Koda tegi ettepaneku siduda keskkonnatasude seaduse muudatused lahti usaldusküsimusega
Kaubanduskoda tegi Riigikogu rahanduskomisjonile ja keskkonnakomisjonile ettepaneku siduda keskkonnatasude seaduse ja metsaseaduse muutmise seaduse eelnõu (300 SE) lahti usaldusküsimusega, kuna keskkonnatasude tõstmise ja järgmise aasta riigieelarve seos on kaudne.
Keskkonnatasude tõstmine ei tähenda automaatselt riigieelarve suurenemist
Komisjonidele esitatud pöördumises tõime välja, et eelnõu seletuskirja lugedes jääb mulje, et keskkonnatasude suurendamise eesmärgiks on riigieelarvesse tulu toomine. Sellele viitab ka asjaolu, et eelnõul puudub mõjuanalüüs või vastav uuring, mis põhjendaks selles olevate keskkonnatasude just konkreetsete summade võrra suurendamist.
Samas keskkonnatasude suurendamine ei tähenda seda, et automaatselt ka riigieelarvesse selle arvelt rohkem raha tuleb. Juhtisime tähelepanu sellele, et keskkonnatasude tõstmine võib osutuda tööstusettevõtetele hoopis negatiivset mõju, mille tulemusel väheneb ettevõtete toodang ja seeläbi väheneb ka riigi maksutulu või jääb samale tasemele. Sellest tulenevalt on võimalik ka öelda, et keskkonnatasude tõstmise ja järgmise aasta riigieelarve seos on kaudne ning seega tuleks eelnõu siduda lahti usaldusküsimusega.
Lühikeseks perioodiks keskkonnatasude kehtestamine ei taga ettevõtetele kindlust
Eelnõu seletuskirja kohaselt kehtestatakse saastetasumäärad aastate kaupa järk-järgult tõusvana 2024. kuni 2027. aasta kohta. Lisaks on seletuskirjas öeldud, et tasumäärade pikaajaline kehtestamine annab ettevõtjatele suurema stabiilsuse ja investeerimiskindluse, mis on oluline investeerimisotsuste tegemisel.
Nii saasteainete vähendamine kui muud keskkonnaalased muudatused nõuavad ettevõtetelt lähitulevikus mahukaid investeeringuid uute tehnoloogiate kasutuselevõtuks. Uued keskkonnatasud kehtestatakse aga viisil, mis tegelikult annab tasude suhtes vaid lühiajalise kindluse (2027. a. lõpuni). Lühikeseks perioodiks keskkonnatasude kehtestamine ei anna ettevõtetele uute investeeringute tegemiseks vajalikku ettenähtavust ning selline keskkonnatasude kehtestamise praktika vähendab Eestisse tööstuslike investeeringute tegemise tõenäosust, mis omakorda avaldab negatiivset mõju riigieelarvele.
Muudatused on kavandatud jõustuma 2024. aasta 1. juulil.