30.09.2021
Mida arvad rahapesu ning terrorismi tõkestamisega seotud nõuete muudatustest?
Rahandusministeerium on saatnud kooskõlastamisele eelnõu, mille eesmärgiks on karmistada rahapesu ning terrorismi tõkestamisega seotud nõudeid ning võtta üle Euroopa Liidu direktiiv. Näiteks on eelnõu kohaselt eesmärgiks tõsta virtuaalvääringu teenust pakkuva ettevõtja aktsia- või osakapitali nõuet 12 000 euro pealt 350 000 euroni. Anna hiljemalt 4. oktoobriks teada, mida arvad rahapesu ning terrorismi tõkestamisega seotud muudatustest.
Mis on muudatuste eesmärk?
Eelkõige on muudatuste eesmärgiks maandada virtuaalvääringu teenusepakkujatega seotud riske ning tagada, et Eesti tegevusluba ei oma need virtuaalvääringu teenuse pakkujad, kellel ei ole kavatsust Eestis tegutsema asuda ja kelle üle ei ole võimalik Eestis järelevalvet teostada.
Keda mõjutab?
- Peamiselt virtuaalvääringuga tegelevaid ettevõtjaid ning äriühingute asutamise ja asutatud äriühingute võõrandamisega tegelevaid ettevõtjaid.
Mis on olulisemad muudatused?
- Seaduse eelnõu kohaselt on soov täiendada rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadust järgmiste teenustega:
- virtuaalvääringu ülekandeteenus, mis võimaldab vähemalt osaliselt elektrooniliselt teha virtuaalvääringu teenuse pakkuja kaudu tehing algataja nimel eesmärgiga teisaldada virtuaalvääring virtuaalvääringu teenuse pakkuja vahendusel saaja virtuaalvääringu rahakotti või -kontole, sõltumata sellest, kas tehingu algataja ja saaja on üks ja sama isik või kas tehingu algataja ja saaja kasutavad sama teenusepakkujat;
- virtuaalvääringu väljastamine, selle pakkumise või müügi korraldamine või sellega seotud finantsteenuse osutamine.
- Ühe muudatuse kohaselt peavad virtuaalvääringu teenuse pakkujad tehingu teostamisel koguma andmeid virtuaalvääringu ülekande algataja ja saaja kohta. Virtuaalvääringu „maksega“ peavad kaasa liikuma ülekande algataja nimi, arve (või rahakoti) identifikaator, algataja aadress (geograafiline identifikaator). Nime all mõeldakse täispikka isikunime. Kui isikul on mitu ees ja/või perekonnanime, siis peavad olema tehingu kohta salvestatud andmetes kajastatud kõik ees- ja/või perekonnanimed. Kui isikul on mitu kodakondsust, siis tuleb koguda andmed kõigi kodakondsuste kohta. Kontaktandmed peavad olema toimivad ja regulaarselt uuendatud.
- Eelnõu kohaselt on eesmärgiks tõsta virtuaalvääringu teenust pakkuva ettevõtja aktsia- või osakapitali nõuet 12 000 euro pealt 350 000 euroni.
- Hetkel võib osa või aktsia sissemakse olla rahaline või mitterahaline, siis virtuaalvääringu teenuse pakkuja asutamisel uue äriühinguna võib ühe uuendusena osa- või aktsiakapitali sissemakse olla üksnes rahaline.
- Sooviks on kehtestada virtuaalvääringu teenuse pakkuja majandusaasta aruande auditeerimise kohustus ja nõuded audiitorettevõtjale, tema määramisele ja audiitorkontrollile.
- Eelnõu kohaselt on plaan sätestada eraldi nõudena, et virtuaalvääringu teenuse pakkumise tegevusalal tegevusluba taotleva ettevõtja registrijärgne asukoht, juhatuse asukoht ja tegevuskoht on Eestis või välisriigi äriühing tegutseb Eestis äriregistrisse kantud filiaali kaudu, mille tegevuskoht ja juhataja asukoht on Eestis.
- Seoses virtuaalvääringu teenuse pakkuja tegevusloa saamiseks ja omamiseks vajalike täiendavate nõuete lisandumisega täiendatakse ka tegevusloa kehtetuks tunnistamise aluseid. Täiendused lähtuvad põhimõttest, et tegevusloa kontrolliesemeks olevaid kriteeriumeid tuleb täita ka pärast tegevusloa saamist. Lisandunud on näiteks kehtetuks tunnistamise alusena virtuaalvääringu teenuse pakkumise tegevuse katkestamine.
- Üheks eesmärgiks on täiendada seadust sätetega, mis sätestavad virtuaalvääringu olulise osaluse omandamise, suurendamise ja muutmise regulatsiooni.
- Äriühingute asutamise ja asutatud äriühingute võõrandamisega professionaalselt tegutsevad ettevõtjad võivad eelnõu kohaselt samuti hakata rakendama rahvusvahelisi sanktsioone ning tagama, et Eesti äriühinguid ei võõrandataks näiteks terroristide nimekirjadesse kantud isikutele. Selleks on vajalik tagada minimaalselt, et usaldushalduse ja äriühingute teenuse pakkujad rakendaksid hoolsusmeetmeid, millega on võimalik erinevaid äriühingute väärkasutamisega seonduvaid skeeme vältida ja ennetada. Muudatusega on plaan kehtestada vajalik nõue, et sellised teenusepakkujad kohaldaksid hoolsusmeetmeid ka juhtudel, kus ärisuhet ei looda – nt kui äriühing asutatakse või võõrandatakse ühekordse teenusena ja seejuures tehingu väärtus jääb alla 15 000 euro, mis on teiseks hoolsusmeetmete kohaldamise eelduseks. Muudatusega täpsustub, et äriühingu või muu juriidilise isiku asutamise ja võõrandamise korral peab vastava teenuse pakkuja alati rakendama hoolsusmeetmeid.
Millal jõustuvad muudatused?
Eelnõu kohaselt jõustuvad muudatused 1. jaanuaril 2022.
Anna teada, mida arvad rahapesu tõkestamisega seotud muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 04. oktoobriks e-posti aadressile mari-lii@koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan rahandusministeeriumile.