Uued aktsiisi- ja tubakaseadused mõjutavad oluliselt Eesti alternatiivtubaka turgu
Eesti suurim alternatiivtubakatoodete müüja Nicorex Baltic OÜ ja Veipland jaeketi juht Sven Kotke analüüsib muutusi Eesti turul pärast aktsiisi- ja tubakatoodete seaduse muudatusi, mis esimeses järgus tõi e-sigarettidele kõrged aktsiisid.
Tänavu aasta algusest jõustusid alternatiivsetele tubakatoodetele uued nõuded, mis tähendab, et alates 1. aprillist ilma maksumärkideta e-sigarette Eestis enam müüa ei tohi.
Oleme Nicorexis märganud, et täna ei oska inimesed maksumärke veel jälgida ning kindlasti on segadust ka ettevõtete ja müüjate seas, sest turul on väga palju muudatusi ning teadlikkus on endiselt väike. Laskumata pikemalt sellesse, kas see oli riigi poolt õige samm, saame praegu rääkida sellest, mida vastuvõetud tubakaseaduse muudatused endast kujutavad ja mida need endaga kaasa võivad tuua.
Seadusemuudatused: uued nõuded ja rakendatud aktsiis puudutavad peamiselt tubakavedelikke ehk rahvakeeli e-vedelikke, mida kasutatakse elektroonilistes sigarettides. Ühtviisi puudutavad need nii tubakavedelikke, mis sisaldavad nikotiini, kui neid, mis on ilma nikotiinita. Seadusemuudatused mõjutavad ligikaudu 40 000 e-sigareti kasutajat Eestis ning laiemalt kõiki sigaretisuitsetajaid, kes otsivad vähem tervist kahjustavat alternatiivi ja sigaretisuitsetajate lähikondsed, kes tihti passiivse suitsetamise all kannatavad.
Alates aprillist peab kõigil e-sigarettide vedelikel ja teistel alternatiivsetel tubakatoodetel olema maksumärk ning maksumärgistamata tubakavedelikke müüa ei tohi. Lisaks sellele peab tarbimises oleva tubakavedeliku pakend vastama tubakaseaduse nõuetele, sealhulgas peab pakendile olema kantud eestikeelne terviseohu hoiatus, müügipakendile peab olema lisatud infoleht ja e-vedelik, mis sisaldab nikotiini ei tohi mahult olla suurem kui 10 milliliitrit.
E-sigarettide maitsevedelike ohutust reguleerib Euroopa tubakadirektiiv, mis nõuab, et kõik maitsestatud nikotiiniga vedelikud saaks kontrollitud reaalsete laboritestidega ja mille käigus mürkide eraldumist on testitud reaalse kuumutamisega. Ühe vedeliku maitse ja kanguse laboritest maksab ettevõttele ca 3000 eurot. Seda kontrollib Eesti Terviseamet (https://goo.gl/rc5AgF). Kuna kontsentreeritud maitsestajatele eraldi teste teha pole võimalik, siis ei tohi tervise huvides kasutada maitsestajaid ja isesegamist. Tarbijakaitseamet peab järelevalvet, et turul ei müüdaks ilma laboritestideta vedelikke.
Nicorexi jaoks on oluline, et riik peab müüdavate toodete üle järelvalvet. Eesti Maksu- ja Tolliamet korraldab väga vajalikke reide selleks, et tagada müügilt potentsiaalsete tervisele ohtlike vedelike kadumise. Selge on see, et kontrollimata vedelike müüki tolereerida ei saa, kuna tegemist on ikkagi inimeste tervisega. Seepärast on ka nõutavad maksumärgid toodetel riigi poolt õiglane käik. Küll aga on maksutõus ebaõiglaselt kõrge, mispärast on see turule kaasa toonud ka hulgaliselt probleeme.
