27.11.2020
Jaga oma mõtteid korruptsioonivastase tegevuskava osas
Justiitsministeeriumis on valminud korruptsioonivastane tegevuskava aastateks 2021-2025, milles sisaldub tegevusi näiteks ausa ärikeskkonna tagamiseks ning riigi ja kohalike omavalitsuste tegevuse läbipaistvuse suurendamiseks. Anna hiljemalt 3. detsembriks teada, mida arvad uuest tegevuskavast.
Millised tegevused sisalduvad tegevuskavas?
Mõned näited:
- Lobireeglid. Justiitsministeerium plaanib luua lobistidega suhtlemise hea tava (eetikanormistik) ametiisikutele. Lisaks soovib ministeerium luua huvide konflikti vältimise juhist ministritele ja nende nõunikele.
- Riigihanked. Rahandusministeerium tellib õigusliku analüüsi, kas ja kuidas oleks riigihangetel võimalik pakkumuste hindamise käigus võrrelda erinevate pakkujate puhul eetilise ja läbipaistva äritegevuse põhimõtete järgimist. Lisab plaanib ministeerium tõsta hankijate teadlikkust, et soodustada ka väikeostude läbiviimist riigihangete registris.
- Planeeringud ja load. Kohalikud omavalitsused kehtestavad planeeringutega maa-aladele selged ehitus- ja kasutustingimused. Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium tagab ehitisregistri arenduste kaudu planeeringute ja ehituslubade vaheliste seoste ning selge info ja põhjenduste kättesaadavuse.
- Ärikorruptsiooni ennetamine. Konkurentsiamet plaanib tõsta ettevõtjate teadlikkust konkurentsirikkumiste ennetamisest: keelatud kokkulepetest, sh hinnakokkulepetest, turu jagamisest kui infovahetusest. Justiitsministeerium soovib teha selgitustööd audiitorite ning ettevõtjate hulgas ärikorruptsiooni vormide ja mõjude kohta. Lisaks plaanib justiitsministeerium tagada senisest paremini majandusaasta aruannete esitamise kohustuse täitmise kontrolli (meeldetuletused tähtaegseks esitamiseks jm ennetavad, aga ka sanktsioneerivad meetmed).
- Korruptsioonisüütegude uurimine. Politsei- ja piirivalveamet loob ärikorruptsiooni uurimise alase võimekuse. Prokuratuur plaanib luua ärikorruptsiooni ja majanduskuritegude alase menetlus- ja analüüsisuutlikkuse (värvatakse audiitorid, tugipersonal jne).
Millal hakkab kehtima uus korruptsioonivastane tegevuskava?
Vabariigi Valitsus peab tegevuskava heaks kiitma.
Milline on praegu korruptsiooni tase Eestis?
- 2020. aasta veebruaris sai Eesti Transparency International korruptsioonitajumise indeksis 18. koha 180 riigi seas.
- Registreeritud korruptsioonikuritegude arv on võrreldes 2013. aastaga langenud 77%, samuti on langenud menetletud kriminaalasjade arv 48%.
- Inimeste kokkupuude korruptsiooniga on justiitsministeeriumi ohvriuuringu (2019) andmetel vähenenud.
Anna teada, milliseid muudatusi või täiendusi on vaja teha korruptsioonivastases tegevuskavas. Tagasisidet ootan hiljemalt 3. detsembriks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan justiitsministeeriumile.