Ülevaade ELi tasandi aktuaalsetest toidu saasteainete teemadest
Ülevaade toidu saasteainete valdkonnas toimuvatest aruteludest EL-i tasandil. Käsitletakse erinevaid keskkonnast tulenevaid, looduslikult esinevaid, toidu töötlemisel ja toidu tootmisel tekkivaid saasteaineid. Eesmärgiks on anda ettevõtjatele teavet arvamuse avaldamiseks või vajadusel ettevõtte töö kohandamiseks uute nõuetega. Täiendavat infot teemade kohta saab Maaeluministeeriumi koduleheküljelt (Saasteained) ja e-postilt tkbo@agri.ee.
Akrüülamiid (AA): Euroopa Parlament lükkas 2020. aastal tagasi eelnõu, millega oli kavas kehtestada akrüülamiidi ML lastetoitudele. Kavas on ajakohastada määruses (EL) 2017/2158 toodud võrdlusväärtused; määratleda võrdlusväärtused teatud toitudele, mis on toodud soovituses 2019/1888 ning kaaluda MLide kehtestamist ka muudele toodetele kui lastetoit.
AA on saasteaine, mis tekib toiduvalmistamise käigus nii tööstuslikes kui ka kodustes tingimustes peamiselt kõrge süsivesikute ja madala valgusisaldusega taimsete toitude kuumtöötlemisel. Rohkem AA kohta: https://www.agri.ee/et/akruulamiid.
Dioksiinid ja PCB: WHO alustab TEF (Toxicity Equivalency Factors) väärtuste ülevaatamist 2021. a jooksul ja lõpetab 2022. a lõpuks. 2021. aasta I pooles lõpetatakse eeldatavalt arutelud seniste probleemkohtade osas. Täiendavaid piirnorme kaalutakse kitselihale ja kitsemaksale, ulukilihale ja ulukimaksale, hobuselihale, küülikulihale, muude lindude munadele kui kanamunad. Lisaks kaalutakse piima piirnormi alandamist (edaspidi hõlmaks see ka nt lamba, kitse ja pühvli piima).
Dioksiinid ja PCBd on saasteained, mis akumuleeruvad elusorganismide rasvkoes, mullas, veekogudes ja toidus ning võivad põhjustada mitmeid terviseprobleeme. Rohkem infot: https://www.agri.ee/et/dioksiinid-ja-dioksiinilaadsed-pcb-d-poluklooritud-bifenuulid.
Perfluoritud alküülühendid (PFASid) toidus: arutelu all on, millistele PFASidele oleks asjakohane MLid määratleda, kas kehtestada piirnorm PFASide summale või individuaalsete PFASidele või mõnele kombinatsioonile, millised tooted oleks asjakohane MLidega hõlmata.
PFASide näol on tegemist sünteesitud kemikaalidega, mis on kasutusel erinevates tööstusharudes. Mõned PFASide rühma kuuluvad ühendid võivad aja jooksul kuhjuda ka inimese organismis ning kahjustada inimese tervist, eeskätt immuunsüsteemi. Toitu võivad PFASid jõuda näiteks saastunud pinnasest või veest ning samuti võivad PFASide allikaks olla pakkematerjalid või toidu töötlemisel kasutatud vahendid.
3-MCPD ja glütsidüülestrid: komisjonil on plaanis alustada EFSA seireandmete analüüsi eesmärgiga hakata ette valmistama MLide ettepanekuid muudele toodetele kui taimsed õlid, kalaõlid, imikute piimasegu ja jätkupiimasegud. Kõrgeid MCPD sisaldusi on leitud toidu lisaainetes. Tegemist on töödeldud taimeõlide saasteainetega, mis tekivad taimeõlide rafineerimise käigus. MCPD moodustub ka mõnedes töödeldud toitudes. 3-MCPD omab neurotoksilist mõju ja glütsidool võib põhjustada kasvajate teket.