Pikaajalise turuliidrina leiab Nicorex, et aktsiisimaks on õigustatud, kuid võrreldes Lätiga on meil kehtestatud aktsiis kaks korda kõrgem. "Oleme nõus, et riigieelarve täitmise osas on aktsiisil oluline roll, kuid see ei saa olla märkimisväärselt suurem kui naaberriigis, mis ärgitab piiri- ja salakaubandust ning kokkuvõttes jätab Eesti riigikassa olulisest aktsiisitulust sootuks ilma," ütleb Kotke.
Järsku kerkinud hinnad soodustavad odavamate, kontrollimata toodete sisenemist turule. “Eelmise aasta lõpus kiirkorras vastu võetud rida seadusemuudatusi ja väga järsk aktsiisitõus võib anda löögi legaalsele turule, panna inimesi otsima alternatiive ohtlikest isesegatud toodetest või viia tagasi tubakasuitsetamisele, mis viimastel aastatel on olnud konjunktuuriinstituudi äsjase uuringu kohaselt langustrendis,” lisas Sven Kotke.
Aktsiisist tulenev hinnatõus Eesti turul on märkimisväärne, näiteks tõusid odavamate vedelike hinnad kuni 120%. Sven Kotke lisas, et Inimesed peavad veenduma vedeliku päritolus, sest salaturul liikuvad tooted võivad olla ohtlikud. "Võimalik, et tooted on vannitoas kokku segatud ning neile on lisatud suvalisi toidumaitseaineid, mis on tervisele kahjulik," nendib Kotke.
Kõik kehtestatavad regulatsioonid viitavad sellele, et lähiaastatel on oodata salaturu mahu olulist suurenemist. Täna on e-sigarettide turumaht ligikaudu 10 miljonit eurot, sellest ligi kolmandik ehk 3 miljonit moodustab salaturg. Peamiselt jõuavad salaturu tooted tarbijani läbi sotsiaalmeedias liikuva info või käest-kätte müügi.
E-sigareti salaturul ei segata ise kokku ainult vedelikke, vaid valmistatakse suisa seadmeidki. "Isevalmistatud seadmed pannakse kokku internetist leitud juhendite põhjal, mille tegijaid ei pruugi ka ise asja tunda," ütleb Kotke. Ta lisab, et inimesed riskivad oma tervisega juhul kui nad kasutavad e-sigareti jaoks mitte ettenähtud maitsestajaid. "E-sigareti vedelikuks mittesobivate toidu maitselisandite kuumutamisel eralduvad mürgid, mis on kasutajale ohtlikud," selgitab Kotke.
Veel keelatakse aasta pärast ära e-sigarettide vedelike maitsed, mida eelistab enam kui 80% e-sigarettide kasutajatest. Sven Kotke sõnul on just e-sigarettide vedelike lai maitsetevalik see, mis on enamiku jaoks olnud tubakasuitsust loobumise peamiseks motivaatoriks. "Alles jäetakse vaid tubakamaitseline vedelik, mida ei soovi tarbida ka suurem osa e-sigarettide kasutajatest," ütleb Kotke ja jätkab, "eeltoodule lisaks suunatakse tubakale alternatiivse ja tervislikuma e-sigareti valinud inimesed taas suitsuruumidesse passiivseteks suitsetajateks." Kui aga olulist vahet tubaka ja tubakamaitselise e-sigareti vedeliku tõmbamisel enam polegi ning aktsiisi tõttu on viimane ka kallim ja varasemast raskemini kättesaadav, toovad need taas lisapunktid tavasigarettidele. Kuna maitsevedelikud ära keelatakse, on ettevõtted kulutanud justkui alusetult hiigelsummasid selleks, et tõestada rahvusvaheliste laboritestidega vedelike kvaliteeti.
Seoses seadusmuudatustega palub Nicorex inimestel jälgida, kas alates eelmisest kuust müüdavad e-sigaretid on maksumärkidega ning läbinud Terviseameti poolt nõutavad laboritestid, mis näitab, et toode on kvaliteetne, kontrollitud ja legaalne. Kui tootel puudub maksumärk ning vedelik pole läbinud laboritesti, siis seda toodet müüa ei tohi ning tegemist võib olla tervisele kahjuliku salaturu tootega.