Kas pakendiregistrisse tuleks toidupakendite ja joogitopside kohta esitada andmed tüki või kaalu järgi?
Mis on eesmärk?
Muudatuste peamine eesmärk on viia pakendiregistri põhimäärus kooskõlla 1. mail jõustunud pakendiseaduse muudatustega ning võtta üle ühekordsete plasti direktiiv.
Keda mõjutab?
- pakendiettevõtteid, kes lasevad Eesti turule ühekordselt kasutatavaid plastist toidupakendeid, joogitopse ja joogipudeleid
- taaskasutusorganisatsioone
Millised on olulisemad plaanitavad muudatused?
Ühekordselt kasutatavad plastist toidupakendid ja joogitopsid
- Eelnõu kohaselt tuleb edaspidi pakendiregistrisse sisestada andmed ühekordselt kasutatavate plastist toidupakendite ja joogitopside kohta. Nendeks andmeteks on pakendiettevõtja nimi; äriregistri kood; kontaktisiku andmed ning Eesti turule lastud ühekordselt kasutatavate plastist toidupakendite ja joogitopside kogus tükkides, arvestades, et üks pakend on üks tükk (vt eelnõu § 1 p 4).
- Andmed eelnevalt nimetatud toidupakendite ja joogitopside kohta tuleb esitada eraldi täielikult ja osaliselt plastist valmistatud toidupakendite ja joogitopside kohta (eelnõu § 1 p 4).
- Eestil on võimalik valida, kas eelpool nimetatud andmeid tuleb toidupakendite ja joogitopside kohta esitada tüki või kaalu alusel. ELi õiguse kohaselt võib andmete esitamine toimuda ka kaalupõhiselt, kuid siis tuleb osaliselt plastist valmistatud toidupakendite ja joogitopside puhul välja tuua, kui palju on selle pakendi või topsi kogukaal ning kui suure osa moodustab sellest plast.
- Andmete esitamise kohustus ei puuduta kõiki toidupakendeid, vaid üksnes ühekordselt kasutatavaid plastist toidupakendeid - kaanega või kaaneta anum, millest pakutakse kohapeal või kaasavõtmiseks valmistoitu, mida tavaliselt tarbitakse samast anumast ilma täiendava küpsetamise, keetmise või soojendamiseta (pakendiseadus § 3 lg 7 p 4). Seega andmete esitamise kohutus on näiteks kiirtoidupakendite või külma või kuuma toitu sisaldavate toidu-, võileiva-, vrapi- või salatikarpide osas või pakendite osas, mis sisaldavad värsket või töödeldud toitu, mis ei vaja edasist valmistamist, näiteks puuviljad, köögiviljad või magustoidud.
- Ühekordselt kasutatav plastist joogitops on korgi või kaanega joogianum, mis on mõeldud kas täitmiseks müügikohas või mida müüakse eraldi isiklikuks tarbeks (pakendiseadus § 3 lg 7 p 3).
- Esmakordselt tuleb eelnevalt nimetatud andmed esitada pakendiregistrisse 2024. aasta 31. märtsiks ning andmed tuleb siis esitada 2023. aasta kohta ehk muudatus jõustub tagasiulatuvalt (§ 1 p 7).
- Nõuet peab täitma ja vastavat arvestust pidama pakendiettevõtja, kes laseb ühekordselt kasutatavaid plastist toidupakendeid ja/või joogitopse Eesti turule (Eestis pakendatud oma kauba või sisseveetud pakendatud kauba esmakordne kättesaadavaks tegemine Eestis levitamiseks ja kasutamiseks).
Ühekordselt kasutatavad plastist joogipudelid
- Eelnõu kohaselt tuleb edaspidi pakendiregistrisse esitada andmed ringlusse võetud plasti sisalduse kohta Eesti turule lastud ühekordselt kasutavates plastist joogipudelites, arvutatuna turule lastud plastist pudelite keskmisena (eelnõu § 1 p 3).
- Andmete esitamisel on vaja eristada joogipudeleid, mille valmistamisel on peamiseks komponendiks polüetüleentereftalaat (nn PET-pudelid), muudest ühekordselt kasutatavatest plastist joogipudelitest (eelnõu § 1 p 3).
- Esimest korda tuleb need andmed esitada pakendiregistrile 2024. aasta kohta (eelnõu § 1 p 9) ja nende andmete esitamise tähtaeg on 2025. aasta 31. märts (eelnõu § 1 p 5).
- Nõuet peab täitma ja vastavat arvestust pidama pakendiettevõtja, kes laseb ühekordselt kasutatavad plastist joogipudelid Eesti turule (Eestis pakendatud oma kauba või sisseveetud pakendatud kauba esmakordne kättesaadavaks tegemine Eestis levitamiseks ja kasutamiseks).
- Euroopa Komisjon võtab suure tõenäosusega 2023. aastal vastu rakendusakti, kus on kirjas üldised reeglid, kuidas tuleb ringlusse võetud plasti sisaldust arvutada pudelis. Nendest põhimõtetest peaksid pakendiettevõtjad juhinduma ka pakendiregistrisse andmete esitamisel.
- Eelnevalt kirjeldatud andmete esitamise kohustus on vajalik, et oleks võimalik kontrollida, kas pakendiettevõtja täidab pakendiseadusest tulenevat nõuet, et alates 2025. aasta 1. jaanuarist peab selliste joogipudelite koostises, mille valmistamisel on peamiseks komponendiks polüetüleentereftalaat, olema vähemalt 25 protsenti ringlusse võetud plasti.
Millal jõustuvad plaanitavad muudatused?
Muudatused jõustuvad eelnõu kohaselt 2024. aasta 1. jaanuaril (eelnõu § 2), kuid ringlusse võetud plasti sisalduse kohta tuleb andmed esitada esmakordselt 2025. aasta 31. märtsiks (eelnõu § 1 p 9).
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest seoses pakendiregistrisse esitatavate andmetega. Eelkõige ootan vastust järgmistele küsimustele:
- Kas ühekordselt kasutatavate plastist toidupakendite ja joogitopside kohta tuleks andmeid esitada tüki või kaalu alusel?
- Kas Sinu ettevõttel on võimalik esitada 2024. aasta alguses usaldusväärseid andmeid tagasiulatuvalt selle kohta, kui palju lasite ühekordselt kasutatavaid plastist toidupakendeid ja joogitopse turule 2023. aastal?
Tagasisidet ootan hiljemalt 26. juuliks e-posti aadressile marko@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan keskkonnaministeeriumile.