Tetrahüdrokannabinool (THC): saadavuse vähendamise eesmärgil on arutelu all võimalike MLide määratlemine Δ9 THC ja Δ9 THC happe summale kanepi seemnetest valmistatud toodete korral. THC on kanepi taimes looduslikult esinev psühhoaktiivne ühend, mille olulisemad ebasoodsad mõjud seostuvad keskknärvisüsteemi ja südame tööga.
THC: kanepiseemned 3 mg/kg; kanepiseemneõli 7,5 mg/kg; jahvatatud kanepiseemned (kanepiseemne pulber), (osaliselt) rasvatustatud kanepiseemned (pressitud kook) (kanepiseemne jahu), kanepiseemne kliid 3 mg/kg; toidulisandid ja muud toidud, mis sisaldavad kanepiseemneid ja/või neist valmistatud tooted - rakendatakse määruse 1881/2006 artiklit 2.
Oopiumalkaloidid (OA): saadavuse vähendamise eesmärgil on küsimuse all võimalike MLide määratlemine morfiini ekvivalentidele (morfiin+ 0,2kodeiin): mooniseemnete ja neid sisaldavate pagaritoodete korral. OAd sisalduvad unimaguna piimmahlas, mida leidub unimaguna kõikides osades v.a seemned. Mooniseemned võivad saastuda nt putukakahjustuste või saagikoristuse käigus. OAd ebasoodsad mõjud seostuvad eeskätt kesknärvisüsteemiga.
OA: mooniseemned lõpptarbijale 20 mg/kg; mooniseemneid sisaldavad pagaritooted lõpptarbijale 1,5 mg/kg. Mooniseemnete tarnija ettevõttele, kes toodab pagaritooteid, peab andma kogu vajaliku info, sh analüüside tulemused, kus asjakohane, et võimaldada pagaritoodete tootjal veenduda, et turule jõudvad tooted ei ületa MLi.
Ohratoksiin A (OTA): saadavuse vähendamise eesmärgil on arutelu all MLide määratlemine uutele toidugruppidele; v.a vürtside ja kuivatatud puuviljade grupp – laiendatakse olemasolevat toidugruppi. Erinevate mükotoksiinde kohta leiab täiendavat infot: https://www.agri.ee/et/mukotoksiinid.
OTA: kõik kuivatatud viigimarjad ja rosinad 8 µg/kg, muud kuivatatud puuviljad 2 µg/kg või MLi ei määratleta; vürtide osas kaalutakse määruses (EÜ) nr 1881/2006 olemasoleva kirje asendamist (kõik vürtsid, sh kuivatatud v.a Capsicum spp 15 µg/kg, Capsicum spp. kuivatatud viljad, terved või jahvatatud, sh tšillid, tšillipulber, cayenne või paprika 20 µg/kg, vürtside segud 15 µg/kg; kuivatatud maitsetaimed, tee ja taimeteed 10 µg/kg; päevalille- kõrvitsa-, meloni- ja kanepiseemned ja sojaoad ning neist valmistatud töödeldud tooted 5 µg/kg; pistaatsiapähklid 5 µg/kg; lagritsat või lagritsaekstrakti sisaldavad tooted lõpptarbijale 10 µg/kg; kakaopulber lõpptarbijale või kui koostisosa magustatud kakaopulbris lõpptarbijale (šokolaadijook) 2 µg/kg; linnasejoogid 3 µg/kg. Veel on kaalumisel leiva (sh valikpagaritooted), kondiitritooted, küpsised, teraviljasnäkid ja hommikusöögihelbed MLi langetamine 1,5 µg/kg-le ning röstitud kohviubade ja jahvatatud röstitud kohvi (5 µg/kg) ning lahustuva kohvi (10 µg/kg) MLi 2-kordne langetamine.
Vesiniktsüaniid (HCN): võimalike terviseriskide maandamiseks on arutelu all võimalikud MLid. HCN on mõnedes taimedes looduslikult moodustuv toksiline ühend, mille kohta leiab rohkem infot siit: https://www.agri.ee/et/vesiniktsuaniid.
