Ülevaade 1.mail jõustunud õigusaktidest
Mai esimesel päeval jõustus 26 õigusakti, millest suurem osa on seotud riigipoolsete toetusmeetmetega koroonakriisi leevendamiseks. Näiteks vähenes 1. maist diislikütuse aktsiis ning jõustusid muudatused, mille tulemusena ei katke eriolukorra ajal juhatuse liikmete ja võlaõigusliku lepingu alusel töötavate inimeste ravikindlustus.
Kütuste aktsiisid vähenesid
Alates 1. maist kuni 30. aprillini 2022 langevad mitmete kütuste aktsiisid. Näiteks diislikütuse aktsiis vähenes 49,3 sendilt 37,2 sendini liitri kohta. Riik eeldab, et aktsiisi langetamine vähendab diislikütuse hinda 14,5 sendi võrra liitri kohta. Põllumajanduses kasutatava eriotstarbelise diislikütuse aktsiis vähenes 13,3 sendilt 10 sendile liitri kohta. Bensiini aktsiis jääb tänasele tasemele.
Elektrienergia aktsiis langes 4,47 eurolt ühele eurole MWh kohta. Maagaasi aktsiis vähenes 79,14 eurolt 40 eurole 1000 m3 kohta, mis on ca 2017. aasta tase. Vedelgaasi aktsiis langes ligi kaks korda. Lisaks vähenes kerge kütteõli, raske kütteõli, põlevkivikütteõli, mootorimaagaasi, veeldatud olekus mootorimaagaasi ning diislikütuse komponentide aktsiis.
Vaata lisaks: Alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seadus
Juhatuse liikmete ning võlaõigusliku lepingu alusel töötava inimese ravikindlustus ei katke eriolukorra ajal
Ravikindlustuse seaduse muudatuse kohaselt ei katke juhatuse liikme, nõukogu liikme, võlaõigusliku lepingu (nt käsunduslepingu, töövõtulepingu) alusel töö- või teenustasusid saava inimese ja ettevõtlustulu maksu maksja ravikindlustus, kui tema tasult ei maksta eriolukorra ajal sotsiaalmaksu vähemalt sotsiaalmaksu miinimumkohustuse ulatuses. 1. mail jõustunud muudatuse kohaselt kestab eelnevalt nimetatud inimeste kindlustuskaitse kuni eriolukorra lõppemise kuule ülejärgneva kuu 10. kuupäevani ehk praeguse teadmise kohaselt 10. juulini. Muudatust rakendatakse tagasiulatuvalt 2020. aasta 12. märtsist.
Vaata lisaks: Ravikindlustuse seadus
Sotsiaalmaksu ei pea maksma vähemalt sotsiaalmaksu miinimumkohustuse ulatuses
Sotsiaalmaksuseaduse muudatuse kohaselt tuleb tööandjal tasuda sotsiaalmaksu üksnes tehtud väljamakselt, mitte vähemalt kuumääralt. See erisus kehtib 2020. aasta märtsi, aprilli ja mai kohta. Muudatusest saavad kasu tööandjad, kelle töötajate töötasu on väiksem kui 540 eurot kuus. Seega võivad muudatusest kasu saada tööandjad, kelle töötajad on osalise töökoormusega või palgata puhkusel. Näiteks kui töötaja on kogu mai palgata puhkusel, siis ei pea tööandja maksma töötaja eest sotsiaalmaksu. Varaemalt oleks tööandja pidanud sellisel juhul maksma sotsiaalmaksu sotsiaalmaksu miinimumkohustuse ulatuses ehk 178,20 eurot kuus. Muudatus ei mõjuta töötajate ravikindlustust.
Vaata lisaks: Sotsiaalmaksuseadus
Väikeettevõtja kahjude osalise hüvitamise toetus
2. mail jõustus väikeettevõtjatele (kuni 49 töötajat) mõeldud toetusmeede, mille eesmärk on anda väikeettevõtjatele ühekordset tagastamatut abi koroonaviiruse puhangust tulenenud kriisikahjude osaliseks hüvitamiseks. Toetuse suurus on 3000 või 5000 eurot, sõltudes väikeettevõtja eelmise aasta käibest ja käibe langusest. EAS avab toetuse taotlemise e-teeninduses mai alguses. Toetuse taotlemine on jooksev kuni eraldatud eelarve vahendite (10 miljonit eurot) lõppemiseni.
Vaata lisaks: Väikeettevõtja kahjude osalise hüvitamise toetus
Turismisektori ettevõtjate toetus
2. mail jõustus turismisettevõtjatele mõeldud toetusmeede, millest saavad toetust taotleda majutusettevõtjad, toitlustusettevõtjad, reisiettevõtjad, turismiatraktsiooni ja turismiteenuse pakkujad. Toetuse suurus on vahemikus 2000 – 60 000 eurot ettevõtja kohta. Toetuse taotlemise tingimused ning toetuse suurus erineb turismisektori ettevõtjate lõikes. Näiteks majutus- ja reisiettevõtjatel on võimalik toetust taotleda kuni 60 000 eurot, toitlustusettevõtjatel kuni 30 000 eurot. EAS avab toetuse taotlemise e-teeninduses mai alguses. Toetuse taotlemine on jooksev kuni eraldatud eelarve vahendite (25 miljonit eurot) lõppemiseni.
