Jaga oma mõtted Euroopa Komisjoni kliimapaketi kohta
Mis on kliimapaketi eesmärk?
Paketi üldeesmärk on sisustada EL tasandil möödunud aastal kokku lepitud eesmärki saavutada EL üleselt 2030. aastaks vähemalt 55% kasvuhoonegaaside heitkoguste vähenemine võrreldes 1990. aastaga. Selleks on Euroopa Komisjon teinud ettepaneku muuta kõiki olulisemaid kliima- ja energiaraamistiku õigusakte.
Keda mõjutab?
Kliimapakett mõjutab kõige rohkem järgmisi valdkondi:
- energeetikat (suurtootjaid)
- süsiniku heitkoguse mahukat tööstust
- maantee transporti
- merendust
- lennundust
- maakasutust ja metsandust
- põllumajandust
- hooneid
- jäätmemajandust/ringmajandust
- avalikku sektorit
Milliseid õigusakte soovib Euroopa Komisjon muuta või kehtestada? Iga õigusakti juures on link, mis viib lühiülevaateni plaanitavatest muudatustest.
- Kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemise süsteemi muudatuse ettepanek (nn ETS ehk eesti keeles HKS (heitkogustega kauplemise süsteem))
- Liikmesriikide kohustuslike iga-aastaste kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamise määruse muudatus (nn ESR ehk eesti keeles JKM (jagatud kasutuse määrus))
- Süsiniku piirimeetme määrus (CBAM ehk eesti keeles SPiM (süsiniku piirimeede))
- Määruse muudatus uute sõiduautode ja uute väikeste tarbesõidukite süsinikdioksiidiheite standardite karmistamiseks vastavalt liidu suurenenud kliimaeesmärkidele (nn CO2 standardid sõidukitele)
- Energiamaksustamise direktiiv
- Otsuse muutmine seoses ELi kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguste ühikutega kauplemise süsteemi turustabiilsuse reservi paigutatavate lubatud heitkoguse ühikute kogusega aastani 2030 (nn MSR)
- Kliimaneutraalsuse eesmärgid maakasutus-, metsandus- ja põllumajandussektoris (nn LULUCF)
- EL energiatõhususe direktiivi muudatusettepanek
- EL taastuvenergia direktiivi ülevaatuse eelnõu
- EL alternatiivkütuste taristu ettepanek ning selle strateegiline plaan
- Kliimameetmete sotsiaalfond
- Lennunduse panus liidu majanduse kogu heite vähendamise eesmärgi saavutamisse ja ülemaailmse turupõhise meetme asjakohase rakendamiseni (nn lennunduse ETS/lennunduse HKS) ja sama teemaga seotud otsuse eelnõu
- EL säästlike lennukikütuste määruse ettepanek (nn ReFuelEU Aviation)
- EL säästlike laevakütuste määruse ettepanek (nn FuelEU Maritime)
Mis on olulisemad muudatused?
- Komisjon on teinud ettepaneku luua piiril kohaldatav süsinikdioksiidi kohandusmehhanism, millega kehtestatakse piiratud arvu tugevalt saastavate kaupade impordile (raud ja teras, alumiinium, tsement, väetised, elekter) nende süsinikusisaldusel põhinev hind. Loe lähemalt siit.
- Komisjon soovib luua heitkogustega kauplemise süsteemi maanteetranspordile, hoonete sektorile ja suuremate laevade käitajatele. Muudatuste eesmärk on vähendada EL heitkogustega kauplemise süsteemi heidet senise 43% asemel 61% aastaks 2030 (võrreldes 2005. aastaga). Loe lähemalt siit.
- Taastuvenergia direktiivi ettepanek suurendab taastuvate energiaallikate osakaalu siduvat eesmärki praeguselt 32 %-lt 40 %-ni ELi energiaallikate jaotuses. Lisaks sisalduvad ettepanekus spetsiifilised alameesmärgid taastuvenergia kasutamise kohta näiteks hoonetes, tööstussektoris, kütte- ja jahutussektoris. Loe lähemalt siit.
- Euroopa Komisjon on teinud ettepaneku muuta rangemaks sõiduautode ja väikeste tarbesõidukite CO2-heite piirmäärasid. Ettepaneku kohaselt peaksid tootjad alates 2030. aastast vähendama CO2-heite taset uute turule toodavate sõiduautode puhul 37,5% ning alates 2035. aastast 100% võrreldes 2021. aastaga. Loe lähemalt siit.
- Komisjon on teinud ettepanku luua sotsiaalne kliimafond, mis kompenseerib EL heitkogustega kauplemise süsteemi laiendamisega kaasnevat sotsiaalset mõju kannatavamatele ja haavatavamatele sihtrühmadele (sh elanikud ning mikroettevõtted). Loe lähemalt siit.
- Komisjon on teinud ettepaneku seada kõrgemad eesmärgid ELis maakasutuse ja metsanduse loodusliku sidumise suurendamiseks, mis on heite tasakaalustamisel ja kliimaneutraalsuse saavutamisel määrava tähtsusega. Näiteks Eesti eesmärk on -2,5 Mt sidumist aastas aastaks 2030. Hetkel kehtib põhimõte, et riik peab 2030 aastaks tagama, et sektori heide ei ületa sidumist. Loe lähemalt siit.
- Energiatõhususe direktiivi muudatus karmistab soojusele, jahutusele ja koostootmisele kehtivaid energiatõhususe nõudeid ning muudab ettevõtete energiaauditi kohustust. Loe lähemalt siit.
- Energiatooteid ja elektrit tuleb ettepaneku kohaselt edaspidi maksustada lähtudes nende energiasisaldusest (€/GJ) ja mõjust keskkonnale. Kogusest lähtuv maksustamine kaob. Loe lähemalt siit.
- Komisjon on koostanud alternatiivkütuste taristu määruse ettepaneku, et tagada, et tulevikus oleks piisav laadimis- ja tankimistaristu elektri- ja vesinikusõidukite laadimiseks ja tankimiseks. Loe lähemalt siit.
Anna hiljemalt 8. septembriks teada, mida arvad Euroopa Komisjoni kliimapaketi ettepanekust. Tagasiside andmise lihtsustamiseks olen koostanud veebiküsitluse, mille kaudu saad vastata ka üksnes Sinu ettevõtte tegevusvaldkonda puudutavatele muudatustele. Veebiküsitlusele saab vastata SIIN. Soovi korral võid tagasisidet anda ka e-posti aadressil marko[at]koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan ministeeriumitele.