HCN: töötlemata terved, peenestatud, jahvatatud, purustatud või hakitud linaseemned (ML ei kohaldu õli tootmiseks ette nähtud linaseemnetele) 200 mg/kg; töötlemata terved, peenestatud, jahvatatud, purustatud või hakitud turul olevad mandlid lõpptarbijale (v.a mõrumandlid, mida müüakse väikestes kogustes selge hoiatusega: mitte tarbida toorelt, kasutamiseks ainult toidu valmistamisel ja küpsetamisel) 20-30 mg/kg; maniokk (värske, kooritud): 50 mg/kg; maniokijahu: 10 mg/kg.
Glükoalkaloidid (GA): arutelu all on seiresoovituse väljatöötamine α-solaniini ja α-sakoniini sisalduste osas andmete kogumiseks kartulites ja kartulipõhistes toitudes ning lisaks töötlemise (koorimine, küpsetamine jne) mõjude uurimiseks GAde sisaldusele. Oodatud on ka tootjate ja töötlejate andmed.
GAde kohta on osades taimedes looduslikult esinevad ühendid, mis võivad kahjustada inimese tervist (sagedamini seedetraktihäired). Rohkem infot GAde kohta: https://www.agri.ee/et/glukoalkaloidid.
Pestitsiidide jääkide kumulatiivne riskihindamine: tegeletakse järgmise kahe mõjugrupi väljatöötmisega: krooniline mõju närvisüsteemile, kolju ja näo väärarengud. Tulevikus on plaanis uurida erinevate keemiliste ainete kumulatiivset mõju (s.t mitte ainult pestitsiide). Küsimuse all on, kuidas kumulatiivse mõju hindamine riskihindamisse lisada. Kumulatiivse riskihindamise projekt on plaanitud valmis saada 2030. aastal, kuid prospektiivseid hindamisi hakatakse teostama juba 2022-2023.
Jõustuvad piirnormid ning muud õigusaktid ja infomaterjalid
- Pestitsiidide jääkide MLid (Pestitsiidi jäägid: viimati vastu võetud MLid on leitavad komisjoni määrustest 2020/1633 (27.10.2020), 2020/1566 (27.10.2020), 2020/1565 (27.10.2020), 2020/1085 (23.07.2020), 2020/856 (09.06.2020), 2020/785 (09.06.2020), 2020/770 (08.06.2020), 2020/749 (04.06.2020), 2020/703 (26.05.2020). Kõik määruse 396/2005 (pestitsiidide jääkide kohta) muudatused on leitavad ka: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/ET/ALL/?uri=celex%3A32005R0396# ja Euroopa Komisjoni veebilehel asuvast pestitsiidide jääkide andmebaasist: https://ec.europa.eu/food/plant/pesticides/eu-pesticides-database/mrls/?event=search.pr)
- Väljatöötamisel on töötlemisfaktoreid ja liittoite käsitlev juhenddokument, mis on abiks pestitsiidide jääkide määruse (396/2005) rakendamisel.
- Komisjoni rakendusmäärus (EL) 2020/1158, 5. august 2020, kolmandatest riikidest pärit toidu ja sööda imporditingimuste kohta pärast tšernobõli tuumaelektrijaama avariid
Võltsimisjuhtum
Indiast pärit kurkumist on leitud väga kõrgeid plii, kroomi ja elavhõbeda sisaldusi. Tõenäoliselt on kasutatud pliikromaati värvainena. Pole selge kus võltsimine toimus, kas Indias või mujal. Ka on olnud juhtumeid, kus kurkumi asemel on olnud värvitud paprikapulber.
Lühendid: piirnorm (ML); Euroopa Toiduohutusamet (EFSA); Euroopa Liit (EL); PAFF Komitee - alaline taime-, looma-, toidu- ja söödakomitee.Piirnormi kehtestamise aluseks on kõrged sisaldused ja/või suur tarbimine ehk võimalik terviserisk.