Avaldasime toetust muudatusele, mille kohaselt on eraisikute vahel sõlmitud võlaõigusliku lepingu alusel teenuse osutamise korral sotsiaalmaksu maksmise kohustus tasu saajal
Rahandusministeerium saatis arvamuse avaldamiseks sotsiaalmaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu, millega muudetakse eraisikute vaheliste võlaõigusliku lepingu alusel osutatud teenuste eest makstud tasude maksustamise reegleid. Koda toetas eelnõuga kavandatud muudatusi, kuna muudatused lihtsustavad sotsiaalmaksu kogumise regulatsiooni.
Muudatustel on positiivne mõju
Eelnõu kohaselt tehakse seadusesse muudatus, mille kohaselt on edaspidi füüsiliselt isikult võlaõigusliku lepingu alusel teenuse osutamise eest tasu saamisel sellelt sotsiaalmaksu maksmise kohustus tasu saaval füüsilisel isikul. See tähendab, et füüsiliste isikute vahelise võlaõigusliku lepingu alusel makstud teenustasult sotsiaalmaksu maksmise kohustus pannakse teenuse osutajale. Näiteks, kui eraisik tellib teiselt eraisikult lapsehoidmise teenuse või mõne ehitustöö, siis peab edaspidi saadud tasu pealt sotsiaalmaksu maksma tasu saaja ehk vastavalt näitele lapsehoidja või ehitustöötaja. Hetkel kehtiva regulatsiooni kohaselt peab sama näite puhul tasuma sotsiaalmaksu teenuse tellija. Praegu kasutusel olev lahendus on aga teenuse tellijale koormav ning vaatamata kohustustele ei deklareerita ega maksta enamikul juhtudel füüsiliste isikute vahel osutatud teenuse eest makstud tasult makse.
Kaubanduskoda leidis, et eelnõuga kavandatud muudatus vähendab halduskoormust ning tagab maksukuulekuse, kuna muudetud sotsiaalmaksu kogumise regulatsioon on lihtsamini teostatav ja arusaadavam.
Eelnõu kohaselt jõustub seadus 1. jaanuaril 2024. Koja koostatud ülevaatega on võimalik tutvuda siin.