Euroopa Komisjon plaanib käiku lasta viienda sanktsioonide paketi Venemaa suhtes
Aprilli alguses andis Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen avalikkusele teada, et Euroopa Liit plaanib kehtestada Venemaale täiendavad sanktsioonid pärast Vene vägede poolt tapetud tsiviilisikute massihaudade avastamist Ukrainas. Plaanitav sanktsioonide pakett koosneb kuuest sambast.
Esiteks lõpetatakse täielikult söe import Venemaalt. Euroopa Liit on varasemalt Venemaalt sütt importinud 4 miljardi euro eest aastas.
Teiseks keelatakse täielikult tehingud nelja Venemaa võtmetähtsusega panga kaudu. Nende pankade hulgas on ka VTB Bank. Need neli panka moodustavad 23 protsenti kogu Venemaa pangandusest ja seega on keelu mõju märkimisväärne.
Kolmandaks seatakse Venemaa laevadele täielik keeld siseneda Euroopa Liidu territooriumil asuvatesse sadamatesse. Keeld Euroopa Liitu siseneda seatakse ka kõigile Venemaa ja Valgevene maanteetranspordiettevõtetele. Erandina lubatakse jätkuvalt toidu, põllumajandussaaduste, humanitaarabi ja kütuste transporti.
Neljandaks seatakse Venemaale ekspordikeelud valdkondades, milles Venemaa on haavatav, näiteks kvantarvutite ja muu kõrgtehnoloogia osas, mis võimaldaksid Venemaal edasi arendada oma sõjatööstust.
Viiendaks seatakse impordikeelud erinevatele kaupadele, mille eesmärk on piirata raha liikumist Venemaal suurt mõjuvõimu omavate oligarhide kätte. Nendeks kaupadeks on näiteks puit ja tsement, aga ka mitmed toidukaubad.
Kuuendaks keelatakse liikmesriikidel Venemaa ja sellega seotud organisatsioonide rahastamine ükskõik millises vormis, eesmärgiga piirata maksumaksja raha liikumist Venemaale nii palju kui võimalik.
Komisjon rõhutab, et nimetatud sanktsioonid pole lõplikud ning edasi töötatakse ka järgmiste sanktsioonide nimel. Konkreetsemalt on lähiajal plaanis täiendada sanktsioneeritavate isikute nimekirja ning seada piirangud kütuste impordile Venemaalt.
Nimetatud sanktsioonid võeti vastu 8. aprillil 2022 ja jõustusid 9. aprillil 2022. Pärast seda algab üleminekuperiood, millega antakse ettevõtetele aega lõpetada hädavajalikud toimingud enne 9. aprilli 2022 sõlmitud lepingute ja kokkulepete täitmiseks. Üleminekuperioodi pikkus on valdkonniti erinev. Näiteks maanteetranspordiettevõtetele kehtib üleminekuperiood, mil Venemaa ja Valgevene maanteetranspordiettevõtete sõidukid võivad siseneda Euroopa Liidu territooriumile, kuni 16. aprillini 2022, Venemaalt pärinevate fossiilkütuste import on aga lubatud kuni 10. augustini 2022, kui vastav kokkulepe sõlmiti enne 9. aprilli 2022.