Avalda arvamust Eesti turismi pika vaate arengudokumendi kohta
Mis on turismi pika vaate eesmärk?
Arengudokumendi eesmärk on täita 2035. aastaks visioon, mille kohaselt on Eesti tuntud, kestlik ja uuenduslik turismikoht, kus turismi majanduslik panus on kahekordistunud. Lisaks on eesmärk tõsta Eesti tuntust meie eripära konkurentsieeliseks muutmise ja nutika turundamise abil.
Keda plaan mõjutab?
Paan mõjutab kõiki turismivaldkonna ettevõtteid.
Mida turismi pikk vaade ette näeb?
- Arengudokumendi kohaselt on visiooni elluviimiseks 5 tegevussammast (vt eelnõu lk 5):
- turism toob aasta ringi atraktiivse turismisihtkohana eksporditulu;
- sujuvad ja mitmekülgsed transpordiühendused ning digitaalne ühenduvus on turismi arengu eelduseks;
- mitmekülgne, külalislahke ja elujõuline turism ka väljaspool tõmbekeskusi toetab kohalikku elu ja võimestab Eesti eripära;
- turism stabiilse ja tulusa ettevõtlusvaldkonnana loob töötajatele head karjäärivõimalused;
- turismiettevõtete nutikus, uuenduslikkus ja kestlikkus toob säilenõtkuse.
- Turismi pikas vaates on välja toodud ka turismisektori läbivad tegutsemispõhimõtted. Näiteks on välja toodud, et Eesti turismi arendamise alus on koostöö, tuleb tutvustada turismi laiemat sotsiaalmajanduslikku kasu, et tuleb olla ausad ja läbipaistvad ning väärtustada kohalikku ja rõhutada meie eripära (vt eelnõu lk 13).
- Arengudokumendiga on seatud siht turismi majanduslikku panust kahekordistada. Kui 2023. aastal oli turismi otsene ja kaudne mõju majandusele andmetel 2,2 miljardit eurot, siis siht on 2035. aastaks jõuda 4,3 miljardi euroni (vt eelnõu lk 14).
- Selleks, et edaspidi oleks Eesti aastaringselt atraktiivne sihtkoht turistidele, näeb arengudokument ette, et ettevõtjad peavad arendama kõrge lisandväärtusega turismitooteid, rahvusvahelist äri- ja konverentsiturismi ning rahvusvahelise turismisektori koostööd. Näiteks on vaja planeerida madalhooajale kultuuri- ja spordisündmuseid, motivatsioonireise ning arendada vajalikku taristut (vt eelnõu lk 15-16).
- Eesti turismi pikk vaade näeb ette, et tuleb arendada välisturistidele sobivaid rahvusvahelisi ühendusi (lennu-, laeva-, ja rongireisid) ja Eesti siseseid liikumisvõimalusi (ühistransport, jalgsi liikumine jms). Samuti on ette nähtud, et ettevõtjatel tuleb panustada digitaalsete ühenduste (nt mobiilseadmete ja digiplatvormide kasutajamugavuse parandamine) ning võrdse ligipääsu (turismiettevõtte info parem kättesaadavus) arendusse (vt eelnõu lk 16-17).
- Lisaks näeb arengudokument ette regionaalse turismi arendamise, milleks jaoks näiteks edendatakse kohalike ettevõtjate vahelist koostööd terviklike turismitoodete loomisel (vt eelnõu lk 18).
- Turismi pikas vaates toodud tegevussuundadeks on ka tööturu ja töötingimuste ning hariduse ja oskuste arendamine. Nimelt on plaanis riigiasutustel koostöös tööturu osapooltega leevendada tööjõupuudust, sh välistööjõu kaasamise abil. Kavas on ka näiteks juurutada töökohapõhist õpet ja soodustada töö kõrvalt õppimist, et saavutada turismisektori vajadustele vastav haridus ning ettevõtjate ja haridusasutuste tihe koostöö (vt eelnõu lk 20-21).
- Eelnõu kohaselt peavad turismitegevused olema tulevikus kooskõlas ÜRO säästva arengu eesmärkidega. Näiteks tuleb panustada keskkonnakaitse, ringmajanduse ja loodusressursside säilitamisse (vt eelnõu lk 8).
- Eelnõu järgi peavad ettevõtjad edaspidi hakkama arendama innovatsioonivõimkust ja kestlikku turismi ning omandama uusi digioskusi ja investeerima tehnoloogilisse arengusse. Näiteks on kavas riigil soodustada tehisaru jt uute tehnoloogiate kasutusele võtmist (nt kliendiinfo haldamiseks CRM, online broneerimissüsteem ja digitaalne uksekaart) ning koostööd iduettevõtetega. Lisaks plaanib riik toetada ettevõtjaid energiatõhususe ja ringmajanduse arendamisel ja kliimaneutraalsuse saavutamisel (vt eelnõu lk 8, 23).
Millal turismi pikk vaade jõustub?
Ministri käskkirjana kehtestatav „Turismi pikk vaade 2025-2035“ jõustub selle ministri poolt allakirjutamise päeval ehk hetkel ei ole teada, millal see jõustub.
Anna teada, mida arvad Eesti turismi pika vaate eelnõust. Eelkõige soovin vastuseid küsimustele:
- Kas arengudokumendi eelnõu vastab ootustele ja soovidele?
- Kas ja mida on vaja dokumendis muuta või täiendada?
Tagasisidet ootan hiljemalt 6. detsembriks e-posti aadressile ann[at]koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile.