Ülevaade Ukraina kriisiga seonduvatest sanktsioonidest
Seoses 24. veebruari varahommikul alanud Venemaa sõjalise operatsiooniga Ukraina territooriumil on Euroopa Liit kehtestanud nii Venemaale kui ka Valgevenele rida erinevaid sanktsioone ning võib arvata, et lähinädalail lisandub neid veelgi. Järgnevalt toome ülevaate Euroopa Liidu poolt viimasel ajal kehtestatud sanktsioonidest.
23. veebruar
Veel enne otsese sõjategevuse algust keelati Venemaale, selle valitsusasutustele ja Venemaa Keskpangale laenu andmine, välja arvatud juhul, kui laenu andmisel on konkreetne ja dokumenteeritud eesmärk millegi finantseerimisel. Keeld kehtib kõigile laenudele, milles on kokku lepitud pärast 23. veebruari 2022. Varasemalt kokkulepitud laenude andmist ei keelata, kuid pärast 23. veebruari 2022 ei tohi laenu andmise tingimusi muuta.
Samuti otsustas Euroopa Liidu Nõukogu keelata alates 9. märtsist 2022 Venemaa, selle valitsusasutuste, Venemaa Keskpanga või eelnevatega seotud juriidiliste isikute poolt emiteeritud väärtpaberitega kauplemise.
Täpsemalt saab lugeda nõukogu otsust SIIN.
25. veebruar
Otsustati seada täiendavad piirangud Venemaal emiteeritud väärtpaberitega kauplemisele, samuti seati piirangud tehnoloogia ja otseselt või kaudselt sõjaliseks tegevuseks kasutatavate toodete müümisele Venemaale. Lisaks täiendati oluliselt isikute ja ettevõtete nimekirja, kellele on keelatud selliseid tooteid eksportida.
Täpsemalt saab lugeda nõukogu otsust SIIN.
28. veebruar
Otsustati keelata Venemaa lennundusettevõtetel Euroopa Liidu territooriumilt õhku tõusmine ja maandumine. Keeld ei kohaldu hädaolukordadele.
Täpsemalt saab lugeda nõukogu otsust SIIN.
1. märts
Otsustati keelata alates 12. märtsist 2022 eurodes nomineeritud pangatähtede müük, tarne, ülekanne ja eksport Venemaale. Keeld ei kohaldu Venemaale reisivatele isikutele ja nende lähedastele. Samuti otsustati lülitada SWIFT maksesüsteemist välja seitse Venemaa panka: Bank Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank, Bank Rossiya, Sovcombank, Vneshekonombank ja VTB Bank.
Täpsemalt saab lugeda nõukogu otsust SIIN.
Samuti otsustati keelata väljaannete Russia Today ja Sputnik edastamine Euroopa Liidu territooriumil mistahes viisil.
Täpsemalt saab lugeda nõukogu otsust SIIN.
2. märts
Otsustati keelata Valgevenes asuvatele isikutele mistahes tehnilise abi osutamine. Keeld ei kohaldu Valgevenesse reisivatele isikutele ja humanitaarabi osutamisele.
Samuti otsustati keelata Valgevenesse mistahes toodete müük, mida on võimalik otseselt või kaudselt kasutada sõjategevuseks. Keeld ei kohaldu toodetele, mille müügi osas olid pooled kokku leppinud enne 3. märtsi 2022.
Lisaks otsustati keelata Valgevenest järgmiste materjalide import: puit, tsement, raud, teras, kumm. Keeld ei kohaldu toodetele, mille impordi osas oli kokku lepitud enne 2. märtsi 2022.
Täpsemalt saab lugeda nõukogu otsust SIIN.
9. märts
Otsustati täiendavalt seada sanktsioonid 160 isikule, kes on perekondlike sidemete kaudu või muul viisil seotud Venemaa valitsusega ning kes hääletasid Donetski ja Luganski rahvavabariikide tunnustamise poolt Venemaa Föderatsiooninõukogus.
Täpsemalt saab lugeda määrust SIIN.
Samuti otsustati keelata merenavigatsiooni seadmete müük, tarne, eksport ja muul viisil üle andmine Venemaale ja Venemaa lipu all sõitvatele laevadele. Keelata otsustati ka selliste seadmete ostu rahastamine. Keeld ei kohaldu toodetele, mis on mõeldud kasutamiseks mittesõjaliseks otstarbeks.
Täpsemalt saab lugeda määrust SIIN.
Lisaks otsustati alates 20. märtsist 2022 lülitada SWIFT-süsteemist välja kolm Valgevene panka: Belagroprombank, Bank Dabrabõt ja Valgevene Vabariigi Arengupank.
Täpsemalt saab lugeda määrust SIIN.
