
Euroopa tehisintellekti tegevuskavast
Aprillis käivitas Euroopa Komisjon (EK) tehisintellekti Euroopa tegevuskava. Selle eesmärk ja ambitsioon on üüratu - saada tehisintellekti valdkonnas ülemaailmseks liidriks. Kavaga loodab EK suurendada Euroopa Liidu tehisintellekti innovatsioonisuutlikust meetmete ja poliitika kaudu, mis keskenduvad viiele peamisele sambale:
1. Ulatusliku tehisintellekti andme- ja andmetöötlustaristu loomine
Komisjon soovib tugevdada Euroopa tehisintellekti- ja superandmetöötlustaristut tehisintellektitehaste võrgustikuga, mis peaks toetama ELi tehisintellekti valdkonna idufirmasid, tööstust ja teadlasi tehisintellekti mudelite ja rakenduste väljatöötamisel. EL aitab luua ka tehisintellekti gigatehaseid. Plaanide kohaselt on need suured rajatised, mis on varustatud ligikaudu 100 000 tipptasemel tehisintellekti kiibiga, mis on neli korda rohkem kui praegused tehisintellekti tehased. Nad integreerivad massiivsed andmetöötlus- ja andmekeskused, et koolitada ja arendada keerukaid tehisintellekti mudeleid. Tehisintellekti gigatehased juhivad järgmist eesliini tehisintellekti mudelite lainet ning säilitavad ELi strateegilise autonoomia elutähtsates tööstussektorites ja teaduses, mis nõuab avaliku ja erasektori investeeringuid. 09.04 avaldatakse selles osas huvitatud konsortsiumidele osalemiskutse.
Erainvesteeringuid gigatehastesse stimuleeritakse veelgi InvestAI kaudu, millega EK plaanib kaasata 20 miljardi euro väärtuses investeeringuid kuni viiesse tehisintellekti gigatehasesse kogu liidus. Selleks et stimuleerida erasektori investeeringuid pilvandmetöötluse suutlikkusse ja andmekeskustesse, teeb EK ka ettepaneku võtta vastu pilvandmetöötluse ja tehisintellekti arendamise õigusakt. Eesmärk on järgmise viie kuni seitsme aasta jooksul vähemalt kolmekordistada ELi andmekeskuste suutlikkust, seades esikohale väga kestlikud andmekeskused.
2. Juurdepääsu suurendamine suurtele ja kvaliteetsetele andmetele
Tehisintellekti innovatsiooni edendamine nõuab ka juurdepääsu suurele hulgale kvaliteetsetele andmetele. Tegevuskava oluline element on andmelaborite loomine, mis koondavad ja kureerivad tehisintellekti tehaste eri allikatest pärit suuri kvaliteetseid andmemahte. 2025. aastal plaanib EK käivitada tervikliku andmeliidu strateegia, et luua tõeline andmete siseturg, mis võib laiendada tehisintellekti lahendusi.
3. Algoritmide väljatöötamine ja tehisintellekti kasutuselevõtu edendamine ELi strateegilistes sektorites
Tehisintellekti potentsiaalist hoolimata on vaid 13,5 % ELi ettevõtetest tehisintellekti kasutusele võtnud. Selleks et töötada välja kohandatud tehisintellektilahendused, edendada nende tööstuslikku kasutamist ja täielikku kasutuselevõttu ELi strateegilises avalikus ja erasektoris, käivitab EK lähikuudel tehisintellekti rakendamise strateegia.
4. Tehisintellektioskuste ja -annete tugevdamine
Selleks et rahuldada kasvavat nõudlust tehisintellektitalentide järele, hõlbustab EK kõrgelt kvalifitseeritud tehisintellektiekspertide ja teadlaste rahvusvahelist värbamist selliste algatuste kaudu nagu talendireserv, Marie Skłodowska-Curie meede „MSCA Select Europe“ ja tehisintellekti stipendiumikavad, mida pakub tulevane tehisintellektioskuste akadeemia. EK loodab, et need meetmed aitavad kaasa kolmandate riikide kõrgelt kvalifitseeritud töötajate seaduslikule rändele tehisintellektisektoris ning meelitavad Euroopa parimaid tehisintellekti valdkonna teadlasi ja eksperte tagasi Euroopasse. Samuti töötab EK välja haridus- ja koolitusprogramme tehisintellekti ja geneetilise tehisintellekti kohta olulistes sektorites, valmistades ette järgmise põlvkonna tehisintellektispetsialiste ning toetades töötajate täiendus- ja ümberõpet.
5. Õigusaktide lihtsustamine
EK on võtnud seisukoha, et tehisintellekti käsitlev õigusakt suurendab kodanike usaldust tehnoloogia vastu ning annab investoritele ja ettevõtjatele õiguskindluse, mida nad vajavad tehisintellekti laiendamiseks ja kasutuselevõtuks kogu Euroopas. EK loob ka tehisintellekti käsitleva õigusakti kasutajatoe, et aidata ettevõtjatel tehisintellekti käsitlevat õigusakti järgida. See on keskne kontaktpunkt ning tehisintellekti käsitleva õigusaktiga seotud teabe ja suuniste keskus.
Järgmised sammud
Tegevuskavaga algatab EK ühtlasi kaks avalikku konsultatsiooni, mis kestavad kuni 4. juunini 2025:
- Avalik konsultatsioon, milles kutsutakse kõiki huvitatud isikuid üles jagama oma seisukohti pilvandmetöötluse ja tehisintellekti arendamise määruse kohta Pilvandmetöötlust ja tehisintellekti arendamist käsitleva õigusakti avalik konsultatsioon
- Avalik konsultatsioon tehisintellekti rakendamise kohta, et teha kindlaks sidusrühmade prioriteedid, tehisintellekti kasutuselevõtuga seotud probleemid ning kavandatud lahenduste ja poliitiliste lähenemisviiside asjakohasus, sh lisameetmed tehisintellekti käsitleva õigusakti sujuva ja lihtsa kohaldamise tagamiseks. Tehisintellektistrateegia avalik konsultatsioon
Mais algatatakse ka kolmas andmeliidu strateegiat käsitlev avalik konsultatsioon. Samal ajal korraldab EK dialooge tööstuse esindajate ja avaliku sektoriga, et aidata kujundada tehisintellekti rakendamise strateegiat. Nende dialoogide ja avalike konsultatsioonide käigus tehakse kindlaks asjakohased näited kasutamata potentsiaalist tehisintellekti tehnoloogiate kasutuselevõtul konkreetsetes sektorites, nende praegusest integreerimisest äri- ja tootmisprotsessidesse ning võimalustest laiendada tegevust nendes sektorites ja majanduses laiemalt.
Tehisintellekti Euroopa tegevuskava
Euroopa Komisjoni materjale vahendas Reet Teder