Ettepanek gaasi hoiustamise eesmärkide seadmiseks jätab õhku mõned küsimused
Soovitud muudatus on tingitud peamiselt järsult muutunud julgeolekuolukorrast Euroopas, mistõttu on tekkinud vajadus pöörata varasemast enam tähelepanu gaasivarude olemasolule.
Jääb ebaselgeks, mil viisil motiveeritakse ettevõtjaid eesmärke saavutama
Koja liikmed tõid oma tagasisides välja, et ettepaneku sõnastus on kohati vastuolus tegeliku olukorraga, mis puudutab eeskätt just Baltimaade piirkonda. Näiteks on ettepanekus toodud välja, et gaasihoidlate operaatoreid plaanitakse motiveerida eesmärke täitma, vabastades neid ülekandetasudest hoidla juures. Samas näiteks Lätis asuvas Incukalnsi gaasihoidlas, kus hoiustatakse ka kõigi Eesti tarbijate gaasi, selliseid tasusid kehtestatud ei ole.
Erisus väikestele gaasihoidlatele
Koda andis ka teada, et Euroopa Komisjon võiks kaaluda erandi tegemist väga väikese mahutavusega, näiteks kuni 100 GWh gaasihoidlatele, kuna need ei mängi väikese mahutavuse tõttu olulist rolli Euroopa Liidu gaasivarude tagamisel.
Järelevalve teostamise kord vajab täpsustamist
Määruse ettepanekus jääb ebaselgeks, mil viisil hakkab toimuma järelevalve eesmärkide saavutamise üle ning kuidas jaguneb vastutus erinevate operaatorite vahel, kes samas hoidlas tegutsevad. Võib juhtuda, et üks operaatoritest täidab eesmärgi tema poolt broneeritud osas gaasihoidlast, kuid samas hoidlas tegutsev teine operaator seda ei täida. Sõltuvalt operaatoritele kuuluvate osade suurusest võib tagajärjeks olla see, et gaasihoidla täituvus jääb alla nõutud taseme. Seetõttu tuleb see olukord määruse ettepanekus paremini lahti selgitada.
Koda saatis oma seisukohad gaasi hoiustamise määruse ettepanku osas Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumile, kes kujundab selle teema osas Eesti riigi seisukoha.
Hetkel ei ole veel täpselt teada, millisel kujul määruse ettepanek jõustub ning milline on jõustumise kuupäev.
Tutvu lähemalt Euroopa Komisjoni gaasi hoiustamise määruse ettepanekuga SIIN.