Vaata, kuidas kaitses koda 2024. aastal ettevõtete huvisid õigusloomes
Koda töötas eelmisel aastal läbi üle 5000 lehekülge õigusloomega seotud materjale ning esitas riigiasutustele 202 kirjalikku arvamust eelnõude ja kehtivate õigusaktide muutmiseks. Lisaks toimus arvukalt kohtumisi nii poliitikute kui ka ametnikega. Selle käigus saavutasime mitmeid olulisi töövõite, mis säästavad ettevõtetele aastas rohkem kui 50 miljonit eurot.
Konkurentsivõimelise majanduse tagamiseks saatsime eelmise aasta oktoobris peaministrile 11 ettepanekut majanduse konkurentsivõime tõstmiseks ning kohtusime temaga, et neid teemasid arutada. Majanduse konkurentsivõimet silmas pidades juhtisime otsustajate tähelepanu korduvalt ka konkurentsivõimelise elektri lõpphinna tähtsusele ning soovitasime majanduspoliitika plaanis keskenduda ettevõtete jaoks üksnes 5-10 kõige olulisemale teemale.
Maksud
Koda rõhutas korduvates pöördumistes ning kohtumistel, et riik peab ettevõtetele tagama maksurahu ning ettenähtavuse.
Olime 2024. aastal tugevalt ning valjult vastu ettevõtete kasumi täiendavale maksustamisele, mis kahjustab tugevalt Eesti ettevõtluskeskkonna atraktiivsust ja investorite kindlustunnet. Esitatud ideed küll jõudsid valitsuse ning avalikkuseni, kuid meie ettepanekuid ei võetud arvesse.
Vastuvõetud julgeolekumaksu lihtsustamiseks tegime 11 ettepanekut ning soovisime rõhutada, et tegu peab olema rangelt tähtajalise maksuga, millega kaetakse ainult kaitsevaldkonna kulusid. Lisaks avaldasime kriitikat automaksu kohta.
Koja ettepanekul tõusis isikliku sõiduauto töösõitudeks kasutamise hüvitise maksuvaba piirmäär, suurenes välislähetuse päevaraha maksuvaba piirmäär ning laienes maksuvaba piirmäära alla minevate tervise edendamise kulude loetelu. Muudatused jõustusid 2025. aasta 1. jaanuaril.
Koostöös teiste ettevõtlusorganisatsioonidega hoidsime ära pakendimaksu kehtestamise ning magustatud joogi maksu. Töövõiduks saab pidada ka seda, et alkoholiaktsiis ei suurene 2025. aasta 1. juulist.
Olime vastu maamaksu summa hüppelisele tõstmisele. Tegime ettepaneku, et elektritarbijad tuleb 2025. aastal vabastada sagedusreservide tasust ning elektri suurtarbijatele tuleb teha soodustusi taastuvenergiatasu maksmise osas. Lisaks olime vastu riigi plaanile kehtestada sideettevõtjatele täiendav regulaatortasu eesmärgiga tagada lisarahastus tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ametile.
Ettevõtluskeskkonna huvides on selgelt ka see, et kohalikud omavalitsused oleksid senisest rohkem motiveeritud ettevõtluse arengut toetama. Näiteks peaks omavalitsustele laekuma senisest suurem osa maavarade kaevandamisõiguse tasust.
Tööjõud
Tööjõuga seonduvalt tegime ettepaneku iganädalase puhkeaja regulatsiooni muutmiseks. Lisaks osutasime, et töölepingu seadust tuleb muuta nii, et tööandja ja töötaja saaksid paindlikumalt kokku leppida tööajas ning tähtajaliste töölepingute regulatsioon võimaldaks suuremat paindlikkust.
Nagu eelnevatel aastal, pakkusime ka 2024. aastal välja lahendusi liiga väikese sisserände piirarvuga seonduvale probleemile. Olime selgelt vastu kolmele välistööjõuga seotud piirangu kehtestamisele, kusjuures kahe muudatuse osas võeti meie arvamust vähemalt osaliselt kuulda.
