Väärtuspõhiste riigihangete korraldamine on samm õiges suunas
Koda toetab rahandusministeeriumi plaani võtta kasutusele riigihangete läbiviimise strateegilised põhimõtted, mille kohaselt peavad riigihanked muutuma senisest keskkonnahoidlikumaks, sotsiaalselt vastutustundlikumaks ja innovatsiooni toetavamaks.
Rahandusministeerium saatis mai keskpaigas avalikule konsultatsioonile riigihangete läbiviimise strateegiliste põhimõtete dokumendi, mis kirjeldab riigihangete läbiviimise viit strateegilist põhimõtet, seatud eesmärke ja oodatavaid tulemusi nende põhimõtete rakendamisest.
Dokumendi kohaselt tuleb riigihangetes senisest rohkem rõhku panna sellele, et hangitavad tooted ja teenused oleksid keskkonnahoidlikumad, sotsiaalselt vastutustundlikud ja innovaatilised ning riigihangete läbiviimine toimuks usaldusväärselt (õiguskindlalt, läbipaistvalt, riigi julgeolekut arvestavalt) ja mõistlikult (tõhusalt korraldatud, majanduslikult soodne, kvaliteeti väärtustav, koostööle orienteeritud).
Riigihanked ei peaks lähtuma vaid madalaimast hinnast
Koda andis rahandusministeeriumile saadetud kirjas teada, et ei pea mõistlikuks tänast riigihangete praktikat, kus ca 90 protsendi hangete puhul kasutatakse võitja väljaselgitamiseks üksnes madalaimat hinda. Selliste hangete osakaal peab edaspidi vähenema.
Peame igati õigeks lähenemist, et riik hakkab pikaajaliste strateegiliste eesmärkide saavutamiseks senisest rohkem kasutama ka riigihankeid. Kuna riigihangete maht on aastas ca 4-5 miljardit eurot, siis on hangete abil võimalik riigil tekitada senisest suuremat nõudlust näiteks keskkonnahoidlike, sotsiaalselt vastutustundlike ja innovaatiliste toode ja teenuste järele ja seeläbi suurendada ka pakkumist. Seega on riigihangete abil võimalik riigil turgu nügida ning olla eeskujuks.
Puuduvad konkreetsed lahendused
Strateegiliste põhimõtete dokumendi suurima puudusena näeme seda, et selles ei ole piisavalt konkreetselt kirjas, milliste sammude abil jõutakse selleni, et hankijad või vähemalt suurem osa neist hakkaks ka praktikas strateegilisi põhimõtteid rohkem järgima. Kehtiv riigihangete seadus võimaldab läbi viia hankeid, mis sisaldavad keskkonnahoidlikke, sotsiaalselt vastutustundlikke ja innovatsiooni toetavaid tingimusi, kuid praktikas kasutatakse selliseid tingimusi pigem harva.
Selleks, et tänast praktikat muuta, on vaja koolitada hankijaid, teha neile juhendmaterjale näidiseid ning kohtuda vähemalt suuremate hankijatega, et riigi ootusi paremini selgitada seoses väärtuspõhiste riigihangete korraldamisega ning anda hankijatele ka konkreetseid juhiseid ja soovitusi, kuidas selleni jõuda. Seetõttu tegime rahandusministeeriumile ettepaneku muuta dokumendis välja toodud lahendused väärtuspõhiste riigihangete korraldamiseks oluliselt konkreetsemaks.
Riigihangete läbiviimise strateegiliste põhimõtete dokumendiga saab lähemalt tutvuda siin.