Koda ei ole veendunud, et hoiu-laenuühistute ümberkujundamine on ainuõige samm
Peagi ei tohi enam hoiulaenuühistuid moodustada
Eelnõu peamine eesmärk on tagada hoiu-laenuühistute suurem läbipaistvus ning ühistute liikmete tõhusam kaitse. Nende eesmärkide saavutamiseks sisaldab eelnõu mitmeid uusi ja senisest oluliselt karmimaid nõudeid.
Näiteks on eelnõus kirjas, et keelustatakse hoiuseintresside reklaam, tõstetakse sisseastumismaksu 40 euroni ja osamaksu 50 euroni, suurendatakse minimaalset osakapitali 50 000 euroni, piiratakse hoiu-laenuühistute laenu andmise õigusi, tõhustatakse audiitorkontrolli ja revisjonikomisjoni reegleid ja muudetakse likviidsusnõudeid. Eelnõu kõige ulatuslikum muudatus on hoiu-laenuühistute kohustus end ümber kujundada ühistupangaks, vastasel korral peavad nad oma tegevuse lõpetama.
Koda nõustub ministeeriumiga, et kehtivas hoiu-laenuühistute regulatsioonis on kitsaskohti ning regulatsioon vajab täiendamist. Seetõttu ei ole me vastu ka mitmetele eelpool kirjeldatud muudatustele.
Samas ei ole me veendunud, et eelnõus sisalduvad kõik muudatused on proportsionaalsed ja hädavajalikud soovitud eesmärkide saavutamiseks. Eelkõige valmistab meile muret muudatus, mille kohaselt ei tohi peagi enam asutada hoiu-laenuühistuid ning 2028. aasta lõpuks tuleb hoiu-laenuühistud ümber kujundada ühistupankadeks. Meile jääb ebaselgeks, mis õigustab näiteks seda, et täna tegutsevad seadusekuulekad hoiu-laenuühistud peavad muudatuste jõustudes oma tegevuse senisel kujul lõpetama.
Koda tegi ministeeriumile ettepaneku jõustada esmalt sellised muudatused, mis suurendavad hoiu-laenuühistute läbipaistvust ja kaitsevad senisest rohkem ühistu liikmeid, aga ei sunni hoiu-laenuühistuid oma tegevust lõpetama või ühistupangaks ümber kujundama. Kui hiljem selgub, et nendest muudatustest ei piisa soovitud eesmärkide saavutamiseks, siis alles seejärel tuleks kasutusele võtta veelgi rangemad meetmed, näiteks hoiu-laenuühistute ümber kujundamine ühistupangaks.
Eelnõu jõustub Rahandusministeeriumi plaani kohaselt 1. aprillil 2024, kuid kõik eelnõus ette nähtavad muudatused ei jõustu samaaegselt. Kõige suurem eelnõuga kaasnev muudatus ehk hoiu-laenuühistute tegevuse lõpetamine praegusel kujul toimub 31. detsembril 2028 aastal.
Tutvu plaanitavate hoiu-laenuühistute muudatuste ülevaatega siin.