Mida arvad keskkonnaministeeriumi plaanist kehtestada ettevõtetele uus tasu?
Mis on muudatuse eesmärk?
Uue tasu kehtestamise peamine eesmärk on vähendada plastpakendite turule laskmist ning kiirendada ja soodustada plastpakendijäätmete ringlussevõttu.
Keda mõjutab?
- pakendiettevõtjaid (ca 4000)
- taaskasutusorganisatsioone (4)
Kes on pakendiettevõtja?
Pakendiettevõtja on iga isik, kes majandus- või kutsetegevuses pakendab kaupa, veab sisse või müüb pakendatud kaupa.
Milline on eelnõu sisu?
- Eelnõu kehtestab uue keskkonnatasu, mis rakendub plastpakendijäätmetele (jäätmed koodiga 15 01 02). Tegemist on saastetasuga, mis rakendub sellele kogusele plastpakendijäätmetest, millest tekkinud jäätmeid ei ole pakendiettevõtja või taaskasutusorganisatsioon korduskasutuseks ettevalmistanud ega ringlusse võtnud (vt eelnõu § 1 p 9).
- Saastetasu suurus on eelnõu kohaselt 750 eurot tonni kohta (vt eelnõu § 1 p 10). Eelnõu varasemas versioonis oli tasu suurus üle kahe korra väiksem ehk 370 eurot tonni kohta. Eelnõu koostajate hinnangul võivad muudatuse jõustumisel pakendiettevõtjate kulud kasvada kuni 12 miljoni euro võrra aastas.
- Tasu maksmise kohustus on pakendiettevõtjal või taaskasutusorganisatsioonil (vt eelnõu § 1 p 9). Kui pakendiettevõtja täidab plastpakendijäätmete käitlemisega seotud nõudeid individuaalselt, on tasu maksmise kohustus pakendiettevõtjal. Kui pakendiettevõtja on andnud lepinguga oma kohustused taaskasutusorganisatsioonile, siis on tasu maksmise kohustus taaskasutusorganisatsioonil, kuid muudatuse tulemusena suureneb ilmselt teenustasu, mida pakendiettevõtja peab maksma taaskasutusorganisatsioonile.
- Erandina ei pea saastetasu maksma nende plastpakendijäätmete osas, millele on määratud tagatisraha pakendiseaduse § 21 alusel (vt eelnõu § 1 p 9). Keskkonnaministeerium põhjendab erandit muu hulgas sellega, et tagatisrahaga koormatud plastpakendijäätmetest jõuab juba praegu ligemale 90% ringlusse ning veelgi suuremat määra on väga keeruline saavutada. Eelnõu varasemas versioonis ei sisaldunud sellist erandit.
- Eelnõu näeb ette, et saastetasu maksja (pakendiettevõtja, taaskasutusorganisatsioon) saab taotleda saastetasu asendamist, kui ta rakendab saastetasu asendamise lepingu jõustumisest arvates kuni kolme aasta jooksul meetmeid, mis tagavad plastpakendijäätmete korduskasutuseks ettevalmistamise või ringlussevõtu suurenemise vähemalt 15 protsenti võrreldes meetmete rakendamisperioodile eelnenud aastaga. (vt eelnõu § 1 p 16 ja 17). Muudatus võimaldab pakendiettevõtetel ja taaskasutusorganisatsioonidel valida investeeringu ja saastetasu maksmise vahel ja kiirendada ringlussevõtule üleminekuks vajalike tegevuste ettevõtmist selle läbi, et investeeringuteks saab kasutada samu vahendeid, mis muidu makstaks saastetasuks, st asendada ringlussevõtmata jätmise eest muidu tasutav saastetasu investeeringukohustusega. Eelnõu varasemas versioonis puudus selline võimalus.
- Saastetasu tuleb eelnõu kohaselt arvutada ja maksta pakendiregistrisse esitatavate andmete põhjal. Pakendiettevõtjatel ja taaskasutusorganisatsioonidel on kohustus esitada turule lastud pakendite kogused pakendiregistrisse. Ka plastpakendijäätmete taaskasutamise, sh ringlussevõtu ja korduskasutuseks ettevalmistuse andmed jõuavad pakendiregistrisse. Saastetasu tuleb arvutada aruandekvartalis turule lastud plastpakendi ning korduskasutuseks ettevalmistatud ja ringlusse võetud plastpakendijäätmete koguse vahe alusel (vt eelnõu § 1 p 14 ja 15).
- Kui eelnõu varasemas versioonis sisaldus ka ohtlike ja tavajäätmete saastetasumäära tõus, siis eelnõu viimasest versioonist on ladestamistasuga seotud muudatused välja jäänud.
Millal hakkab kehtima uus tasu?
Eelnõu kohaselt rakendub plastpakendijäätmete saastetasu alates 2025. aastast. See tähendab, et saastetasu tuleb esmakordselt arvutada 2025. aasta esimese kvartali kohta (vt eelnõu § 1 p 32).
Milline oli koja varasem arvamus uue saastetasu kehtestamise osas?
Oleme varasemalt andnud keskkonnaministeeriumile teada, et me ei toeta ringlusse võtmata plastpakendijäätmete saastetasu kehtestamist. Koja varasema seisukohaga saab lähemalt tutvuda SIIN.
Anna teada, mida arvad plastpakendijäätmete saastetasu kehtestamisest. Tagasisidet ootan hiljemalt 5. juuni õhtuks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan keskkonnaministeeriumile.