Kas toetad muudatust, et Konkurentsiamet toetab komisjoni välisriigi subsiidiumide määruse rakendamisel?
Mis on plaanitavate muudatuste eesmärk?
Eelnõu eesmärk on võimaldada Konkurentsiametil toetada komisjoni välisriigi subsiidiumide määruse rakendamisel koondumiste puhul, kus mõni tehingu osapool on saanud välisriigilt rahalise toetuse.
Mis on välisriigi subsiidiumide määrus?
Välisriigi subsiidiumide määrus võimaldab Euroopa Komisjonil uurida rahalisi toetusi, mida kolmandate riikide ametiasutused on andnud ELis tegutsevatele äriühingutele. Välisriigi subsiidium tähendab kolmanda riigi otsest või kaudset rahastust, mis piirdub ühe või enama äriühingu või tööstusharuga ja annab sellele äriühingule ühtsel turul tegutsemisel põhjendamatu eelise. Välisriigi subsiidiume võidakse anda eri vormis, näiteks võivad selleks olla intressivabad laenud, piiramatud tagatised, kapitalisüstid, maksusoodustused, maksuvähendused, toetused jne.
Keda mõjutab?
Ettevõtjaid, kellele on kolmandate riikide ametiasutused andnud rahalisi toetusi
Mis on olulisemad plaanitavad muudatused?
- Plaanitavate muudatuste kohaselt sätestatakse konkurentsiseaduses pädevusnorm, milles kohaselt Euroopa komisjoniga teeb välisriigi subsiidiumide määruse kohaselt koondumise hindamisel koostööd Eestis Konkurentsiamet (eelnõu § 21 lg 3). Eelkõige tähendab see, et Konkurentsiamet on pädev asutus esitama komisjonile viimase nõudmise korral kogu teabe, mis on vajalik määrusega komisjonile pandud koondumiste kontrolli ülesande täitmiseks. Selle kohustuse täitmiseks on Konkurentsiametil omakorda õigus küsida asjaomast teavet Eesti ettevõtjatelt ja ettevõtjate ühendustelt ning vajadusel ka teistelt riigiasutustelt ja kohaliku omavalitsuse üksustelt.
- Välisriigi subsiidiumide määrus on alates 12. juulist 2023 olnud Eestile otsekohalduv, samuti oli Konkurentsiamet koondumiste kontrolli kontaktpunktiks määratud juba enne eelnõu koostamist. Eelnõuga üksnes täpsustatakse Konkurentsiameti pädevust.
Millal jõustuvad muudatused?
Muudatus jõustub üldises korras ehk hakkab kehtima kümnendal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 14. aprilliks e-posti aadressile ireen@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan justiits- ja digiministeeriumile.