Vanemapuhkusest võiks 45 päeva ette teada anda
Riigikogu on algatanud perehüvitise seaduse muutmise eelnõu, millega liidetakse erinevad vanemapuhkuste liigid ja hüvitised ning mis võimaldab lapsevanematel senisest oluliselt paindlikumalt ühildada töö- ja pereelu. Tehtavad muudatused on positiivsed, kuid tagamaks suuremat kindlustunnet tööandjatele ja ka asendustöötajatele, tuleks pikendada vanemapuhkusest etteteatamise aega.
Täna tuleb töötajal lapsehoolduspuhkusele jäämisest või lapsehoolduspuhkuse katkestamisest tööandjale 14 päeva ette teada anda. Eelnõu kohaselt on vanemapuhkusele (tänane lapsehoolduspuhkus) jäämise või vanemapuhkuse katkestamise etteteatamise tähtaeg 30 kalendripäeva. Koda leiab, et teatamise tähtaega tuleks tõsta 45 päevani. Pikem etteteatamise aeg tagaks nii ettevõtjale kui ka asendustöötajale mõnevõrra suurema kindlustunde, võimaldades nii tööandjal kui ka asendustöötajal muuta oma töö- ja elukorraldust. Lisaks motiveeriks see vanemapuhkusel olevat töötajat tegevusi pikemalt ette planeerima.
Lapsevanemal ja tööandjal on võimalus leppida kokku ka lühemas etteteatamise ajas kui 45 päeva. See tagab, et lapsevanema võimalused ei ole piiratud ning seda eriti tänases tööturu olukorras, kus valitseb tööjõupuudus ning tööandjad on valmis sõlmima paindlikke kokkuleppeid.
Lühike etteteatamise aeg annab suurema võimaluse kuritarvitada vanemapuhkuse regulatsiooni. Pahatahtlik töötaja saab olla ühe kuu vanemapuhkusel ja ühe kuu tööl, kusjuures igast sellisest muudatusest annab tööandjale ette teada vaid 30 päeva. Sellist praktikat saab kasutada kolm aastat. Selline olukord tekitaks määramatust ja frustratsiooni.
Koda leiab, et pikem etteteatamise tähtaeg on mõistlik kompromiss, mis arvestab nii tööandja ja asendustöötaja huvidega, kuid ei ole samas liigselt piirav ka lapsevanema jaoks. Lisaks oli eelnõu kooskõlastamise ajal eelnõus kirjas, et vanemapuhkusele jäämise või vanemapuhkuse katkestamise etteteatamise tähtaeg on 45 kalendripäeva.
Loe koja arvamust siit.