- Uudised
- Uus korruptsioonivastane tegevuskava keskendub nii riigihangetele, planeeringutele kui ka õigusloomele
Uus korruptsioonivastane tegevuskava keskendub nii riigihangetele, planeeringutele kui ka õigusloomele
Justiitsministeerium saatis uue aastate 2021-2025 korruptsioonivastase tegevuskava kaubanduskojale arvamuse avaldamiseks. Kaubanduskoja hinnangul sisaldab uus tegevuskava mitmeid õigeid samme korruptsiooniriski vähendamiseks ja läbipaistvuse suurendamiseks. Samas tegime ministeeriumile ettepaneku jätta tegevuskavast välja kaks teemat, mis ei ole otseselt seotud korruptsioonivastase tegevusega.
Eestis on korruptsiooni ennetamisel juhindutud kolmest korruptsioonivastasest tegevuskavast, millest viimane kehtis perioodil 2013-2020. Seni kehtinud korruptsioonivastase strateegia eesmärkideks oli edendada teadlikkust korruptsioonist, suurendada otsuste ja tegevuste läbipaistvust ning arendada uurimisasutuste uurimisvõimekust ja hoida ära julgeolekut ohustavat korruptsiooni. Üldjoontes on uue korruptsioonivastase poliitika eesmärgid samad, mis eelnevalt, kuid uuendatakse tegevuskava, milles tuuakse välja tegevused, kuidas eesmärkide poole liigutakse.
Kõige tähtsam on tõsta teadlikkust
Koda peab jätkuvalt kõige olulisemaks tegevuseks korruptsioonivastases võitluses inimeste ja ettevõtjate teadlikkuse tõstmist, mida uue tegevuskavaga soovitakse ka läbivalt teha. On positiivne, et tegevuskavaga toetatakse muudatusi ettevõtluserialade õppekavades, et nendes oleks hõlmatud ärieetika, korruptsiooni ja majandusalaseid süütegusid puudutavad teemad. Samuti on vajalikud õppejõudude täiendkoolitused sellel teemal.
Igati mõistlik ja ka vajalik on tõsta korruptsioonisüütegude uurimisalast võimekust, ning kaubanduskoda toetab selle eesmärgi saavutamisega seotud tegevusi. Lisaks on koda valmis abistama tegevuskavas välja toodud riskijuhtimise metoodika levitamisega erasektoris, et seda tulevikus rohkem kasutusele võetaks.
Majandusaasta aruannete mitteõigeaegne esitamine ei ole seotud korruptsiooniga
Tegevuskavas on toodud välja, et majandusaasta aruannete õigeaegse esitamise tagamiseks tuleb tõhustada riigipoolset järelevalvet ning „nügida“ ettevõtjaid jt aruannet korrektselt ja õigeaegselt esitama. Lisaks on konkreetsete tegevustena välja toodud, et tagatakse senisest paremini majandusaasta aruannete esitamise kohustuse täitmise kontroll: meeldetuletused tähtaegseks esitamiseks jm ennetavad, aga ka sanktsioneerivad meetmed. Samuti pakutakse välja aruannete lihtsustamise võimalusi ja esitamist tagavaid meetmeid.
Koda peab igati vajalikuks ja positiivseks, et Justiitsministeerium hakkab otsima võimalusi, kuidas tõhustada kontrolli majandusaasta aruannete esitamise üle ning kuidas panna rohkem ettevõtjaid aruannet õigeaegselt esitama. Oleme valmis Justiitsministeeriumiga selle teema osas koostööd tegema ning oma ettepanekuid välja pakkuma. Samas ei ole see teema otseselt seotud korruptsioonivastase tegevusega ning seetõttu teeme ettepaneku jätta majandusaasta aruannete esitamise teema tegevuskavast välja.
Ravimite juurdehindlus ei ole seotud otseselt korruptsiooniga
Tegevuskavas on kirjas, et ravimisektoris on probleemiks puudulik ravimite juurdehindluse piirmäärade süsteem. Sellega seoses on tegevuste all välja toodud, et ravimite hinnakujundus muudetakse läbipaistvamaks:
a) õigusruumi analüüs, mille tulemusena formuleeritakse ettepanekud ravimihinna läbipaistvuse suurendamiseks ja järelevalvesüsteemi reguleerimiseks;
b) õigusaktide muutmine.
Kaubanduskoja hinnangul ei ole ka ravimite juurdehindluse piirmäärade teema otseselt seotud korruptsiooniga. Seetõttu teeme ettepaneku jätta see teema tegevuskavast välja. Samas toetame lähenemist, et Sotsiaalministeerium viib ravimihinna läbipaistvuse teemal läbi analüüsi ning teeb vajaduse korral muudatusi õigusaktides. Sellise tegevuse läbiviimine ei peaks aga toimuma korruptsioonivastase tegevuskava raames.