Uued kemikaaliohutust käsitlevad normid ehk vastu võeti CLP määrus
14. oktoobril võttis Euroopa Liidu Nõukogu vastu määruse, mis käsitleb keemiliste ainete klassifitseerimist, märgistamist ja pakendamist (CLP-määrus).
CLP-määrusega ajakohastatakse kehtivaid 2008. aasta ELi õigusakte, selgitatakse keemiliste ainete märgistamise eeskirju ja kohandatakse neid erinevatele kaubandusvormidele (nt internetikaubandus). Määrusega edendatakse ka keemiatoodete ringlust, muudetakse märgistus, sealhulgas digitaalset märgistust, selgemaks ja kergemini loetavaks ning tagatakse kõrgem kaitse keemiliste ohtude eest.
Keemiatoodetega seotud ohud nõuavad konkreetseid õigusakte nende toodete klassifitseerimiseks, märgistamiseks ja pakendamiseks. 2008. aasta CLP-määrus ei olnud piisav tulemaks toime uute ohtude tekkega (nt endokriinfunktsiooni kahjustavate kemikaalide olemasolu või teatavate ainete pikaajaline mõju), uute suundumustega digitaal- ja ringmajanduse müügis, nagu internetikaubandus või hulgiostmine, ning digitaalse märgistamisega. Neid uusi ohte arvestades esitas Euroopa Komisjon ettepaneku 19. detsembril 2022 ja nõukogu sõlmis volitused läbirääkimiste alustamiseks Euroopa Parlamendiga 30. juunil 2023. Mõlemad kaasseadusandjad jõudsid esialgsele kokkuleppele 5. detsembril 2023 ja nõukogu võttis lõplikult määruse vastu siis nüüd 14. oktoobril.
See (uus läbivaadatud määrus) hõlbustab turule lastavate kemikaalidega seotud uutest ohtudest teatamist ning annab Euroopa Komisjonile ja teistele sidusrühmadele uued volitused kahjulike ainete klassifitseerimiseks ja nende tuvastamise kiirendamiseks. Samuti kodifitseeritakse sellega vabatahtliku digitaalse märgistamise nõuded. Uue määrusega kehtestatakse keemiatoodete täitejaamades erieeskirjad.
Määrust kohaldatakse kõigi tahkiskemikaalide (solid- state chemicals) suhtes, kuigi viie aasta jooksul tehakse erand ainetele, millel on rohkem kui üks botaanilist päritolu koostisosa (MOCS), mida ei ole keemiliselt modifitseeritud. Kui see ajavahemik on lõppenud, võib komisjon teha ettepaneku võtta vastu uus õigusakt, mis põhineb uusimatel teaduslikel andmetel.
Euroopa Liidu Nõukogu materjale vahendas Reet Teder