- Uudised
- Koja töövõit: taasterahastust antavate toetuste üldtingimused on muutumas ettevõtjasõbralikumaks
Koja töövõit: taasterahastust antavate toetuste üldtingimused on muutumas ettevõtjasõbralikumaks
Kaubanduskoda saatis oktoobris rahandusministeeriumile 11 ettepanekut määruse eelnõu kohta, mis paneb paika Euroopa Liidult saadava taaste- ja vastupidavusrahastuse alusel makstavate toetuste andmise üldtingimused. Tänaseks on rahandusministeerium võtnud arvesse mitmeid kaubanduskoja ettepanekuid.
Toetuse tagasinõudmisega seotud punkt on eelnõust kadunud
Eelnõu esialgses versioonis oli kirjas, et kui riik loobub taastekavas kokku lepitud reformi või investeeringu elluviimisest, siis nõuab riik ettevõtja projektile eraldatud toetuse tagasi. Seega oleks ettevõtja pidanud toetuse tagasi maksma ka juhul, kui ta ei oleks rikkunud ühtegi temaga seotud toetuse saamise tingimust. Näiteks kui riik oleks teinud toetusmeetme rohepöörde toetamiseks ja ettevõtja oleks saanud toetust rohepöörde elluviimiseks, siis oleks riigil olnud õigus toetus tagasi küsida, kui Eesti oleks loobunud rohepöörde elluviimisest.
Kaubanduskoja ettepanekul jättis rahandusministeerium selle punkti eelnõust välja. Ministeerium nõustus koja kriitikaga ning leidis, et kuivõrd reformide ja tulemuste tagasipööramine on poliitiline otsus, mis võib tuleneda kas valitsusest või Riigikogust, siis sellises olukorras ei saa toetuse saaja vastutada toetuse tagasinõudmise täitmise eest.
Majandustegevuse ja ligipääsetavuse nõudeid on täpsustatud
Kaubanduskoda palus varasemalt ministeeriumil selgitada, kas seletuskirjas toodud väide vastab tõele, et toetust on võimalik taotleda üksnes nendel ettevõtjatel, kelle kohta on info majandustegevuse registris. Rahandusministeerium on lisanud selgituse, et majandustegevuse nõuet kohaldatakse üksnes juhul, kui toetatakse ettevõtjat, kelle põhi- või kõrvaltegevus on hõlmatud vastavas valdkonnas tegutsemise lubadega. Seega saavad toetust taotleda ikkagi kõik ettevõtjad.
Lisaks palus koda ministeeriumil täpsustada, milliseid ligipääsetavuse nõudeid tuleb järgida, kui toetatav tegevus ei ole seotud ehitiste, rajatiste ega e-keskkondadega. Näiteks võib ettevõtjal tekkida küsimus, et kui riik rahastab teadus- ja arendustegevusega või innovatsiooniga seotud projekti, siis millised on selles valdkonnas ligipääsetavuse nõuded. Saime ministeeriumilt vastuse, et ligipääsetavuse nõuet ei kohaldata toetatavate tegevuste suhtes, mille kohta ei ole kehtiva õiguse kohaselt ettenähtud erinõudeid või standardeid või ligipääsetavuse nõuete kohaldamine ei ole asjakohane.
Toetuste maht on ca 900 miljonit eurot
Eesti saab aastatel 2021–2026 Euroopa Liidult taaste- ja vastupidavusrahastust ca 900 miljoni eurot, mis on suunatud muu hulgas rohe- ja digipöörde elluviimiseks. Uue määruse „Taaste- ja vastupidavuskava elluviimise korraldus ja toetuse andmise üldtingimused“ peamine eesmärk on kehtestada taastekavas nimetatud reformideks ja investeeringuteks antavate toetuste kasutamise üldtingimused ning nõuded toetuse saajatele. Iga konkreetse toetusmeetme kohta teeb riik eraldi toetuse andmise tingimused, kuid need peavad olema kooskõlas üldtingimustega. Seega mõjutab eelnõu kõiki ettevõtjaid, kes soovivad taotleda toetust, mida Eesti maksab välja taaste- ja vastupidavusrahastust.
Kaubanduskoda esitas eelnõu esialgse versiooni kohta 11 ettepanekut, mille kohta saab rohkem infot SIIN.
Taaste- ja vastupidavuskava elluviimise korralduse ja toetuse andmise üldtingimuste eelnõu viimase versiooniga saab lähemalt tutvuda SIIN. Eelnõu ootab hetkel valitsuse heakskiitu.