Plastpakendite vähendamiseks luuakse Euroopa Liidus strateegia
Euroopa Komisjon soovib 2030. aastaks tekitada olukorra, kus kõik Euroopa Liidu turule lastavad plastpakendid oleksid korduskasutatavad või neid oleks võimalik kulutõhusalt ringlusse võtta. Selleks on Komisjon koostanud plasti strateegia. Kuigi kaubanduskoda toetab selle eesmärki, siis on see koja hinnangul liiga optimistlik ja elluviimine suur väljakutse.
Strateegia laiem eesmärk on luua jätkusuutlik Euroopa plastitööstus, mis arvestab keskkonnaga ja loob samas majanduslikku tulu võttes disainimisel ja tootmisel igati arvesse korduskasutamise, parandamise ja ringlussevõtuga seotud vajadusi ning arendades jätkusuutlikumaid materjale.
Kaubanduskoja hinnangul on strateegias seatud eesmärk juba 2030. aastaks tagada, et kõik ELi turule lastavad plastpakendid on korduskasutatavad või neid on võimalik kulutõhusalt ringlusse võtta, väga optimistlik ning selle elluviimine on suur väljakutse. Ettevaatlikult tuleb suhtuda eesmärgi saavutamisega kaasneda võivate kulude tekkimisse majandusele.
Koda rõhutas oma arvamuses keskkonnaministeeriumile, et eesmärgi saavutamiseks ei tohi Euroopa Liit ega Eesti kasutusele võtta igasuguseid meetmeid, vaid ainult neid, mis aitavad leevendada plastijäätmetega seonduvaid probleeme ning millega ei kaasne negatiivset sotsiaalmajanduslikku mõju. Eriti oluline on teha mõjude analüüs erinevate meetmete rakendamiste kohta. Seda eriti selliste meetmete puhul, millega pannakse ettevõtjatele või teistele osapooltele täiendavaid kohustusi või muudetakse olemasolevaid kohustusi rangemaks.
Strateegia sisaldab muuhulgas põhimõtet, et suurendada tuleb plasti valdkonna investeeringuid ning innovatsiooni. Siinkohal näeb koda olulise meetmena Euroopa Liidu toetusi teadus- ja innovatsiooniprojektidele. Tuleb vaid loota, toetusmeetmed jätkuvad ka järgmisel eelarveperioodil. Vähem oluline pole ka erasektori, avaliku sektori kui tarbijate teadlikkuse suurendamine.
Vaata kaubanduskoja ametlikku arvamust lähemalt siit: