Välistudengite tööaja piiramine on jätkuvalt ministeeriumi töölaual
Jaanuari alguses andsime Siseministeeriumile tagasisidet seoses välismaalaste seaduse ja õppetoetuste ja õppelaenu seaduse eelnõuga, millega soovitakse piirata kolmandate riikide välisüliõpilaste Eestis töötamist 16 tunnini nädalas ning soovitakse muuta nende võimalusi tulla Eestisse õppima tunduvalt keerulisemaks. Märtsi alguses toimus Siseministeeriumis ümarlaud, kus ministeerium hoolimata erinevate organisatsioonide vastuseisule kinnitas plaani eelnõuga edasi minna.
Siseministeeriumi ümarlaual osalesid kõrharidus- ja ettevõtlusorganisatsioonide esindajad, kellest suurem osa olid plaanitavate piirangute vastu. Kaubanduskoda on vastu kolmele muudatusele, millest esimene puudutab välisüliõpilaste Eestis töötamise tööaja piirangut. Eelnõu kohaselt võib tulevikus välismaalane, kellele on antud elamisluba õppimiseks, Eestis töötada kuni 16 tundi nädalas. Erandina ei kohaldata tööaja piirangut välismaalase suhtes, kes on saanud tähtajalise elamisloa õppimiseks doktoriõppes. Täna sellised piirangud puuduvad.
Teine muudatus puudutab keskmise palga nõude kehtestamist Eestis hariduse omandanud välismaalastele. Eelnõu järgi kaob välismaalaste seadusest erand, mille kohaselt ei pea Eestis kutse- või kõrghariduse omandanud välismaalasele maksma Eestis töötamise eest vähemalt Eesti keskmist töötasu. Eelnõu kohaselt peab ka Eestis hariduse omandanud välismaalasele maksma vähemalt Eesti keskmist palka.
Kolmanda muudatusega soovitakse karmistada välismaalaste pereliikmetele viisa andmise tingimusi. Eelnõu kohaselt ei anna riik edaspidi Eestis õppiva välismaalase või lühiajaliselt Eestis töötava välismaalase pereliikmetele viisat automaatselt samadel tingimustel kui Eestis töötavale välismaalasele. Koda toetab selles küsimuses juba kehtivat regulatsiooni ning ei pea vajalikuks eelnõus sisalduvaid punkte, mis piiravad Eestis õppivate välismaalaste ja lühiajaliste töötajate võimalusi oma abikaasat ja lapsi Eestisse kaasa tuua tänastel tingimustel.