Koda jätkab Eesti ettevõtjate huvide kaitsmist Brüsselis
28. mail kinnitas Vabariigi Valitsus järgmiseks viieks aastaks Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteesse (EMSK) Eestist seitse liiget, kelle hulgas on ka kaubanduskoja esindaja Reet Teder.
- Kaubanduskoda esindab Eesti ettevõtjad Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitees aastast 2004;
- Suurimad töövõidud on seotud sõnavabaduse kaitsmisega veebiportaalide regulatsiooni juures, ettevõtjate huve arvestavate ettepanekute sisseviimine maksuvaldkonda, seismine ettevõtlusvabaduse eest ning tulemuslikku ettevõtjate huvide kaitset valeinfo tõkestamisel, tarbijalepingutes ning elektrooniliste dokumentide regulatsiooni puhul;
- Eestist on EMSKis 7 esindajat, kaubanduskoda esindab Reet Teder ning asendusliikmeks on Mait Palts.
Mis on EMSK?
EMSKi on Euroopa Liidu insitutsiooniline konsultatiivorgan, mis asub Brüsselis. See koosneb EL liikmesriikide töötajate ja tööandjate organisatsioonide ning muude huvirühmade esindajatest eelkõige majandus- ja ühiskonnaelu, kodanikutegevuse, kutsetegevuse ja kultuuri alal.
Institutsiooniline tähendab, et ta on EL aluslepingutega moodustatud, konsultatiiv – tähendab nõuandvat staatust. Ehk siis tegemist on organisatsiooniga, mis esindab liikmesriikide erinevaid majanduslikke ja sotsiaalseid rühmitusi.
EMSKis on 2 poolt – liikmed ja administratsioon (töötajaskond). Liikmed nimetatakse riikide valitsuste poolt ja kinnitatakse ametisse Euroopa Liidu Nõukogu poolt viieaastaseks ametiajaks. Ametiaega on võimalik pikendada ning liikmete arv iga riigi kohta sõltub asjaomase riigi elanike arvust. Kokku on EMSKis praegu (pärast brittide lahkumist) 326 liiget. Sealjuures on Eestile alates 2020 oktoobrist ette nähtud 7 kohta. (Praegu lõppeval perioodil – 6). Mida suurem riik, seda enam on kohti ka Komitees, näiteks Saksamaal on 24 kohta. Liikmed oma töö eest EMSKis palka ei saa ja neid pidevalt Brüsselis ei ole. Kohal käiakse erinevates töörühmades, sektsioonide koosolekutel ja täiskogul. Töötajaskonda aga on EMSKis ca 700 ja nemad kuuluvad euroametnike ühtsesse süsteemi.
EMSKi liikmed on jaotatud 3 rühma vahel:
I Tööandjate rühm;
II Töötajate rühm;
III Muude huvirühmade rühm.
Kaubanduskoja esindaja kuulub esimesse, Tööandjate rühma. Liikmed valivad Komitee presidendi ja 2 asepresidenti, kelle volituste periood on 2,5 aastat. Praegune president on Luca Jahier.
EMSK peamiseks töövormiks on arvamuste koostamine. Arvamusi esitatakse Euroopa Komisjonile, Euroopa Liidu Nõukogule ja Euroopa Parlamendile, samuti eesistujamaale. Euroopa Liidu toimimise lepingu kohaselt peavad Euroopa Parlament, nõukogu või komisjon konsulteerima EMSKiga aluslepingutes ettenähtud juhtudel. Samuti võivad need institutsioonid komiteega konsulteerida kõikidel juhtudel, kui nad peavad seda asjakohaseks. Lisaks võib EMSK arvamust avaldada ka omal algatusel. Kokku avaldab Komitee aastas 160 – 190 arvamust ja teabearuannet erinevates valdkondades - alates majandusest ja sotsiaalküsimustest ja lõpetades välissuhetega. EMSK nimetab ennast ise organiseeritud kodanikuühiskonna hääletoruks Euroopas.
Kaubanduskoda on olnud EMSKis esindatud läbi erinevate isikute aastast 2004 ning selle aja jooksul on tugevalt kaitstud just meie ettevõtjate huve. EMSKi töös osalemine loob võimaluse osaleda Euroopa Liidu otsuste tegemise protsessis ning annab võimaluse oma seisukohtade väljendamiseks Euroopa Liidu tasandil.
Suurimad töövõidud on maksuvaldkonnas, kuid mitte ainult
Koja esindaja peamiste saavutustena võib nimetada tugevat Eesti positsioone ja ettevõtjate huve arvestavate ettepanekute sisseviimist maksuvaldkonda käsitlevatesse EMSK arvamustesse, edukat sõnavabaduse kaitsmist veebiportaalide regulatsiooni juures, seismist ettevõtlusvabaduse eest ning tulemuslikku ettevõtjate huvide kaitset valeinfo tõkestamisel, tarbijalepingutes ning elektrooniliste dokumentide regulatsiooni puhul.
Täna on koja esindaja Reet Tederi töö fookuses (lisaks koroonakriisile) Eesti otsustusõiguse kaitse (eriti maksuvaldkonnas), EL roheleppega seonduv ning uute majandusmudelite, eriti platvormitöö võimalik reguleerimine. Järjepidevalt on Reet Teder ka Euroopa Liidu olulisi teemasid tutvustanud Kaubanduskoja väljaannetes, aidates ettevõtjatel seeläbi paremini kursis olla EL poliitika suundumustega, kavandatavate muudatustega õigusaktides ja EL uute algatustega.
Koda osaleb aktiivselt kolmes sektsioonis
EMSKis on kokku kuus sektsiooni, mis katavad erinevaid tegevusvaldkondi - sotsiaal- ja majandusküsimusi, energeetikat, keskkonda, välissuhteid ja siseturgu. Sõltuvalt oma eksperditeadmistest osalevad liikmed ühe või mitme sektsiooni töös. Väikeriikide esindajatel on võimalik kuuluda 3 sektsiooni. Sektsioonides toimub suurem osa ettevalmistustööst arvamuste koostamisel. Komiteel on ka tööstuse muutuste nõuandekomisjon (CCMI), kes aitab ELi tööstusel globaliseerumise mõjusid ennetada ja nendega kohaneda.
Komitee sektsioonid on: majandus – ja rahaliidu ning majandusliku ja sotsiaalse ühtekuuluvuse sektsioon – ECO; ühtse turu, tootmise ja tarbimise sektsioon – INT; transpordi, energeetika, infrastruktuuri ja infoühiskonna sektsioon- TEN; tööhõive, sotsiaalküsimuste ja kodakondsuse sektsioon - SOC; põllumajanduse maaelu arengu ja keskkonna sektsioon – NAT; välissuhete sektsioon – REX; tööstuse muutuste nõuandekomisjon CCMI. Koja esindaja Reet Teder osaleb aktiivselt kolmes erinevas sektsioonis: tootmine ja tarbimine (INT), majandus – ja rahaliit ning majanduslik ja sotsiaalne ühtekuuluvus ning infrastruktuuri ja infoühiskond (TEN).
Komitee ja selle tegevustega saab tutvuda lähemalt veebilehel: https://www.eesc.europa.eu/et
Päisefoto: Sebastien Pirlet, R. TEDER (EE, Gr I) - EESC plenary session - Day 2, https://www.eesc.europa.eu/et/avdb/photo/20180315eescplenary102jpg