Avalda arvamust rahvusvaheliste sündmuste ja konverentside toetusmeetme eelnõu kohta
Mis on plaanitava toetusmeetme peamine eesmärk?
Toetuse andmise eesmärk on suurendada Eesti tuntust spordi- ja kultuurisündmuste ning konverentside toimumise sihtkohana (vt eelnõu § 3 lg 1).
Kes saavad toetust taotleda?
Eelnõu kohaselt võib toetust taotleda Eestis registreeritud juriidiline isik, aga ka Eesti riigiasutus, kohaliku omavalitsuse üksus ja selle asutus (vt eelnõu § 9 lg 1).
Millised on plaanitava toetusmeetme peamised tingimused?
Sündmuse korraldamine:
- Eelnõu kohaselt on võimalik toetust taotleda rahvusvahelisele sündmusele, mis vastab järgmistele tingimustele (vt eelnõu § 5 lg 1 ja 2):
1) täidab toetuse eesmärki ja panustab toetuse tulemuse saavutamisse;
2) toimub Eestis;
3) on rahvusvaheliselt huvipakkuv;
4) korraldamisel järgitakse kestlikkuse, ligipääsetavuse, soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise põhimõtteid;
5) toetuse saaja korraldab sündmuse eel ja ajal sündmuse turunduskanalites ning toimumiskohas teavituse veebilehe visitestonia.com kohta;
6) sündmuse turundustegevused on kavandatud ellu viia vähemalt ühel välisturul ja sündmuse raames pakutakse informatsiooni Eesti turismivõimaluste kohta;
7) kavandamisse ja elluviimisesse on kaasatud vähemalt kaks väliskülastajaid teenindavat väikese ja keskmise suurusega ettevõtjat;
8) minimaalne väliskülastajate arv on Tallinnas toimuval sündmusel 400 ja väljaspool Tallinna toimuval sündmusel 200;
9) minimaalne väliskülastajate arv suursündmusel on kolme aasta jooksul kokku Tallinnas toimuval sündmusel 1500 ja väljaspool Tallinna toimuval sündmusel 900;
10) sündmus toimub ühtse programmiga vähemalt kahel järjestikusel päeval ja programmi mõlemal päeval toimub sündmuse sisuline tegevus;
11) suursündmus toimub ühtse programmiga vähemalt kolmel järjestikusel päeval ja programmi kõikidel päevadel toimub sündmuse sisuline tegevus. - Rahvusvaheline sündmus on eelnõu kohaselt planeeritud tegevus, millel on kindel eesmärk ja kestus ning mis on rahvusvaheliselt huvipakkuv ja mida turundatakse välisriikides. See võib olla rahvusvaheline spordisündmus või rahvusvaheline kultuurisündmus (vt eelnõu § 2 lg 1).
- Rahvusvaheline suursündmus on eelnõu kohaselt spordisündmus või kultuurisündmus, mis toimub üks kord aastas vähemalt kolmel aastal ning mille korraldamiseks taotletakse toetust kolmeks aastaks korraga (vt eelnõu § 2 lg 4).
- Eelnõu kohaselt on sündmuse toetus minimaalselt 30 000 ja maksimaalselt 75 000 eurot. Projekti tegevuste kogumaksumus võib olla kuni 200 000 eurot (vt eelnõu § 8 lg 1).
- Suursündmuse toetus on kolme aasta kohta kokku minimaalselt 140 000 eurot. Projekti tegevuste kogumaksumus peab olema vähemalt 200 000 eurot (vt eelnõu § 8 lg 2). Kui suursündmus on spordisündmus, siis on toetus maksimaalselt 200 000 eurot (vt eelnõu § 8 lg 3) ning kui suursündmus on kultuurisündmus, siis on toetuse summa maksimaalselt 235 000 eurot (vt eelnõu § 8 lg 4).
- Toetuse maksimaalne osakaal on 70 protsenti abikõlblike kulude kogumaksumusest (vt eelnõu § 8 lg 6).
- Eelnõu kohaselt ei tohi üht ja sama sündmust toetada samal ajal spordi- ja kultuurisündmusena ning suursündmusena (vt eelnõu § 8 lg 14).
- Taotlus tuleb esitada Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutusele e-toetuse keskkonna kaudu vähemalt neli kuud enne sündmuse toimumist (vt eelnõu § 10 lg 2).
- Abikõlbulikud on eelnõu kohaselt järgmised kulud (vt eelnõu § 6 lg 1):
1) sündmuse turundustegevuste ettevalmistamise kulud turundamiseks välisriikides;
2) sündmuse eel või ajal välisriikidest saabuvate sündmuse korraldamisega seotud isikute transpordi- ja majutuskulud;
3) sündmust kajastavate välisriikide ajakirjanike transpordi- ja majutuskulud;
4) rahvusvahelise tele- ja veebiülekandega seotud kulud;
5) sündmuse korraldamise ja teenindamisega seotud kulud;
6) sündmuse külastajate statistika ja tagasiside kogumise ning analüüsimisega seotud kulud.
- Projekti abikõlblikkuse periood peab jääma vahemikku 2023. aasta 1. märtsist 2029. aasta 31. oktoobrini (vt eelnõu § 7 lg 2). Sündmuse toetatavad tegevused tuleb ellu viia 24 kuu jooksul ning suursündmuse tegevused 48 kuu jooksul taotluse esitamisest, kuid hiljemalt 31. oktoobriks 2029 (vt eelnõu § 7 lg 3 ja 4).
- Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus teavitab oma veebilehel hiljemalt taotlusvooru avamise päeval taotlusvooru avamisest, eelarvest, taotluse esitamise tähtajast ja muudest tingimustest (vt eelnõu § 11 lg 2). Taotlusvoor avaneb suure tõenäosusega 2023. aastal.
- Toetusmeetme eelarve on kokku 6,3 miljonit eurot, kuid sellest rahastatakse nii rahvusvaheliste sündmuste kui ka konverentside korraldamist.
Konverentsi korraldamine:
- Eelnõu kohaselt on võimalik toetust taotleda rahvusvahelisele konverentsile, mis vastab järgmistele tingimustele (vt eelnõu § 5 lg 1 ja 3):
1) täidab toetuse eesmärki ja panustab toetuse tulemuse saavutamisse;
2) toimub Eestis;
3) on rahvusvaheliselt huvipakkuv;
4) korraldamisel järgitakse kestlikkuse, ligipääsetavuse, soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise põhimõtteid;
5) toetuse saaja korraldab konverentsi eel ja ajal konverentsi turunduskanalites ning toimumiskohas teavituse veebilehe visitestonia.com kohta;
6) turundustegevused on kavandatud vähemalt kahel välisturul ja konverentsi raames pakutakse informatsiooni Eesti turismivõimaluste kohta;
7) konverents toimub ühtse programmiga vähemalt kahel järjestikusel päeval ja programmi mõlemal päeval toimub konverentsi sisuline tegevus;
8) minimaalne väliskülastajate arv on Tallinnas toimuval konverentsil 120 ja väljaspool Tallinna toimuval konverentsil 60. - Rahvusvaheline konverents on eelnõu kohaselt teaduslik, erialane või huvialane kokkutulek ettekannete ja aruteludega või riikide, organisatsioonide või ametkondade esindajate kokkutulek valdkondlike teemade arutamiseks ning küsimuste lahendamiseks. Konverentsiks ei loeta koolitust, õppereisi, võistlust, messi, töökoosolekut, infopäeva ega näitust (vt eelnõu § 2 lg 5).
- Konverentsi toetus on minimaalselt 15 000 ja maksimaalselt 30 000 eurot. Projekti tegevuste kogumaksumus võib olla kuni 200 000 eurot (vt eelnõu § 8 lg 5).
- Toetuse maksimaalne osakaal on eelnõu kohaselt 70 protsenti abikõlblike kulude kogumaksumusest (vt eelnõu § 8 lg 6).
- Taotlus tuleb esitada Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutusele e-toetuse keskkonna kaudu vähemalt neli kuud enne konverentsi toimumist (vt eelnõu § 10 lg 2).
- Abikõlbulikud on eelnõu kohaselt järgmised kulud (vt eelnõu § 6 lg 1):
1) konverentsi turundustegevuste ettevalmistamise kulud turundamiseks välisriikides;
2) konverentsi eel või ajal välisriikidest saabuvate konverentsi korraldamisega seotud isikute transpordi- ja majutuskulud;
3) konverentsi kajastavate välisriikide ajakirjanike transpordi- ja majutuskulud;
4) rahvusvahelise tele- ja veebiülekandega seotud kulud;
5) konverentsi korraldamise ja teenindamisega seotud kulud;
6) konverentsi külastajate statistika ja tagasiside kogumise ning analüüsimisega seotud kulud. - Projekti abikõlblikkuse periood peab jääma vahemikku 2023. aasta 1. märtsist 2029. aasta 31. oktoobrini (vt eelnõu § 7 lg 2). Konverentsi toetatavad tegevused tuleb ellu viia 24 kuu jooksul taotluse esitamisest arvates, kuid hiljemalt 31. oktoobriks 2029 (vt eelnõu § 7 lg 3).
- Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus teavitab oma veebilehel hiljemalt taotlusvooru avamise päeval taotlusvooru avamisest, eelarvest, taotluse esitamise tähtajast ja muudest tingimustest (vt eelnõu § 11 lg 2). Taotlusvoor avaneb suure tõenäosusega 2023. aastal.
- Toetusmeetme eelarve on kokku 6,3 miljonit eurot, kuid sellest rahastatakse nii rahvusvaheliste sündmuste kui ka konverentside korraldamist.
Millal jõustub plaanitava toetusmeetme määrus?
Määrus on plaanitud jõustuma üldises korras ehk kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist. Jõustumise täpne kuupäev ei ole hetkel teada, kuid suure tõenäosusega jõustub määrus lähikuudel ning toetusmeede avaneb 2023. aasta jooksul.
Anna teada, kas ja milliseid muudatusi võiks teha toetusmeetme eelnõus, mis võimaldab taotleda toetust rahvusvaheliste sündmuste ja konverentside korraldamiseks. Tagasisidet ootan hiljemalt 15. märtsi õhtuks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile.