08.11.2022
Mida arvad tööandja uutest kohustustest töötervishoiuteenuse osutamise korraldamisel?
Sotsiaalministeeriumis on valminud töötervishoiuteenuse osutamise uus kord, mis täpsustab tööandja uut kohustust tellida töötervishoiuarstilt laiem töötervishoiuteenus, mis põhineb tööandja ja teenuseosutaja tihedal koostööl. Näiteks lisandub tööandjale kohustus tellida ettevõtte töötervishoiu olukorra terviklik analüüsimine. Anna meile hiljemalt 17. novembriks teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest.
Mis on uue määruse eesmärk?
- Määruse peamine eesmärk on täpsustada töötervishoiuteenuse osutamisega seotud detaile, muu hulgas seda, milliseid andmeid peab tööandja töötervishoiuteenuse, sh töötajate tervisekontrolli korraldamisel aluseks võtma ja töötervishoiuarstile esitama ning millistele andmetele tuginedes osutab töötervishoiuarst töötervishoiuteenust.
- Uue määruse kehtestamise vajadus on seotud töötervishoiu ja tööohutuse seaduse muudatustega, mis muudavad töötervishoiuteenuse osutamise põhimõtteid ja mis jõustuvad 2023. aasta 1. jaanuaril.
Keda mõjutab?
- kõiki tööandjaid
- töötervishoiuteenuse osutajaid ja töötervishoiuarste
- töötajaid
Milline on uue määruse sisu?
- Eelnõu tunnistab kehtetuks sotsiaalministri määruse „Töötajate tervisekontrolli kord“ ning edaspidi reguleerib töötervishoiuteenuse osutamise korraldust uus määrus.
- Eelnõus sisaldub loetelu tööandja ülesannetest töötervishoiuteenuse osutamise korraldamisel (vt eelnõu § 2).
- Tööandja peab eelnõu kohaselt esitama töötervishoiuarstile töökeskkonna riskide hindamise tulemused, et töötervishoiuarst saaks ülevaate töötajaid mõjutavatest ohuteguritest (vt eelnõu § 2 lg 1 p 1 ja lg 2).
- Lisaks peab tööandja esitama töötervishoiuarstile ettevõtte töötervishoiu olukorra viimase analüüsi tulemused (vt eelnõu § 2 lg 1 p 2 ja lg 2). See on vajalik, et töötervishoiuarst omaks ülevaadet ettevõtte varasemast töötervishoiu olukorrast ja probleemidest ning soovitustest probleemide lahendamiseks.
- Eelnõu näeb ette, et töötervishoiuarsti soovi korral peab tööandja esitama ka töötajate varasemad tervisekontrolli tulemused ning ettevõttes aset leidnud tööõnnetuste ja kutsehaigestumise juhtumite uurimise raportid (vt eelnõu § 2 lg 1 p 3-4 ja lg 2).
- Eelnõu paneb tööandjale kohustuse konsulteerida töötervishoiuteenuse osutamise korraldamise käigus töötervishoiuarstiga ning oma ettevõtte töökeskkonnaspetsialisti ja töökeskkonnavoliniku või muu töötajate esindajaga (vt eelnõu § 2 lg 3). Konsulteerimine töökeskkonnaspetsialisti ja töökeskkonnavoliniku või muu töötajate esindajaga hõlmab nii töötervishoiuteenuse osutaja valikut, teenuse sisu kui ka töötervishoiuarsti ettepanekute rakendamist.
- Eelnõu paneb paika ka töötervishoiuarsti ülesanded ettevõtte töötervishoiu olukorra analüüsimisel (vt eelnõu § 3).
- Töötervishoiuarst peab analüüsi koostamisel andma hinnangu ettevõtte töötervishoiu olukorrale tervikuna (vt eelnõu § 3 lg 1). Näiteks peab töötervishoiuarst välja tooma, millised on ettevõtte töötervishoiu olukorda arvestades suurimad probleemid.
- Töötervishoiuarstil tuleb eelnõu kohaselt analüüsis välja tuua ettepanekud tööandjale ettevõtte töötervishoiu olukorra parandamiseks ja probleemide lahendamiseks, sealhulgas töökeskkonna ja töötingimuste muutmiseks ning töötaja tervise edendamiseks (vt eelnõu § 3 lg 1). Ettepanekud võivad olla nii ettevõttepõhised kui töötaja-/ametikohapõhised.
- Eelnõu näeb ette, et töötervishoiuarst peab ettevõtte töötervishoiu olukorra analüüsimisel võtma aluseks töökeskkonna riskide hindamise tulemused; töötajate terviseandmed (sealhulgas tervisekontrolli tulemused, töötajate tööga seotud haigestumiste andmed, ajutise töövõimetuse andmed ja töötajate terviseseisundit kirjeldavate küsimustike andmed) ning tööõnnetuste ja kutsehaigestumiste uurimise andmed (vt eelnõu § 3 lg 2).
- Eelnõu kohaselt peab töötervishoiuarst esitama tööandjale ettevõtte töötervishoiu olukorra analüüsi tulemused kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis (vt eelnõu § 3 lg 3). Täpne analüüsi formaat ja selle edastamise viis on tööandja ja töötervishoiuarsti omavahelise kokkuleppe küsimus.
- Töötaja tervisekontrolli tegemise üldpõhimõtted ei muutu võrreldes kehtiva korraga (vt eelnõu § 4).
Millal jõustub uus määrus?
Töötervishoiuteenuse osutamise kord jõustub eelnõu kohaselt 2023. aasta 1. jaanuaril.
Anna meile teada, mida arvad töötervishoiuteenuse osutamise korra eelnõust. Tagasisidet ootan hiljemalt 17. novembriks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan sotsiaalministeeriumile.