Koda rahanduskomisjonile: aktsiise ei ole mõistlik tõsta kiirustades
Koda andis Riigikogu rahanduskomisjonile teada, et 2025. aasta 1. juuliks plaanitud alkoholi, tubakakatoodete ja bensiini aktsiisimäärade tõus tuleb ära jätta ning enne aktsiisimäärade tõstmist tuleb senisest põhjalikumalt analüüsida, kas ja millises ulatuses on mõistlik tõsta aktsiise 2026. aastal ja järgnevatel aastatel.
Riigikogu rahanduskomisjonis on alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse ning teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu, millega tõstetakse aastatel 2025-2028 alkoholi, tubakatoodete ning bensiini aktsiisimäärasid. Eelnõu kohaselt tõusevad viidatud aktsiisid 2025. aasta 1. juulil 5 protsenti. 2026. aastal tõuseb alkoholi ja tubakatoodete aktsiisimäär aasta algusest 10 protsenti ning bensiinil 5 protsenti. Aastatel 2027-2028 tõuseksid aktsiisid 5 protsenti.
Aktsiiside tõstmine ei pruugi suurendada riigieelarve tulusid
Andsime rahanduskomisjonile teada, et toetame lahendust, millega aktsiisitõusud on pikalt ette teada. Samas oleme vastu eelnõus sisalduvale aktsiiside tõstmise plaanile, sest eelnõu mõjude analüüs on ebapiisav, et selle pinnalt saaks otsustada, kas ja millises ulatuses on mõistlik aktsiisimäärasid tõsta.
Koja hinnangul ei ole seletuskirjas piisavalt arvestatud aktsiisimäärade tõusu mõju piirikaubandusele ja ebaseaduslikule ärile, kuigi Eesti aktsiisimäärad tõusevad eelnõu järgi märgatavalt kõrgemaks naaberriik Lätist. Ettevõtjate hinnangul võib riik eelnõuga plaanitud alkoholiaktsiisi tõstmisel järgneval kahel aastal piirikaubanduse tõttu kaotada 47 miljonit eurot aktsiisitulu.
Samuti on küsitavusi, kas ja kui palju suurendavad aktsiisitõusud riigieelarvet. Näiteks 2024. aasta alguses tõusis alkoholi aktsiismäär 5 protsenti ning riik lootis, et see suurendab aktsiisitulu 12 miljonit eurot aastas. Täiendav makstulu ei ole aga realiseerunud, sest selle aasta esimese seitsme kuuga on alkoholiaktsiisi laekunud umbes 18 miljonit eurot vähem kui möödunud aastal sama ajaga. Rahandusministeerium on toonud välja, et kuigi 2025. aastal suureneb alkoholi aktsiisimäär 5 protsenti, siis alkoholiaktsiisi laekumine hoopis väheneb. Samas 2026. aastal oodatakse, et aktsiisitulud kasvavad 22 miljoni euro võrra.
Lisaks ei ole seletuskirjas hinnatud aastateks 2025-2028 plaanitud kõigi aktsiiside tõstmise mõjusid koos juba jõustunud ja peagi jõustuvate ning plaanitavate maksumuudatustega.
Aktsiiside tõstmise eelnõuga saad lähemalt tutvuda SIIN.