Avalda arvamust plaanitava väikese ja keskmise suurusega ettevõtete arenguprogrammi toetusmeetme kohta
Mis on toetusmeetme eesmärk?
Plaanitava toetusmeetme peamine eesmärk on väikese ja keskmise suurusega ettevõtete lisandväärtuse ja ekspordivõimekuse kasvatamine ja seeläbi konkurentsivõime suurendamine (vt eelnõu § 3 lg 1).
Keda mõjutab?
Toetusmeede mõjutab eelkõige väikese ja keskmise suurusega ettevõtteid ehk ettevõtteid, millel on vähem kui 250 töötajat ja mille aastakäive ei ületa 50 miljonit eurot ja/või aastabilansi kogumaht ei ületa 43 miljonit eurot.
Millised on plaanitava toetusmeetme olulisemad tingimused?
- Toetust on võimalik taotleda väikese ja keskmise suurusega ettevõttel, mis tegutseb väljaspool Tallinna linna, Harjumaad, Tartu linna ja Tartu linnaga vahetult piirnevaid kohaliku omavalitsusi (vt eelnõu § 1 lg 3).
- Lisaks näeb eelnõu ette, et toetuse taotleja viimase kahe aasta keskmine müügitulu peab olema vähemalt 200 000 eurot ning ettevõttes peab töötama vähemalt kaks täistöökohaga inimest (vt eelnõu § 9 lg 1).
- Eelnõu kohaselt on ettevõttel võimalik taotleda toetust järgmisteks tegevusteks (vt eelnõu § 5):
1) ettevõtte personali arendamine, sh juhtimisalaste arendustegevuste läbiviimine ja selle käigus toote või teenuse arendamiseks ja turule toomiseks vajaminevate koolituste sisseostmine;
2) ettevõtte organisatsiooni- ja protsessiarendustegevuse läbiviimine;
3) ettevõtte toote või teenuse arendustegevuse läbiviimine;
4) ettevõtte toote või teenuse müügi- ja turundustegevuse arendamine ja läbiviimine;
5) ettevõtte arenguks vajalike seadmete soetamine. - Toetuse minimaalne summa on eelnõu kohaselt 10 000 ja maksimaalne summa 200 000 eurot ühe toetuse saaja kohta (vt eelnõu § 8 lg 1).
- Toetuse osakaal projekti abikõlblike kulude kogumaksumusest on väikestel ettevõtetel kuni 45% ja keskmise suurusega ettevõtetel kuni 35% (vt eelnõu § 8 lg 2).
- Eelnõu näeb ette, et ettevõte peab enne taotluse esitamist läbima Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse pakutava eelnõustamise, mille käigus antakse hinnang ettevõttele ja ettevõtte kavandatavale projektile, planeeritavate tegevuste teostatavusele ja taotlejas osalust omavate isikute suutlikkuse kohta projekti ellu viia (vt eelnõu § 10).
- Projekti abikõlblikkuse periood algab taotluse esitamise hetkest või taotluse rahuldamise otsuses märgitud kuupäevast ning lõpeb taotluse rahuldamise otsuses nimetatud kuupäeval. Projekti abikõlblikkuse periood on maksimaalselt 24 kuud. Projekti abikõlblikkuse periood on taotluse rahuldamise otsuses määratud ajavahemik, millal projekti tegevused algavad ja lõppevad ning projekti teostamiseks vajalikud kulud tekivad (vt eelnõu § 7 lg 1-3).
- Eelnõus on kirjas, et toetuse saaja peab tagama projekti abikõlblikkuse perioodi lõppemise aastale järgneva teise majandusaasta lõpuks lisandväärtuse kasvu vähemalt 15%. Samuti peab toetuse saaja ekspordi müügitulu kasvama vähemalt 15% projekti abikõlblikkuse perioodi lõppemise aastale järgneva teise majandusaasta lõpuks. Ekspordi müügitulu saavutamine ei ole kohustuslik, kui toetuse saaja teadus- ja arendustegevuse kulud moodustavad vähemalt 25% toetatud projekti mahust (vt eelnõu § 21 lg 3).
- Toetuse taotlemine toimub jooksvalt ning lõppeb, kui ammendub toetusmeetme eelarve, mis on kokku 17,54 miljonit eurot (vt eelnõu § 12 lg 1).
- Toetuse taotlemine hakkab toimuma Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse kaudu (vt eelnõu § 4 lg 2).
Millal jõustub plaanitav toetusmeede?
- Toetusmeetme eelnõu jõustub eelnõu kohaselt üldises korras, see tähendab kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist. Täpne jõustumise aeg ei ole hetkel teada.
- Praegu on ka teadmata, millal avaneb plaanitav toetusmeede. Eelnõu näeb ette, et Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus annab oma veebilehel täpsemalt teada, kui algab taotluste vastuvõtmine (vt eelnõu § 12 lg 1).
Anna teada, mida arvad plaanitavast väikese ja keskmise suurusega ettevõtete arenguprogrammi toetusmeetmest. Tagasisidet ootan hiljemalt 3. augusti õhtuks e-posti aadressile marko@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile.