Võitlus plastireostusega jätkub
Sedakorda on võitluses plastisaastega Euroopa Komisjon (EK) oma regulatiivse fookuse suunanud plastgraanulitest tuleneva mikroplastireostuse vähendamiseks. 16. oktoobril tuli EK välja määruse ettepanekuga meetmete kohta, et vältida plastigraanulite tahtmatust keskkonda sattumisest tulenevat mikroplastireostust.
Määruse ettepaneku kohaselt tuleb ettevõtjatel (järgnev on tähtsuse järjekorras):
- vältida graanulite leket;
- isoleerida mahavoolanud (mahapudenenud) graanulid tagamaks, et need ei saasta keskkonda; lõppvariandina puhastada pärast leket või kadu.
Ettepanek sisaldab järgmisi aspekte:
- Ettevõtjate parimad käitlemistavad: sõltuvalt käitise või veotegevuse suurusest peavad käitajad järgima teatavaid parimaid käitlemistavasid.
- Kohustuslik sertifitseerimine ja ettevõtja kinnitused: selleks, et aidata riikide pädevatel asutustel nõuetele vastavust kontrollida, peaksid suuremad ettevõtjad hankima sõltumatu kolmanda isiku väljastatud sertifikaadi, samal ajal kui väiksemad ettevõtjad peaksid esitama oma vastavusdeklaratsioonid.
- Kahju hindamise ühtlustatud metoodika: selleks, et aidata ettevõtjatel jälgida kahjusid ja kõrvaldada mõned allesjäänud andmelüngad, töötavad standardiorganisatsioonid välja ühtlustatud metoodika.
- Lihtsamad nõuded VKEdele: kuna graanulite tarneahelas on suur osa VKEdest, kohaldatakse kergemaid nõudeid eelkõige mikro- ja väikeettevõtjate suhtes.
Ettepaneku kohaldamisalasse kuuluvad kõik käitised, milles käideldakse üle viie tonni plastgraanu-leid aastas ja vedajad, kes veavad graanuleid. See tähendab kõiki graanulitega seotud toiminguid, nagu tootmine, esmapartiide koostamine ja kokkusegamine, ümbertöötamine, jäätmekäitlus, sh ringlussevõtt, turustamine, ümberpakendamine, transport, ladustamine ja puhastamine puhastusjaamades. Viie tonni suurune künnis kehtestati määruse mõju leevendamiseks.
Ettepanek sisaldab miinimumnõudeid kõigile ettevõtjatele ning lisanõudeid, mida kohaldatakse keskmise suurusega ja suurte ettevõtjate suhtes, kes tegelevad aastas rohkem kui 1000 tonni plastgraanulitega.
Lihtsamad nõuded väiksematele ettevõtjatele (mikro- ja väikesed) ning keskmistele ja suurtele ettevõtjatele, kes käitavad seadmeid, mis käitlevad plastigraanuleid koguses alla 1000 tonni aastas:
- Puudub kohustus viia läbi asutusesisene hindamine;
- Sertifitseerimiskohustuse puudumine, esitada tuleb vaid ettevõtja vastavusdeklaratsioon;
- Puudub kohustus vaadata juhtkonna ametlikel koosolekutel läbi teatavat nõuetele vastavusega seotud teavet;
- Puudub kohustus luua teadlikkuse suurendamise ja koolituse programm;
- Puudub kohustus kehtestada juhtide, tarnijate ja alltöövõtjate teavitamise kord asjakohastest menetlustest lekete ja kadude ennetamiseks, ohjeldamiseks ja puhastamiseks.
Keskmise suurusega ettevõtjate puhul, kes käitavad seadmeid, mis käitlevad plastgraanuleid koguses üle 1000 tonni aastas, on sertifitseerimisel enne esimest sertifitseerimist pikem üleminekuperiood kui suurettevõtjatel (24 asemel 36 kuud) ning sertifikaat kehtib kauem (kolme aasta asemel neli aastat). Samuti kohaldatakse erinõudeid plastgraanuleid transportivate vedajate suhtes, võttes arvesse nende graanulitega seotud tegevuse eripära.
EK hinnangul on määrusel tõenäoliselt väike negatiivne mõju ELi graanulitootjate konkurentsivõimele, kuna meetmeid kohaldatakse üksnes ELis toimuva tegevuse suhtes.
Taust
Plastgraanulid on kõigi plastide tootmiseks kasutatav tooraine, mida nimetatakse ka nurditeks, nibadeks ja vaigugraanuliteks. Enamik graanuleid on mikroplast (kuni 5 mm), samas kui väike osa võib olla veidi suurem. Tootmisprotsessis või muudes tarneahela protsessides (nt transport) võib osa neist graanulitest lekkida või kaotsi minna keskkonda. Kui need väikesed plastosakesed on keskkonda sattunud, ei lagune need ja neid ei saa eemaldada. Nad kogunevad loomadesse, sh kaladesse ja karpidesse, ning seetõttu tarbivad neid ka inimesed toidus. Keskkonda sattunud plastgraanulid aitavad kaasa mikroplastireostusele, mida on leitud mere-, magevee- ja maismaaökosüsteemides ning toidus ja joogivees. Nende jätkuv keskkonda laskmine aitab kaasa ökosüsteemide ja toiduahelate püsivale saastamisele. EK hinnangul tuleneb tahtmatult keskkonda sattunud graanulite leke peamiselt vähesest teadlikkusest ja puudulikust käitlemisest ning on seetõttu praegu suures osas kulutõhusal viisil välditav. Graanulite kadude vältimiseks ja vähendamiseks ei ole vaja muuta tooteid ega tarbijate käitumist. Vaja on olemasolevate parimate käitlemistavade (mis on ettevõtjatele juba kättesaadavad) järjepidevat rakendamist tarneahela kõigis etappides ja kõigi osaliste poolt.
Edasised sammud
Järgneb seadusandlik tavamenetlus, st EK ettepanekut võtta vastu määrus graanulite kao vältimise kohta arutavad nüüd Euroopa Parlament ja nõukogu. Selle raames toimuvad ka konsultatsioonid liikmesriikides.
Pärast, kui määrus on vastu võetud, peavad kõik ettevõtjad täitma määruses sätestatud nõuded 18 kuu jooksul alates selle jõustumisest.
Ettepanek: määrus graanulite kao vältimise kohta mikroplastireostuse vähendamiseks