Vaata, kuidas jaguneb 2020. aasta sisserände kvoot
Valitsus on võtnud vastu otsuse, et järgmise aasta sisserände piirarv on 1314 ehk ühe võrra väiksem kui sellel aastal. See on ka maksimumsuurus, mida seadus võimaldab kehtestada.
Siseministri määruse kohaselt on järgmiseks aastaks broneeritud loomingulistele töötajatele 28, sportlastele ja treeneritele 18 ning välislepingu alusel elamisloa saajatele 10 elamisluba. Ministeerium põhjendab loomingulistele töötajatele ning sportlastele ja treeneritele erandi tegemist sellega, et nad ei konkureeri Eesti tööjõuturul, aga loovad suurt lisandväärtust ja nende siia elama asumine on kooskõlas Eesti riigi ja ühiskonna huvidega.
Koja kriitikat võeti kuulda
Kui välismaalane soovib elamisluba töötamiseks muudes valdkondades või elamisluba ettevõtluseks, siis tema jaoks on kvoodi suurus uuel aastal 1258. See on küll ligi 50 võrra väiksem kui sellel aastal, kuid peaaegu kaks korda suurem kui ministeerium esialgu välja pakkus.
Nimelt tuli siseministeerium septembris välja ettepanekuga, et töötamiseks mõeldud elamisloa kvoot on vaid ca 650 ning elamisluba töötamiseks antakse uuel aastal vaid viies valdkonnas (töötlev tööstus, info ja side, veondus ja laondus, haridus ja tervishoid). Muudel juhtudel oleks kvoodi alla mineva elamisloa saamiseks vaja olnud ministri nõusolekut.
Kaubanduskoda oli selgelt sellele plaanile vastu, sest see oleks süvendanud sisserände kvoodi täitumisega seotud probleemi ja seeläbi suurendanud ka tööjõupuudust. Tänaseks on siseministeerium õnneks esialgsest plaanist loobunud ning elamisluba töötamiseks saavad taotleda ka näiteks ehituses või kaubanduses töötavad välismaalased. Lisaks on ministeerium loobunud ideest, et ligi pooled kvoodi alla minevad elamisload antakse üksnes ministri nõusolekul.
Selle aasta sisserände piirarv oli 1315 välismaalast ning riik ei ole täpsemalt paika pannud, kuidas see jaguneb erinevate tegevusvaldkondade lõikes. Sellel aastal ning ka varasematel aastatel on kehtinud põhimõte, et elamisluba antakse kvoodi ulatuses nendele välismaalastele, kes esimesena esitavad politsei- ja piirivalveametile nõuetele vastava taotluse.
Vaata algset siseministeeriumi ettepanekut.