõttele
Mai esimesel päeval jõustub turismiseaduses mitmeid muudatusi, mis vähendavad ja leevendavad majutusettevõtetele kehtivaid nõudeid. Näiteks kaubanduskoja ettepanekul jõuab seadusesse põhimõte, mis lubab majutusteenuse osutajal täita täna kehtivat külastajate registreerimise kohustust soovi korral ka elektroonselt. Lisaks kaob seadusest nõue, et majutusettevõte peab kohustuslikus korras pakkuma klientidele toitlustust. Turismiseadusest jäävad välja ka majutusettevõtte tähistamisega seonduvad nõuded.
Lisaks turismiseaduse muudatustele jõustub 1. maist uuel kujul määrus „Majutusteenuse osutamise nõuded“, mis muudab majutusteenuse osutamise reeglid paindlikumaks ning vähendab nõuete hulka ja detailsust. Näiteks ei sisaldu määruses enam loetelu kohustuslikust mööblist, muust sisustusest ega lisateenustest, samuti ei pane määrus paika sisustuselementide mõõte ega ruumide pindala.
Vaata lisaks: Turismiseadus, Majutusteenuse osutamise nõuded
Tegelike kasusaajate andmekogu loomine lükkub tõenäoliselt edasi
Algselt pidid 10. mail jõustuma rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse muudatused, mille kohaselt oleks loodud tegelike kasusaajate andmekogu ning tegelikul kasusaajal oleks õigus taotleda registri vastutavalt töötlejalt tegelike kasusaajate andmekogus erandkorras andmete kättesaadavuse piiramist, kui andmete avalikkusele kättesaadavus põhjustaks tegelikule kasusaajale ebaproportsionaalselt suure kelmuse, inimröövi, šantažeerimise, väljapressimise, ahistamise, vägivalla või ähvardamise ohu. Hetkel on riigikogus saadetud teisele lugemisele eelnõu, millele on Rahandusministeerium esitanud muudatusettepanekud, mis sisuliselt lükkaksid muudatuste jõustumisaja järgmise aasta märtsikuusse.
Vaata lisaks eelnõud ja selle muudatusettepanekuid, millega soovitakse muudatuste jõustumine edasi lükata: Krediidiasutuste seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus 312 SE
Kõikide 1. mail jõustuvate õigusaktidega saab lähemalt tutvuda SIIN. Küsimustega peagi jõustuvate õigusaktide kohta saad pöörduda kaubanduskoja juristide poole e-posti aadressil juristid@koda.ee.