Samuti toetasime seadusemuudatust, et pikalt haiguslehel olev töötaja saaks õiguse teha jõukohast tööd.
Võitlus bürokraatia ja üleliigsete kohustuste vastu
Koja ettepanekul suurenesid auditi ja ülevaatuse piirmäärad 25%, mille tulemusena vabanes ca 1000 ettevõtjat auditi või ülevaatuse kohustusest.
Leidsime, et riik ei peaks reguleerima ettevõtetevaheliste arvete edastamise viisi ning juhtisime taaskord tähelepanu, et kui kohtutäitur saadab tööandjale võlgnikust töötaja töötasu arestimise akti, siis kaasneb sellega tööandjale mitmeid kohustusi ja kulusid, mis ei ole seotud tööandja põhitööga.
Iga aastaga paisub suuremaks ka töötervishoiuarstide kättesaadavuse probleem, mille lahendamiseks pöördusime taas sotsiaalministeeriumi poole.
Tähelepanuta ei ole jäänud ka kasvav bürokraatia ning sellega võitlemine. Aasta jooksul kogusime hulgaliselt näiteid bürokraatia vohamisest ja tõime välja, et bürokraatia vähendamiseks tuleb vähendada õigusloome mahtu ning tegime ettepaneku, et erinevate planeeringute ja lubade menetlust tuleb lihtsustada ning kiirendada. Samuti pöördusime ühiselt 39 ettevõtlusorganisatsiooniga peaministri poole, et lõpetataks seaduste menetlemine kiirkorras.
Keskkonnateemad
Kliimaministeeriumis valmis kliimakindla majanduse seaduse eelnõu, mis meie hinnangul sisaldab mitmeid probleemkohti: eelnõu ei pööra piisavat tähelepanu ettevõtete konkurentsivõime säilimisele, ettevõtetele ei ole tagatud investeerimiskindlust ning eelnõu raames teostatud mõjuanalüüs on suurte puudustega.
Samuti leidsime, et 2040. aasta kliimaeesmärk peab olema realistlik ning arvestama ka hetkel olemasolevaid tehnoloogilisi võimalusi.
Jäätmereformiga seonduvalt pöördusime ministeeriumi poole, et ära hoida ebamõistlikke kulusid ettevõtjatele ning töövõiduna ei kehtestatud müügipakendile ringlussevõtu sihtmäära.
Avaliku sektori kulude kokkuhoid
Samuti pakkusime riigile välja erinevaid kokkuhoiukohti, sealhulgas ametnike puhkuste võrdsustamise erasektoriga ning tegime ettepaneku vähendada töötajate arvu 2025. aastal 10% ning 2026. aastal samuti 10% nendes avaliku sektori organisatsioonides, mis tegelevad poliitika kujundamise, administreerimise, haldamise, toetuste jagamise ja järelevalvega.
Haridus
Avaldasime osalist toetust haridusreformile, mis tõstab muu hulgas õppimiskohustuse ea 18. eluaastani ja piirab täiskasvanute tasuta kutseõpet, kuid olime vastu ettepanekule kaotada põhikooli valikeksam ja gümnaasiumi koolieksam kooli lõpetamise tingimusena.
Haridus- ja teadusministeerium tuli välja teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni seaduse eelnõu versiooniga, milles sisaldub ka koja varasem ettepanek, et eraõiguslike teadusasutuste rahastamine toimub sarnaselt avalik-õiguslikele teadusasutustele.
Kui sul tekib küsimusi eelnevalt välja toodud õigusloome teemade kohta, siis võta ühendust koja juristidega e-posti juristid@koda.ee teel.
Põhjaliku ülevaate õigusloome tegevustest leiad SIIT.
Kiire ülevaate töövõitudest leiad SIIT.