Eurochambresi avaldus Ukraina kriisi kohta
Eurochambresi (Euroopa Kaubandus- ja Tööstuskodade Liidu) president Luc Frieden kutsus pärast eileõhtust Ukraina kriisi käsitlevat Euroopa Ülemkogu tippkohtumist täna hommikul kokku direktorite nõukogu erakorralise koosoleku.
Eurochambres mõistab teravalt hukka Venemaa sõjalise agressiooni Ukraina vastu. Esiteks ja ennekõike ohustab see provotseerimata sissetung suveräänsesse riiki ukrainlaste julgeolekut, nagu me juba kahjuks näeme. Euroopa Kaubandus- ja Tööstuskodade võrgustik väljendab oma tugevat toetust ja solidaarsust Ukraina Kaubandus-Tööstuskoja kolleegide, riigi ettevõtluskogukonna ja kõigi Ukraina kodanike suhtes.
See agressioon kujutab endast tõsist ohtu ka Euroopa julgeolekule ja stabiilsusele laiemalt. Üleeuroopalise kaubandus- ja tööstuskodade ühendusena, mille liikmed ei ole ainult Ukrainas, vaid ka Venemaal, on Eurochambres veendunud, et kaubandus ühendab inimesi, ületades poliitilisi või kultuurilisi barjääre, suurendades jõukust ja tugevdades julgeolekut. Kuid kaubandus tugineb reeglitel põhinevale rahvusvahelisele korrale, mida Venemaa tegevus ohtlikult õõnestab.
Kojad toetavad ELi kindlat ja sisulist vastust, sealhulgas majandussanktsioone, sellele Venemaa ühepoolsele sõjaaktile. Tõepoolest, ELi sanktsioonid kehtestatakse koostöös rahvusvaheliste partneritega. Eurochambres nõuab, et neid meetmeid rakendataks sihipäraselt ja tõhusalt, et minimeerida kõrvalmõju Euroopa majandusele. Me ei tohi unustada tõsiasja, et kogu Euroopa on alles pandeemiajärgses majanduse taastumise algfaasis, ega tohi ignoreerida kasvavate energiakulude ja tarneahela häirete mõju meie ettevõtetele.
Riiklikud kojad annavad kiiret nõu ja abi piirkonnas tegutsevatele ettevõtetele ning paljud on ühenduses Ukraina Kojaga, et pakkuda tuge. Samuti kutsume tungivalt üles valitsusasutusi kaitsma ettevõtteid ja kriitilist infrastruktuuri võimalike vastumeetmete, näiteks küberrünnete eest, ning kojad teevad liikmetega koostööd, et tagada nende valvsus selliste ohtude suhtes.
Veendumus, et koos oleme tugevamad, on olnud Euroopa projekti keskmes alates Teise maailmasõja lõpust. See veendumus peab kujundama meie reaktsiooni Venemaa tegevuse suhtes ja suunama meie jõupingutusi Ukraina toetamisel praegusel kõige raskemal ajal.