Vaata lisaks: Turismisektori ettevõtjate toetus
Madalam käibemaks e-raamatutele ja e-ajakirjandusväljaannetele
Alates 1. maist on e- raamatute, elektroonilise õppekirjanduse ning elektrooniliselt kättesaadava ajakirjandusväljaande käibemaksumäär 9 protsenti. Vähendatud käibemaksumäära ei saa kohaldada juhul, kui väljaanne on peamiselt reklaami või erakuulutusi avaldav või peamiselt erootilise või pornograafilise sisuga või video- või muusikasisuga väljaanne. Varasemalt kehtis vähendatud määr vaid paberkandjal olevatele raamatutele, töövihikutele ja perioodiliselt väljaantavatele trükistele.
Vaata lisaks: Käibemaksuseadus
Haigushüvitis kolme esimese haiguspäeva eest
Riik maksab inimestele ajutiselt haigushüvitist esimese kuni kolmanda haiguspäeva eest. Inimene saab riigilt hüvitist juhul, kui haiguslehe aluseks on haigestumine, olmevigastus, liiklusvigastus, karantiin, liiklusvigastuse tagajärjel tekkinud tüsistus/haigestumine ja haigestumine või vigastus raseduse ajal. Riik maksab hüvitist ajavahemikus 13. märts kuni eriolukorra lõppemiseni välja kirjutatud haiguslehtedele.
Vaata lisaks: Eriolukorras Eesti Haigekassa kaudu hüvitiste ja teenuste eest maksmise tingimused ja kord
Riik saab paindlikumalt investeerida ettevõtetesse
1. mail jõustusid riigivaraseaduse muudatused, mis võimaldavad riigil paindlikumalt investeerida äriühingutesse, mis vajavad lisakapitali koroonakriisist välja tulemiseks. Näiteks lisandus seadusesse erisus, et riik ei pea äriühingus omandama vähemalt 1/3 suurust osalust. Lisaks ei loeta riigi poolt vahetusvõlakirjade omandamist kuni 2020. aasta 31. detsembrini osaluse omandamiseks äriühingus, milles riik ei osale. Valitsuse otsuse alusel võib seadusesse lisandunud erisusi kohaldada kuni 2020. aasta 31. detsembrini.
Vaata lisaks: Riigivaraseadus
Koroonakriisi leevendamise toetusmeetmete üldtingimused
Mai algusest hakkasid kehtima üldtingimused erinevate toetusmeetmete jaoks. Näiteks on üldtingimustes kirjas, et toetuste eraldamine peab olema läbipaistev ja mittediskrimineeriv ning tagama sihtrühma kuuluvate isikute võrdse kohtlemise nii ühe meetme raames kui ka erinevate meetmete vahel. Lisaks on üldtingimustes välja toodud lisatingimused juriidilistele isikutele, kes saavad riigilt finantsinstrumente rohkem kui 10 miljoni euro ulatuses. Üldtingimustest leiab ka punkti, et toetuse andja avalikustab oma veebilehel juriidilistele isikutele antud toetuse summa.
Vaata lisaks: Koroonakriisi leevendamiseks ette nähtud toetusmeetmete üldtingimused
2 maksusoodustust FIE-dele
1. mail jõustus sotsiaalmaksuseaduse muudatus, mille kohaselt tasub riik maksu- ja tolliametile FIE eest selle aasta esimeses kvartalis määratud sotsiaalmaksu avansilise makse. Kui FIE on avansilise makse juba tasunud, siis sellisel juhul tekib FIE-l ettemaksukontole enammakse, mille ta võib jätta tulevaste maksukohustuste katteks või taotleda enammakse tagastamist. FIE sotsiaalseid tagatisi muudatus ei mõjuta.
Lisaks jõustus mai alguses tulumaksuseaduse muudatus, mille kohaselt on FIE-l õigus talle kuuluvalt kinnisasjalt raiutud metsamaterjali ja seal kasvava metsa raieõiguse võõrandamisest saadud tulust ning Natura 2000 erametsamaa toetusest täiendavalt maha arvata kuni 5000 eurot. Lisaks jääb FIE-l alles õigus omatoodetud töötlemata põllumajandussaaduste võõrandamisest saadud tulust täiendavalt maha arvata kuni 2877 eurot.
Vaata lisaks: Sotsiaalmaksuseadus, Tulumaksuseadus
Kui Sul tekib küsimusi 1. mail jõustunud õigusaktide kohta, siis anna sellest teada meie juristidele e-posti juristid@koda.ee teel.