QUALIFY projekt aitab toidusektori konkurentsivõimet tõsta
Eesti Kaubandus-Tööstuskoda osaleb Euroopa Regionaalarengu Fondist rahastatud Interreg Europe projektis QUALIFY, mis on mõeldud toidusektorile ja kannab nime „Toidusektori ettevõtete konkurentsivõime suurendamise koostööprojekt“.
Kolm aastat kestva projekti jooksul tegeletakse toiduainesektori ettevõtete toidupettuste ennetamise ja toidukvaliteedi kontrolli temaatikaga. Kuuest riigist kaasatud partnerid on Government of Catalonia ‒ Department of Agriculture, Livestock, Fisheries and Food (juhtpartner Kataloonia), Eesti Kaubandus-Tööstuskoda (Eesti), Chamber of Agriculture of Vienne (Prantsusmaa), Chamber of Commerce and Industry (Sloveenia), Bulgarian Chamber of Commerce and Industry (Bulgaaria), Region of Thessaly (Kreeka). Interreg Europe programmist rahastatava projekti eelarve on 1 312 970 eurot.
Rõhk kvaliteedistandarditele
Projekti eesmärk on parandada väikese ja keskmise suurusega ettevõtete (VKE-de) kvaliteedistandardite haldamist. Samuti aidata aru saada, kuidas tekivad toiduainetööstuses pettused, millised on võimalused pettusi vältida ning kuidas rakendada paremaid ja täpsemaid kvaliteedistandardeid, mis tagavad hea kvaliteediga ja konkurentsivõimelisemad tooted. Oluline on tõhustada sidusrühmade suutlikkust ning suurendada VKE-de üldist konkurentsivõimet ja rahvusvahelistumise võimalusi.
Konkreetsed tegevused on näiteks partnerriikide poliitikainstrumentide, tegevus- ja arengukavade ning muude strateegiadokumentide edasiarendamine ja täiustamine. Seda tehakse seiresüsteemi abil. Samuti luuakse projekti teemasid kajastav e-õppe kursus.
Projekti käigus korraldavad partnerid 35 sidusrühmade kohtumist, neli levitamisüritust ja kuus partnerkohtumist koos õppekäikudega, samuti toimub pidev suhtlus nende teemadega tegelevate partnerriikide ja Euroopa Liidu asutustega. Kokku kogutakse ja vahendatakse infot projekti partnerriikidest üle 50 parima tava kohta.
Hispaanias kogemusi saamas
Oktoobris kohtusid partnerid esimest korda Barcelonas, kus külastati Simón Colli šokolaaditootmisettevõtet, mis toodab šokolaadi kakaoubadest lõpptooteni reklaamlausega „Oast tahvlini”. Ettevõte hoolitseb tootmisprotsessi kõigis etappides selle eest, et tagada toodete kõrgeim kvaliteet ja aroom. Simón Colli toodete valmimise protsess on hea näide ja eeskuju kõigile VKE-dele, kuidas kvaliteedistandarditele korrektselt läheneda, kaotamata samas toote autentsust.
Teise ettevõttena tutvustas oma tegemisi Sumarroca veinimõis, mis suuremahulise tootmise asemel on keskendunud maheda kvaliteetveini ja vahuveinide tootmisele. Ühe perekonna viinamarjakasvatuses kasvatatakse kõiki viinamarju, mida oma toodete tootmiseks vaja läheb. Veinimõis kontrollib tootmisahela kõiki etappe, olles taas hea näide VKE võimekusest säilitada autentsus ja kõrged kvaliteedistandardid.
Tänavu on plaanis küsitleda 30 Eesti toidutööstusettevõtet, et selgitada välja, kui hästi teatakse ja tuntakse Euroopa Liidu fonde ja toetusi ning kui teadlikud ollakse kehtivatest kvaliteedistandarditest. Järgmise aasta sügisel on meil aga hea võimalus võõrustada partnereid ja tutvustada mõnda huvitavat Eesti söögi- ja joogitootjat.
Autor: Kadri Raik, kaubanduskoja projektijuht
Artikkel ilmus esmakordselt kaubanduskoja ajakirja Teataja detsembri numbris.