
Kaks töövõitu tööõiguse paindlikumaks muutmisel
Koda andis Riigikogu õiguskomisjonile saadetud pöördumises teada, et toetab töölepingu seaduse muudatust, mis annab tööandjale ja töötajale võimaluse sõlmida paindliku tööaja kokkulepe. Lisaks peame väga positiivseks muudatust, mille kohaselt sisaldab iganädalane puhkeaeg edaspidi ka igapäevast puhkeaega.
Tekib võimalus sõlmida paindliku tööaja kokkulepe
Koda on aastate jooksul korduvalt teinud ettepaneku muuta töölepingu seadust selliselt, et tööandja ja töötaja saaksid paindlikumalt kokku leppida tööajas. Kehtiva seaduse kohaselt tuleb töökoormus kokku leppida konkreetse numbrina, näiteks tööaeg on 20 tundi nädalas. Samas ei luba seadus tööaega kokku leppida ajavahemikuna, näiteks 20-30 tundi nädalas.
Tööaja paindlikkuse järele on ühelt poolt vajadus tööandjatel, näiteks olukordades, kus töömaht ja tööjõuvajadus kõiguvad. Samas oleme saanud tööandjate kaudu teavet, et järjest suuremat paindlikkust soovivad ka paljud töötajad, näiteks üliõpilased, lapsevanemad ja lähedasi hooldavad inimesed.
Riigikogu õiguskomisjoni on jõudnud töölepingu seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu, mis muu hulgas annab tööandjale ja töötajale võimaluse sõlmida paindliku tööaja kokkulepe ehk tööandja ja töötaja võivad kokku leppida lisatundide tegemises.
Koda andis õiguskomisjonile teada, et toetab paindliku tööaja kokkuleppe regulatsiooni lisamist töölepingu seadusesse. Meie esimene eelistus on see, et paindliku tööaja kokkuleppe tingimused oleksid veelgi paindlikumad. Samas mõistame, et eelnõus sisalduv regulatsioon on kompromiss erinevate huvigruppide ootuste ja ettepanekute vahel. Seetõttu toetame eelnõus sisalduvat lahendust kui kompromissi.
Iganädalase puhkeaja osas taastub varasem olukord
Eestis kehtis alates töölepingu seaduse vastuvõtmisest olukord, kus iganädalane puhkeaeg koos igapäevase puhkeajaga oli 48 tundi ning graafikuga töötajate puhul 36 tundi. 2023. aasta Euroopa Kohtu otsus muutis seda tõlgendust selliselt, et iganädalane puhkeaeg koos igapäevase puhkeajaga on 59 tundi ning graafikuga töötajatel 47 tundi.
Koda on teinud korduvalt ettepaneku muuta töölepingu seadust selliselt, et iganädalase puhkeaja osas taastuks Eestis olukord, mis kehtis enne Euroopa Kohtu otsust. Koja ettepanekut on arvesse võetud. Eelnõu lisab töölepingu seadusesse põhimõtte, et iganädalane puhkeaeg sisaldab igapäevast puhkeaega.
Muudatuse tulemusena taastub varasem pikaaegne praktika, mille kohaselt tuleb tööandjal tagada töötajale igal nädalal kokku minimaalselt 48 tundi järjestikkust puhkeaega ning graafikuga töötaja puhul 36 tundi.
Muudatuste jõustumise aeg ei ole hetkel teada
Töölepingu seaduse plaanitavad muudatused jõustuvad üldises korras ehk kümnendal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamise päeva. Enne jõustumist peab Riigikogu võtma seaduseelnõu vastu ja president selle välja kuulutama. Seega täpne jõustumise aeg ei ole hetkel teada.
Koda palus Riigikogul eelnõud menetleda võimalikult kiiresti, et muudatused jõuaksid peagi töölepingu seadusesse.
Riigikogu menetluses oleva töölepingu seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõuga saad lähemalt tutvuda siin.