Uuest aastast hakkavad kehtima 1- ja 2-sendiste ümardamisreeglid
Alates 1. jaanuarist 2025 on kõigil kaupmeestel kohustus ümardada ostukorvi lõppsumma viie sendi täpsusega kui makstakse sularahas. Ümardamisreegli eesmärk on vähendada 1- ja 2-sendiste hulka sularaharingluses.
Kuidas ümardamine toimub?
Ümardamisreeglite kohaselt on kaupmehel füüsilistes müügikohtades kohustus ümardada sularahamakse korral ostukorvi (mitte eraldi iga toote) maksumus üles- või allapoole lähima viie sendini. Lõplik ostusumma, mis lõpeb ühe, kahe, kuue või seitsme eurosendiga, ümardatakse allapoole, ning summa, mis lõpeb kolme, nelja, kaheksa või üheksa eurosendiga, ümardatakse ülespoole. Selle tulemusel on sularahas makstes ostukorvi lõpphind kuni kaks senti kallim või odavam.
Näiteks kui ostukorvis on ainult üks toode hinnaga 2,28 eurot ja ostja soovib tasuda sularahas, siis ümardatakse kassas ostukorvi maksumus 2,30 eurole. Kui ostukorvis on üks toode hinnaga 5,57 eurot ja ostja tasub sularahas, siis ümardatakse kassas ostukorvi maksumus 5,55 eurole. Kui ostukorvis on üks toode hinnaga 2,33 eurot ja ostja tasub sularahas, siis ümardatakse kassas ostukorvi maksumus 2,35 eurole. Kui ostukorvis on kaks toodet hinnaga 3,28 eurot ja 11,33 eurot ning ostja soovib tasuda sularahas, siis kummagi üksiku toote hinda ei ümardata. Küll aga ümardatakse kassas ostukorvi koguhinda: see langeb 14,61 eurolt 14,60 eurole. Kaardiga maksja tasub ostu eest ikka 14,61 eurot.
Kui kauba või teenuse eest makstakse nii sularahas kui ka muu maksevahendiga (nt maksekaardi, kinkekaardi, vautšeri või mobiilse viipemaksega), siis ümardatakse ainult sularahas makstav summa ja seda siis, kui sularahas makstakse viimasena. Ümardamisele kuulub ostukorvi lõpphind. Lisaks lojaalsus-, kliendi-, boonuspunktide või muul viisil tehtav makse ei ole sularahamakse ja see arvestatakse ostukorvi lõppsummast maha enne sularaha või muu maksevahendiga tasumist.
Kas 1- ja 2-sendiseid tohib edaspidi kasutada?
1- ja 2-sendised jäävad pärast ümardamisreegli kehtestamist ametlikuks maksevahendiks. Nendega saab jätkuvalt maksta ja neid tuleb kaupmehel ka vastu võtta. Lisaks ei piira ümardamisreegli kehtestamine kauba või teenuse hinna määramist ühe sendi täpsusega. See tähendab, et kaupmehed võivad endiselt määrata hinnaks näiteks 1,99 eurot.
Näiteks klient tasub 2,05 eurose ostukorvi eest 2eurose mündi ja 10sendisega. Kaupmees peab vahetusrahana andma tagasi viis senti. Kui tal 5sendist münti ei ole, võib seda teha näiteks kahe 2sendise ja ühe 1sendise mündiga.
Kas on ka olukordi, kus ümardamisreegel ei kehti?
Lõpphinda ei ümardata, kui maksmiseks kasutatakse muud maksevahendit kui sularaha või kui ostukorvi lõpphind on väiksem kui 3 eurosenti. Näiteks kui ostukorvi maksumus on enne mistahes makseviisi(de) valikut 0,01 eurot või 0,02 eurot, ei ümardata seda nullini, sest kaupu ega teenuseid ei saa tasuta. Sel juhul tasutakse täpne summa nii sularahas kui ka muu maksevahendiga makstes.
Kui teil tekib täiendavaid küsimusi 1- ja 2-sendite ümardamisreeglite kohta, siis võtke ühendust aadressil juristid@koda.ee.
Ümardamisreegel hakkab kehtima alates 1. jaanuarist 2025. Vaata lisaks: Euro kasutusele võtmise ja eurodes tehtavate sularahamaksete arveldamise seadus. Eesti Kaupmeeste Liidu ja Eesti Panga koostöös kaupmeestele mõeldud juhendmaterjalid on leitavad SIIT.