15. märts
Otsustati keelata mitmesuguste kaupade müük, tarne, eksport ja muul viisil üle andmine Venemaale ja sellega seotud isikutele. Peamiselt puudutab keeld raua- ja terasetooteid, aga ka mitmesuguseid sidevahendeid, toidu- ning hügieenikaupu. Keelati ka raua- ja terasetoodete import Venemaalt. Samuti otsustati keelata mistahes tehingute tegemine äriühingutega, mille enamusosalus kuulub Vene riigile ning keelati ka enda osaluse laiendamine Venemaa äriühingutes. Keelud kohalduvad tehingutele, mille osas on sõlmitud kokkulepped pärast 16. märtsi 2022. Alates 15. aprillist 2022 otsustati keelata ka krediidireitinguteenuste osutamine Venemaaga seotud isikutele.
Täpsemalt saab lugeda määrust SIIN.
Samuti otsustati külmutada Venemaaga seotud 15 isiku ja 9 üksuse Euroopa Liidus asuv vara ja keelata tehingud nende isikute ja üksustega.
Täpsemalt saab lugeda määrust SIIN.
8. aprill
Otsustati lasta käiku viies sanktsioonide pakett, mis hõlmab mitmeid erinevaid valdkondi.
Esiteks lõpetatakse täielikult söe import Venemaalt. Euroopa Liit on varasemalt Venemaalt sütt importinud 4 miljardi euro eest aastas.
Teiseks keelatakse täielikult tehingud nelja Venemaa võtmetähtsusega panga kaudu. Nende pankade hulgas on ka VTB Bank. Need neli panka moodustavad 23 protsenti kogu Venemaa pangandusest ja seega on keelu mõju märkimisväärne.
Kolmandaks seatakse Venemaa laevadele täielik keeld siseneda Euroopa Liidu territooriumil asuvatesse sadamatesse. Keeld Euroopa Liitu siseneda seatakse ka kõigile Venemaa ja Valgevene maanteetranspordiettevõtetele. Erandina lubatakse jätkuvalt toidu, põllumajandussaaduste, humanitaarabi ja kütuste transporti.
Neljandaks seatakse Venemaale ekspordikeelud valdkondades, milles Venemaa on haavatav, näiteks kvantarvutite ja muu kõrgtehnoloogia osas, mis võimaldaksid Venemaal edasi arendada oma sõjatööstust.
Viiendaks seatakse impordikeelud erinevatele kaupadele, mille eesmärk on piirata raha liikumist Venemaal suurt mõjuvõimu omavate oligarhide kätte. Nendeks kaupadeks on näiteks puit ja tsement, aga ka mitmed toidukaubad.
Kuuendaks keelatakse liikmesriikidel Venemaa ja sellega seotud organisatsioonide rahastamine ükskõik millises vormis, eesmärgiga piirata maksumaksja raha liikumist Venemaale nii palju kui võimalik.
Nimetatud sanktsioonid võeti vastu 8. aprillil 2022 ja jõustusid 9. aprillil 2022. Pärast seda algab üleminekuperiood, millega antakse ettevõtetele aega lõpetada hädavajalikud toimingud enne 9. aprilli 2022 sõlmitud lepingute ja kokkulepete täitmiseks. Üleminekuperioodi pikkus on valdkonniti erinev. Näiteks maanteetranspordiettevõtetele kehtib üleminekuperiood, mil Venemaa ja Valgevene maanteetranspordiettevõtete sõidukid võivad siseneda Euroopa Liidu territooriumile, kuni 16. aprillini 2022, Venemaalt pärinevate fossiilkütuste import on aga lubatud kuni 10. augustini 2022, kui vastav kokkulepe sõlmiti enne 9. aprilli 2022.
Täpsemalt saab lugeda määrust SIIN.
Kõigi Euroopa Liidu poolt kehtestatud sanktsioonidega on võimalik tutvuda leheküljel www.sanctionsmap.eu. Nimekiri kehtivatest Venemaale seatud sanktsioonidest on leitav SIIN ning Valgevenele seatud sanktsioonidest SIIN. Ülevaatlikku infot sanktsioonidest on võimalik inglise keeles lugeda ka SIIN. Ukraina kriisiga seotud sanktsioonide ajajoon on detailsemalt jälgitav SIIN.
Kui sul tekib täiendavaid küsimusi Venemaale ja Valgevenele kehtestatud Euroopa Liidu sanktsioonide kohta, siis võta ühendust kaubanduskoja juristidega e-posti aadressil juristid@koda.ee.
Täienev info ettevõtjatele Ukraina teemal: Ukraina info ettevõtjale | Eesti Kaubandus-Tööstuskoda