14.05.2021
Jaga oma mõtteid finantssektoriga seotud muudatuste osas
Rahandusministeerium on koostanud eelnõu, millega viiakse mitmesse seadusesse sisse erinevad muudatused, mis põhinevad Euroopa Liidu õigusaktidel. Näiteks on plaanis kehtestada trahvimäärad finantsturuosalistele seoses keskkonnasäästlike investeeringute läbipaistvusega. Anna hiljemalt 31. maiks teada, mida arvad erinevatest finantssektoriga seotud muudatustest.
Mis on muudatuste eesmärk?
Eesmärk on rakendada erinevaid sätteid, mis põhinevad mitmetel Euroopa Liidu õigusaktidel:
- määrus (EL) 2020/1503 (ühisrahastusmäärus);
- direktiiv (EL) 2020/1504 (muudatused seoses finantsinstrumentide turgudega);
- määrus (EL) 2019/2088 (käsitleb jätkusuutlikkust käsitleva teabe avalikustamist finantsteenuste sektoris);
- määrus (EL) 2020/852 (kehtestab mh kestlike investeeringute lihtsustamise raamistiku);
- direktiiv 2007/36/EÜ (käsitleb noteeritud äriühingute aktsionäride teatavate õiguste kasutamist).
Keda mõjutab?
- Erinevaid finantsteenuse pakkujaid (näiteks kindlustusvahendajad, investeerimisnõustamist pakkuvad investeerimisühingud, ühisrahastusteenuse pakkujad ja pangad).
Mis on olulisemad muudatused?
Eelnõu kohaselt viiakse kehtivatesse õigusaktidesse sisse järgmised muudatused:
- ühisrahastusteenuse osutajad (eelnõu ei puuduta sellised ühisrahastusteenuse osutajad, kes võimaldavad investeerimist üksnes nn tarbijakrediidi projektidesse) saavad hakata Finantsinspektsioonilt tegevusluba taotlema alates 2021. aasta 10. novembrist ning Finantsinspektsioon saab ühisrahastusteenuste osutajate üle hakata teostama finantsjärelevalvet. Eelmainitud teenuste osutajatele lisanduvad järelevalvetasud, mida peab maksma kapitali- ja mahuosa pealt. Samuti on esmase menetlustasu suurus ühisrahastusteenuse osutajatele 1000 eurot, kõrgem tasu on ettenähtud krediidiasutustele, milleks on 1500 eurot (eelnõu § 1);
- Finantsinspektsioonile on plaanis anda järelevalvevolitused pankade jt finantsturuosaliste keskkonnasäästlikkusega ning jätkusuutlikkusriskidega seonduva teabe avalikustamise üle järelevalve teostamiseks. Täpsemalt on eelnõusse lisatud ka erinevad trahvimäärad. Juriidilisele isikule on eelnõus ettenähtud trahv kuni 32 000 eurot määruse 2020/852 artiklites 5-7 sätestatud nõuete rikkumise eest. Artiklid 5-7 puudutavad keskkonnasäästlikke investeeringuid, keskkonnanäitajaid edendavate finantstoodete ja muude finantstoodete läbipaistvust (näiteks on artikkel 5 seotud keskkonnasäästlike investeeringute läbipaistvusega lepingueelses teabes ja perioodilistes aruannetes);
- täpsustuvad sätted välismaiste börsiemitentide ning nende Eestis asuvate aktsionäride vahel teabe jagamise nõuete osas. Muudatused puudutavad vaid nende aktsiatega seotud aktsionäride ja emitentide korporatiivsete sündmustega seonduvat teavet, mis on registreeritud teises lepinguriigis (väljaspool Eestit). Näiteks kui Eestis tegutsev investeerimisühing või krediidiasutus hoiab Eesti kliendile Rootsis registreeritud väärtpaberit, siis peab ta vahendajana samuti ette nähtud teavet aktsionäride ning emitendi vahel vahendama. Kõigi Eestis registreeritud aktsiatega seonduv teabevahetus toimib juba varasemalt üle võetud Eesti õigusaktide sätete kohaselt.
Millal muudatused jõustuvad?
Eelnõus sisalduvad õigusaktide muudatused jõustuvad üldises korras ehk kümnendal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.
Anna teada, mida arvad finantssektoriga seotud muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 31. maiks e-posti aadressile mari-lii@koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan rahandusministeeriumile.