Vasta küsitlusele: kas EL peaks sekkuma ettevõtete juhtimisse?
Mis on eesmärk?
Euroopa Komisjoni algatuse "Ariühingute kestlik juhtimine" eesmärk on suunata ettevõtjaid oma tegevuses lähtuma mitte vaid lühiajalistest finantseesmärkidest, vaid pikemaajalisest mõjust kliimale, sotsiaalvaldkonnale ja inimõigustele. Komisjon koostas konsultatsiooni, kus küsib tagasisidet erinevate võimaluste kohta, kuidas eesmärki saavutada.
Keda puudutab?
Kõiki äriühinguid ja nende juhte (sealhulgas kõigis sektorites tegutsevad iga suurusega ettevõtted, samuti ELi turul tegutsevad kolmandate riikide äriühingud).
Mis on komisjoni plaan?
Komisjon soovib kehtestada äriühingutele ja juhatuse liikmetele kohustusliku hoolsuskohustuse. Komisjoni algatuse järgi paneksid EL õigusaktid konkreetselt paika:
- mida tähendab hoolsuskohustus
algatuse järgi tähendaks see seda, et ettevõtted peavad hakkama jälgima, et mitte kusagil nende poolt müüdavate kaupade tarneahelates (sh ka alltöövõtjate, tarnijate, tütarettevõtjate tegevuses) ei rikutaks inimõigusi ega tekitataks keskkonnakahju. - kuidas ja mida juhatuse liikmed seoses sellega täpsemalt tegema peavad (millised kohustused lisanduvad)
Algatuse järgi peaksid juhatuse liikmed:
-tegema riskianalüüse (selgitama välja ja hindama, millist kahjulikku mõju ettevõtte, alltöövõtjate vm tarneahela lüli tegevus avaldab inimõigustele või keskkonnale),
-võtma järelmeetmeid (kahjuliku mõju leevendamiseks, lõpetamiseks ja ennetamiseks),
-pidama aruandlust jm. - mis saab, kui hoolsuskohustust ei täideta (millise riigi õigus kohaldub, millised on tagajärjed jne).
Anna teada, kas ja mil määral peaks Euroopa Liit sekkuma ettevõtete juhtimisse, sätestama niivõrd laiad täiendavad kohustused ja vastutuse. Selleks vasta KÜSITLUSELE hiljemalt 9. detsembriks.
Ettevõtjatelt saadud vastuste põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha ja saadan selle justiitsministeeriumile, kes kujundab omakorda seisukoha Euroopa Komisjonile.