Ülevaade toetusmeetmete küsitlusest
Kaubanduskoda viis aprilli alguses liikmete seas läbi küsitluse, et saada teada, kas ja milliseid toetusmeetmeid soovivad ettevõtted riigilt saada. Küsitluse tulemused näitavad, et suurem osa vastanutest peab riigipoolseid toetusmeetmeid teatud juhtudel vajalikuks. Samas oli vastajate hulgas ka neid, kes toetusi ei vaja või kelle hinnangul peaks riik lõpetama ettevõtete rahalise toetamise, sest see moonutab ausat konkurentsi.
Keskkonnaga seotud toetusmeetmed
Paljud vastajad tõid välja, et riik peaks pakkuma ettevõtetele toetusi rohepöörde elluviimiseks. Eelkõige anti teada, et riik võiks toetada energia- ja ressursitõhususe parandamisega seotud investeeringuid. Mõned näited, kus ettevõtted näevad vajadust riigi toetusmeetmete järele:
-
seadmete soetamine ringmajanduse arendamiseks ning ringmajanduse teenuste arendamiseks, näiteks materjali taaskasutusse suunamise toetus ja parandusteenuste toetus,
-
päikesepaneelidesse investeerimine, et katta selle abil vähemalt osaliselt ettevõtte enda energia tarbimine,
-
maagaasi osakaalu vähendamiseks investeeringud uutesse tootmisseadmetesse,
-
päikesepaneelide või tuulegeneraatorite elektrivõrguga liitumine,
-
energiajuhtimissüsteemi ja kvaliteedijuhtimissüsteemi rakendamine ettevõttes,
-
jäätmemajanduse protsesside parendamine, näiteks seadmete soetamine jäätmemajanduse ettevõttesiseseks optimeerimiseks,
-
korduskasutuspakenditele üleminek,
-
elektrisõidukite soetamine.
Automatiseerimise ja digipöörde toetamine
Küsitluse tulemused näitavad, et ettevõtted ootavad riigilt ka robotiseerimise, automatiseerimise ja digitaliseerimise toetusmeetmeid. Vajalikuks peetakse ka toetusi investeeringu tegemiseks tehnoloogiasse, tootearendusse ja taristusse. Eraldi rõhutati, et riik peaks toetama tööstusmasinate sisseseadete soetamist. Üks vastaja kiitis EASi ettevõtete arenguprogrammi ja pidas vajalikuks selle meetmega jätkata, sest see on suunatud selgelt arengu intensiivistamiseks, aitab ettevõttel kasvada ning mõjutab positiivses suunas ka maksulaekumist.
Eksporditoetused
Mitmed vastajad peavad jätkuvalt vajalikuks, et riik pakuks ettevõtetele eksporti toetavaid meetmeid, sest uutele turgudele sisenemine on keerulisem ja riskantsem kui koduturul tegutsemine. Muu hulgas pakuti välja, et riik peaks toetama kontaktide leidmist välisturgudel ning ettevõtete koostööd ja rahvusvahelistumist toetavaid tegevusi, näiteks pakkuma ühisturundusmeetmeid ja messitoetusi. Lisaks pidasid vastajad vajalikuks turundusmaterjalide loomise toetamist ning meediatoetusi eksportturgudel pildis püsimiseks.
Laenud ja käendused
Mitmed vastajad tõstsid esile, et riigipoolsed käenduste tasumäärad on hetkel liiga kõrged ning neid tuleb vähendada. Toodi välja, et vajalik oleks suurem riigipoolne toetus teenusettevõtetele käenduste andmisel, et oleks võimalik laenuraha võimendust kasutada. Lisaks tehti ettepanek, et riik võiks pakkuda riiklikku garantiid teiste riikide riigihanke võitnud Eesti ettevõttele lõppkliendi käest ettemaksete saamiseks projekti rahastamisel.
Muud toetusmeetmed
Mitmed vastajad rõhutasid, et riik peab jätkama regionaalpoliitiliste toetusmeetmetega. Tehti ka ettepanek luua tarneprobleemide lahendamise toetusmeede, mille vajadus on esile kerkinud nii seoses koroonakriisiga kui ka sõjategevusega Ukrainas. Mitmed ettevõtted soovivad riigilt ka kütuseaktsiiside, eelkõige diislikütuse aktsiisi vähendamist. Tehti ka ettepanek suurendada turismisektorile mõeldud toetusmeetmeid. Lisaks toodi välja, et elektrienergia võrgutasu kompenseerimine peaks jätkuma veel kolm kuud.
Kaubanduskoda kasutab ettevõtetelt saadud vastuseid suhtluses erinevate ministeeriumite ja riigiasutustega.