- Uudised
- Koja hinnangul ei ole selge, millist probleemi lahendab Euroopa Komisjoni põllumajandustootjate positsiooni parandamise algatus
Koja hinnangul ei ole selge, millist probleemi lahendab Euroopa Komisjoni põllumajandustootjate positsiooni parandamise algatus
Euroopa Komisjon on teinud ettepaneku uute meetmete kehtestamiseks, et tugevdada põllumajandustootjate positsiooni tarneahelas ja tõhustada piiriülest koostööd ebaausate kaubandustavade vastu, rakendades kohustuse, et iga põllumajandustoodete tarne kohta peab olema sõlmitud kirjalik leping. Koja hinnangul ei täpselt selge, millist probleemi soovitakse algatusega lahendada ning Euroopa Liit ei peaks liiga kergekäeliselt sekkuma ettevõtete vahelistese suhetesse.
Asjatu sekkumine ei ole vajalik
Koda tõi oma arvamuses välja, et Euroopa Liit ei peaks sekkuma ettevõtete vahelistesse suhetesse, kui selleks ei ole äärmiselt mõjuvat põhjust. Kuigi algatus viitab, et põllumajandustootjate positsiooni parandamiseks on vaja kasutusele võtta meetmed viivitamata, siis ei ole kojale selge, millist probleemi soovitakse algatusega lahendada ning millest on tingitud nii kiireloomuline tegutsemine. Kuna koja hinnangul ei ole põllumajandussektoris lepingute sõlmimisega suurt ning kriitilist probleemi, siis ei ole vajalik ka Euroopa Liidu sekkumine.
Algatus vajab üksikasjalikku mõjuanalüüsi
Rõhutasime oma pöördumises, et algatus vajab üksikasjalikku mõjuanalüüsi, et oleks näha, kuidas plaanitavad muudatused hakkavad osapooli tegelikult mõjutama ning milline mõju on ka teistele osapooltele, mitte ainult põllumajandustootjatele.
Hetkel ei ole algatuse suhtes mõjuanalüüsi koostatud, kuid koja hinnangul on see hädavajalik. Tõime välja, et lisaks põllumajandustootjatele puudutab muudatus väga ulatuslikult ka kaubandusettevõtteid ja nende tegevust. Lisaks mõjutab muudatus tarbijat, sh tarbijate tootevalikut, toodete kättesaadavust ja toodete hindu. Ilma mõjuanalüüsita on võimatu öelda, kas muudatused ka tegelikult toovad endaga kaasa positiivset mõju.
Positiivsed mõjud ei ole tagatud
Kuna algatuse kohta ei ole koostatud mõjuanalüüsi, siis ei pruugi sellega kaasneda positiivseid mõjusid. Kuna jaemüüjad ostavad väiketootjate käest tooteid vastavalt nõudlusele ja vajadusele, siis on oluline, et algatusega ei looda selliseid tingimusi, mis lõppkokkuvõttes mõjutavad jaekette väiketootjatega lepinguid mitte üldse sõlmima, kuna see ei ole nende jaoks kasulik. Näiteks näeb algatus ette, et liikmesriik võib kehtestada sõlmitavatele lepingutele miinimumkestuse 6 kuud, kuid kui liikmesriik saab võimaluse kehtestada lepingutele minimaalse kehtivusaja, siis mõjutab see ilmselt negatiivselt just väiketootjaid. Kui jaemüüjal ei ole võimalik jooksvalt reageerida nõudlusele (st lepingut lõpetada kui toode ei müü), siis pigem jäävad sellised väiketootjate tooted üldse sortimendist välja ning jaemüüjad neid endale sisse ei osta. Selle tulemusel võib väiketootjatel olla palju keerulisem oma toodete müügikanalite laiendamine ning tarbijateni ei jõua erinevad tootevalikud. Seega ei pruugi plaanitavad nõuded praktikas põllumajandustootjatele loodetud tulemust tuua.
Täpsemalt on võimalik algatusega tutvuda SIIN.